LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

SMS ve MSN'den Küfür ve Hakarete Para Cezası - cep-telefonu-teknoloji-haber

MSN üzerinden ve SMS ile yaptığınız görüşmelere dikkat. Tehdit ve hakaret içeren mesajlar yazarken bir kez daha düşünün. Mahkeme 1.500 TL para cezasına hükmetti.”SMS ve MSN yoluyla hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, bin 500 lira para cezasına mahkum edildi.

Ordu 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, M.A. (40) adlı şahsa karşı SMS ve MSN yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan H.A. (24), önce TCK’nın 125. maddesi gereği 90 gün adli para cezasına çarptırıldı.

Sanığın mahkemeye yansıyan olumlu kişiliği sonucu ceza 75 gün adli para cezasına indirildi. Sanığın ekonomik durumunu göz önüne alan mahkeme, 75 gün adli para cezasını bin 500 lira para cezasına ve bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verdi.

Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tutulmasına da karar verirken, bu süreyi herhangi bir yasaklama veya yükümlülük yüklenmeden geçirmesini kararlaştırdı.

2010 yılına ait bu haber, içinde bulunduğumuz dönemde diğer sosyal haberleşme ve mesajlaşma uygulamaları içinde örnek teşkil edip, benzer cezalar uygulanabilir. Konuya dair detaylı bilgiyi uzman hukukçulardan alabilirsiniz.

>> Ticari Elektronik İleti (Sms – Mail) Şikayet Sistemi

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 8 Şubat 2010 tarihinde yayımlanmıştır.


  Lordiz 19 Kasım 2018, 17:01

  @Derya; Merhaba. Size yazdığı şey hakaretten sayılmaz bence. Mahkemeye verirseniz mahkeme hakimi davayı gereksiz görebilir veya barışmanız için sizi bir araya getirirler vs. Bence bunun için canınızı sıkmayın, arkadaşınız ile araya mesafe koyun yada artık görüşmeyin.

  yunus ozturk 03 Ocak 2019, 23:20

  Ben Faceboktan ufak bir hakaret ettim sonuç nasıl sonuclanir karşı taraf beni fiilledi beni tahrik etti Ben bu şahısa kefil oldum beni mağdur etti küfür yok darp yok yaralama yok

  Lordiz 04 Ocak 2019, 01:32

  @yunus ozturk; Merhaba. Sadece ufak, zararsız bir söylem varsa sorun çıkmaz. Devamı gelmez yada başka bir durum yok ise. Ve karşı taraf suçluysa hakkınızı kanuni yollardan arayın.

  Fatoş K. 07 Ocak 2019, 23:20

  Merhaba; çalıştığım holdinge bağlı grup sirketlerden birinde 3 tane erkek kendilerine bir watsapp grup kuruyor, ve is geregi benimle bas edemedikleri icin beni pis igrenc dusuncelerine meze yapiyorlar. Bu watsapp goruntuler elime bi sekilde geciyor. 2 gundur ne yapsam diye düşünüyorum. Erkekler kadınlarla bas edemedikleri yerde pis düşüncelerini ortaya sermekten cekinmiyorlar. Bende davam icin cekinmeyecegim. Maddi manevi ne kadar dava varsa sürünmeleri icin acmak istiyorum. Bu konudan ben zarar gorurmuyum. Isimden olurmuyum mesela. Bilgi ve yorumlarinizi bekliyorum. Tesekkurlee

  Lordiz 08 Ocak 2019, 20:22

  @Fatoş K.; Merhaba, geçmiş olsun. Riskler var ama hakkınızı aramanız gerekiyor. Dava için bir avukata ihtiyacınız olacağı kesin ve iyi bir avukat bulursanız onunla izleyeceğiniz stratejiye bağlı olarak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Fakat kolay olmayacaktır. Karar size kalmış. İsterseniz bu kişileri şirketin üst yönetimine de şikayet edebilirsiniz. İşten çıkarma yada farklı bir ceza uygulanmaz ise konuyu mahkemeye taşıyacağınızı belirtirsiniz ve muhtemelen şirketiniz bunun olmasını pek istemeyecektir.

  Zeynep 24 Şubat 2019, 22:43

  Merhaba ben bi kadına youtube da gerizekalı dedim ama kim olduğunu bilmeden o da avukatmış her gün senin gibilerle uğraşıyorum sana tazminat davası açıp para alıcam dedi sizde yapabilir mi bunu? Üstelik ben 18 yaşından küçüğüm benden para alabilir mi?

  Lordiz 25 Şubat 2019, 01:03

  @Zeynep; Merhaba. Sadece gerizekalı dediyseniz uğraşmayacaktır bence. Bundan sonra sosyal medyada yazdıklarınıza da dikkat edin yeter. Benzer davalar fazlalaştığı için artık mahkemeler alışık böyle şeylere, cezayı kesip geçerler.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019