Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Basit bir olay ancak bilmeyenler için yol göstermemiz gerek. Ama öncesinde ne yapacağımızı net olarak anlatayım ki yanlış anlaşılmalar olmasın, “biz bunu aramıyorduk” diyenler çıkmasın.. Amacımız; cep telefonu ile dikeyde çektiğimiz videoları Sony Vegas’da düzenledikten sonra siyah kenarlıkları olmadan orijinal haliyle kaydetmek. Yani render çıktısı yine dikey olacak. 

Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Mevzu anlaşıldıysa ve aradığınız şey buysa devam edelim..

Nasıl Yapıyoruz? 

Öncelikle orijinal dosyanın çözünürlüğünü, süresini ve mb/gb olarak boyutunu kontrol edin, eğer çözünürlük düşürüp dosya boyutu azaltacaksanız ona göre son işlemlerde özel değer girmeniz gerekecek.

Telefonlar genelde aşağıdaki boyutlarda çekimler yapabiliyor;

3840×2160 (UHD), 2560×1440 (QHD), 1920×1080 (FHD), 1280×720 (HD), 640×480 (VGA).

Bu değerler telefonu yatay tuttuğunuzda elde edilen çözünürlükler.. Eğer videoyu telefon dikey konumda iken çekerseniz yatay ve dikey çözünürlük değerleri yer değiştirir. Video genişliği yatayda 3840 piksel ise, dikeye geçince genişlik 2160 piksel olur. Videonuz dikey konumda FHD olarak kaydedildiyse bu durumda video genişliği 1080 piksel olacaktır. Yükseklik ise 1920 piksel.

Çözünürlük olayını anladıysanız şimdi gelelim asıl konumuza..

Elinizde 1080×1920 piksel dikey bir video var, Sony Vegas programında düzenlemeler yaptınız ve render yaparak videoyu son haliyle kaydettiniz. Ancak videonun siyah kenarlıkları olmuş! Yani video 1080×1920 iken 1920×1080 haline gelmiş..

Şimdi bunu İnstagram’a, Twitter’a yüklemeye kalksanız siyah kenarlıklar ile yüklemek zorunda kalacaksınız. Telefona yükleyip izlemeye kalksanız yine kenarlıklar olacak. Bilgisayarda izleseniz yine aynı..

Bunun çözümü nedir? 

Çözüm; Sony Vegas’da render ayarlarından özel şablon oluşturmak ve bu şablon değerleri ile çıktı almak.

Nasıl yapacağınızı birazdan anlatacağım ama şunu da belirteyim; ben Sony Vegas Pro 15 sürümünü kullanıyorum. Yazımı yayınladıktan sonra bunun daha kolay bir yolu geliştirilir yada eski sürümlerde bu çözüm işe yarar/yaramaz orasını bilemiyorum. Özel bir durum olursa lütfen yazı altından belirtin.

Başlayalım.

Sony Vegas’da dikey videonuz hazır, render işlemi başlatacaksınız.. Sol üst menüden File > Render As yaptınız.

Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Render As ekranı karşınızda. Sol taraftan MAGIX AVC/AAC MP4 seçeneğine, sağ menüden Internet HD 1080p 29.97fps yada Internet HD 720p 29.97fps seçeneğine (yada orada işinize gelen hangisiyse ona) tıklayın. (İsteyen Blu-ray seçeneklerini de seçebilir, fps değerini daha yüksek bir rakamda seçebilir. Sonuçta sadece hazır formatın dikey ve yatay değerlerini değiştiricez.)

Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Sonrasında resimde kırmızı çerçeveye aldığım Customize Template.. butonuna tıklayın.

Karşınıza aşağıdaki gibi hatta daha uzun bir pencere açılacak. Burada sadece çerçeve içine aldığım yerleri düzenleyip, bunu standart dikey render ayarınız olarak kaydedin ve sonrasında pencerenin en altındaki OK butonu ile önceki ekrana geri dönün. (Template kısmına istediğinizi yazın, sonra disk butonuna tıklayın.)

Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Peki o değerleri neye göre ayarlayacağız? 

Özelleştirilmiş değerler, kaydettiğiniz videonun orijinal hali ve sizin istediğiniz render haline göre değişir. Biraz yukarıda belirtmiştim ya, videonuzun çözünürlüğüne, dosya boyutuna bakın diye..

Eğer videonuz 2160×3840 piksel ise ve siz bu değerle çıktı almak istiyorsanız yukarıdaki kutucuklara bu değeri gireceksiniz. Width genişlik, Height ise yükseklik. Bu durumda videonun dikey kalması ve kenarlıkları olmaması için Width kutucuğuna 2160, Height kutucuğuna ise 3840 yazacaksınız. (Genişliğe küçük rakamı, yüksekliğe büyük rakamı.)

Ancak bunu yaptığınızda videonuz yüksek çözünürlüklü (2160×3840) olacağından render işlemi epey uzun sürebilir. Eğer sisteminiz çok iyi değil ve siz bu videoyu render yaparken çözünürlüğünü de düşürmek istiyorsanız yada elinizdeki orijinal video 1080×1920, 720×1280 yada 480×680 çözünürlüklü ise;

O zaman yukarıdaki kutucuğa ona göre düşük değerler gireceksiniz.

Yani Width kısmına 1080 yazdıysanız Height 1920, Width kısmına 720 yazdıysanız Height 1280, Width kısmına 480 yazdıysanız Height 680 olacak. (Rakam küçüldükçe video kalitesi azalacak ancak render süresi ve video boyutu da azalacak.)

Sonuçta videonuz dikey ve siyah arka plansız bir şekilde kaydedilecek.

Diyelim ki Width olarak 720 ama Height olarak 1920 yazdınız; bu durumda videonuzun standart ölçülerini bozduğunuzdan üstte altta siyah arkaplanlar oluşacak yada videonuzun yüksekliği bozulacak.

Bu sebeple özel değerlere dikkat etmeniz şart.

Bunu kafanız karışmaması için detaylandırmadan anlatmaya çalışıyorum. O sebeple sadece işimize yarayacak yere odaklanıyorum. Eğer isterseniz sonrasında yükseklik, fps, ses ayarları gibi şeyleri kendiniz değiştirebilir, geliştirebilirsiniz.

Özel render çözünürlüklerini ayarladık ve resimde gösterdiğim gibi Template adını da özelleştirerek kaydettiysek OK butonuna basınca karşınıza gelecek bir önceki ekran şöyle olacak.

Vegas Pro ile Dikey Video Kaydetme (Vertical Video Render)

Listenin en sonunda az önce kaydettiğiniz özel çözünürlük şablonları sizi bekliyor olacak. Ben hem 1080×1920 çözünürlük hemde 720×1280 çözünürlük için iki şablon kaydettiğim için bende iki taneler. Karıştırmamak içinde isimlerine Dikey eklemesi yaptım. Sizin ilk başta bir tane olacaktır, sonrasında buraya istediğiniz kadar da özel şablon ekleyebilirsiniz.

Bunu yaptığınızda eğer dikey videolarla çok sık çalışıyorsanız render işlemlerinde her seferinde özel çözünürlük ayarlamanız gerekmeyecek. 1080p yada 720p, hangi çözünürlükle render yapılacaksa onun şablonunu seçecek, ardından Render butonuna basacaksınız.

Gerisi Sony Vegas’a kalmış.

Render işlemi bittiğinde videonuzu kenarlıksız, arka plansız ve dikey şekilde bulacaksınız.

Render sonrası kontrol için Windows Media Player kullanmanızı pek önermem. Farklı bir medya oynatıcı yada doğrudan cep telefonunuzu bu iş için kullanabilirsiniz. Windows Media Player bazen kendiliğinden siyah arkaplan ekleyerek videoyu standart çerçeve boyutuna getirmeye çalışabiliyor. Bu durumda yanlardan daraltarak bakmanız gerekecek. Video dikey konuma gelebiliyorsa işlem başarılı. Ancak video siyah arkaplanla birlikte ufalıyorsa bir yerde hata yaptınız.

Eğer amacınız sadece elinizdeki dikey videoyu üstüne bir şeyler eklemeden, kesmeden, biçmeden farklı bir formata yeniden convert etmek yada çözünürlüğünü azaltmak ise bu durumda Format Factory yazılımını kullanabilirsiniz. Format Factory’de yanlarda siyah arka plan olmadan dikey dönüştürme yapılabiliyor. Dönüştürme ayarlarında video boyutu bölümünün varsayılan olarak kalması yeterli.

Konuyla alakalı sorularınız yada ekstra eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz. Sonuçta bende bu işin uzmanı değilim.