Src5 Belgesi Nedir? Src5 Sınavı ve Sınav Sonuç Sorgulama

Src5 Belgesi Nedir? Src5 Sınavı ve Sınav Sonuç Sorgulama

SRC Belgesi başvuru ve sonuç sorgulamaları E-devlet kapsamına alındığından beri sorgulama ve diğer tüm işlemler sadece www.turkiye.gov.tr ‘den yapılabiliyor. Bu nedenle tüm işlemleriniz için (bir seferliğine) PTT’ten şifre almalı, Turkiye.gov.tr’ye giriş yaparak ilgili menü ve bağlantıları kullanmalısınız.

DİKKAT! Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırması Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında yapılan Protokol 05.01.2018 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra Kumer tarafından başvuru evrakları alınmayacak, daha önce yapılmış olan başvuru işlemleri ise sonuçlandırılacaktır. Güncel başvurular için aşağıdaki bağlantıdan e-devlet sitesine ulaşmanız gerekiyor.

>> E-devlet Üzerinden Src Belgesi Düzenleme ve Sorgulama

SRC5 Nedir?

Src1, Src2, Sr3 ve Src4’ü biliyoruz peki Src5 ne oluyor? Kimler Src5 belgesi alabiliyor? Src5 eğitimi vermeye yetkili kurumlar, src sınav başvuruları ve sınav sonuç sorgulamaları nasıl nereden yapılıyor?

Src5 Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda oldukları bir mesleki yeterlilik belgesidir. Bu kapsama giren kişiler belgeleri olmadan taşımacılık yapamazlar. Ayrıca Src3 yada Src4 belgelerinden en az birisine sahip olunması gerekmektedir. Belgelerin geçerlilik süresi ise 5 yıldır. 5 yıl bittiğinde belge yenilemesi yapılır.

Src3 ve Src4 belgesi olanlar muafiyetten yararlanamıyorlarsa önce eğitim almalı sonrasında eğitim tamamlama belgeleri ile src5 sınavına başvurmalılar.

Src5 eğitim muafiyeti, sınav tarihleri, sınav başvuru ücretleri, sınav başvurusu için gereken evraklar ve sınav sonuç sorgulamaları için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

>> Sınav Duyuruları, İstenen Belgeler, Muafiyet ve Sınav Ücretleri
>> Src5 Eğitimi Veren Eğitim Kurumları
>> Src5 Eğitim Tamamlama Belgesi Sorgulama
>> Src5 Sınav Başvurusu
>> Src5 Sınav Başvuru Sorgulama
>> Src5 Sınav Giriş Belgesi Sorgulama
>> Src5 Sınav Sonucu Sorgulama

  • Eğitim tamamlama belgesi olanlar başvurularını www.turkiye.gov.tr adresinden veya eğitim kurumları aracılığı ile yapabilirler.
  • Sınav Başvurusu yaptıktan sonra başvrunun geçerli olabilmesi için Sınav ücreti T.C. kimlik numarası belirtilerek Halk Bankası na yatırılacaktır. Havale veya EFT yapılmamalıdır.
  • Sınav başvurunuzu turkiye.gov.tr üzerinden, sınav başvuruları açıldığı tarihlerde yapabilirsiniz.
  • Sınav giriş belgeleri www.turkiye.gov.tr internet adreslerinde yayınlanacaktır. Sınav giriş belgelerinin bu internet adresinden temin edilmesi gerekmekte olup, ayrıca posta ile gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler. Sınav giriş belgelerinde hata olanlar sınav tarihinden 10 gün öncesine kadar Bakanlıkla irtibata geçebilirler.
  • Posta ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.
  • Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
  • Yapılan incelemelerde gerekli şartları sağlamadığı tespit edilenler ile adlarına sınav giriş belgesi düzenlenmeyenler sınava kabul edilmeyecektir.

Sınav ücreti 70 TL.

İletişim: Konuyla alakalı yardıma veya bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda size en yakın Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine ulaşmalısınız.

ESKİ BİLGİLER

>> BELGE TALEP DİLEKÇE ÖRNEKLERİ <<​

(Kayıp belgeler içinde dilekçe doldurup ilgili kuruma gönderilmesi gerekiyor.)

>> Sık Sorulan Sorular <<

SRC Belgelerim sistemde geçerli görünüyor, ancak elime ulaşmadı. Ne yapabilirim?

Belgeleriniz sistemde geçerli olup elinize geçmemiş ise kayıp müracaatı yapmanız gerekmektedir. Bunun için hangi belgelerinizin kaybolduğuna dair dilekçe ile kayıp ilanı veya polis/jandarma tutanağı, ehliyet ve kimlik fotokopisi göndermeniz halinde kayıp işlemi yapılarak kartınız yeniden basıma gönderilecektir. Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi (KTFMYE) Yönetmeliği’nin Geçici 2 nci maddesi gereğince eğitimden ve sınavdan muaf olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenler için;

>> GEREKLİ BELGELER <<

DUYURU: Mevzuatta yapılan değişiklikle, SRC geçerlilik süresinin 63 yaştan 66 yaşa yükseltilmesi nedeniyle yaş haddinden iptal olan belgeler sistemden geçerli hale getirilmiştir.  63 yaş nedeniyle iptal edilip merkezimize iade edilen ve 66 yaşını doldurmamış sürücülere belgeleri merkezimizce postalanacaktır.