Steam Arayüzü Değişiyor! Peki Half Life 3 Oyunu Ne Zaman Geliyor?

Steam Arayüzü Değişiyor! Peki Half Life 3 Oyunu Ne Zaman Geliyor?

Half Life! İlk oyunu 1998 yılında yayımlandı. Uzun süre internet kafelerde Counter Strike, Carmageddon ve Mitdown Madness ile birlikte en çok oynanan oyunlardan birisi oldu.. Half Life 2! İkinci oyun 2004 yılının sonunda yayımlandı ve günümüz için bile halen en yaratıcı, en etkileyici oyunlardan birisi.. Ve Steam! 2003 yılında oyun dünyasının Netflix’i gibi hayatımıza girdi, 15 senede pazarın lideri oldu. Fakat Steam’in bu başarısı Half Life serisinin de azraili oldu!

Half Life 3 Yalan Mı Oldu?

Sürekli haberler çıkıyor; “Half Life filmi geliyor”, “Half Life 3 hazırlanıyor”, “Half Life 3 Steam’de görüldü”, “Half Life 3 senaryosu sızdırıldı”, Half Life 3 bu sene çıkacak”.. ama ortada bir şey yok!

Half Life 2’nin yayımlanmasının üzerinden 15 sene geçti ve biz halen daha Half Life 3 bekliyoruz. Valve ise Half Life 3 için hiç bir şey söylemez iken, çalışma yoğunluğunu da Steam’den başka bir yere odaklayamıyor..

Belki duymuşsunuzdur, yakın zamanda bir haber yayıldı dilden dile; “Steam arayüzü değişiyor ve yeni arayüz ile birlikte Half Life 3 geliyor!”

Ancak sonradan anlaşıldı ki o iş öyle değilmiş.

Half Life 3 gelmiyor fakat Steam’in kullanıcı arayüzü değişiyormuş.

İnternete sızdırılmış bir görsel var. Söylentiye göre Steam’in yeni arayüzü o düzende olacakmış. Reddit üzerinde sızdırılan o görselin hemen ardından aşağıdaki konsept tasarımlar paylaşılmış. İlk tasarım çok güzel ve kütüphane kısmına dikkat ederseniz bilinçli olarak Half Life 3 eklenmiş. Amaç, sadece dikkat çekmek!

Steam Arayüzü Değişiyor! Peki Half Life 3 Oyunu Ne Zaman Geliyor?

İkinci görsel yine bir konsept tasarım.. “Steam arayüzü bu şekilde de olabilir” gibiler de. Ve yine bilinçli olarak kütüphaneye Half Life 3 eklenmiş.

Steam Arayüzü Değişiyor! Peki Half Life 3 Oyunu Ne Zaman Geliyor?

Fakat bunlar sadece fan çalışmaları. Yani Half Life 3 oyunu gelmiyor. Şimdilik sadece Steam arayüzü değişiyor. Ve bu değişim yakın zamanda geliyor.

Güncelleme! Steam’in yeni arayüzü 31 Ekim 2019 tarihinde genel erişime açıldı! Yeni arayüzde şimdilik sadece Kütüphane görünümü değişti, Mağaza sayfası ve diğer birçok sayfa eski halinde kaldı. Steam’in bu yeniliğini hesabınıza giriş yaparak kütüphaneniz üzerinden test etmeye başlayabilirsiniz. Konuyla alakalı duyuruya bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Half Life 3 İçin Hiç Ümit Yok Mu? 

Tabi ki var.. Epic Games’in Epic Store üzerinden Steam’e rakip olması Valve’nin işlerini biraz aksatmaya başladı. Valve’in artık eskisi gibi oyunlara odaklanması, Steam’e özel oyunlar çıkararak mevcut oyuncuları elinde tutması, yeni oyuncuları ise kendisine çekmesi gerekiyor. İşte bu sebepten Half Life 3’ün, Left 4 Dead 3’ün, Portal 3 ve daha başka oyunların artık piyasaya çıkması gerekiyor.

Ama Valve ne yapacak? bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz.

Steam arayüzü bir değişsin bakalım, sonrasında neler olacak!

Güncelleme! 

Valve tarafından 12 yıl sonra yeni bir Half Life oyunu tanıtıldı fakat bu oyun Half Life 3 değil, Half Life Alyx. Detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

>> VR Özel Half Life Oyunu Half Life Alyx

Konuyla alakalı gelişmeler olduğunda yazımda güncelleme yapacağım.