Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

Dünyanın en popüler oyun platformu Steam’de hesap güvenliği en üst düzeyde tutulmaya çalışılıyor. Bu sebeple de Steam Guard adı verilen güvenlik sistemi kullanılıyor. Tabi herkes bu sistemi kullanmıyor, belki hesabını önemsemiyor, belki güvenlik adımlarıyla uğraşmak istemiyor. Sonuçta her iki türlü de riske giriyoruz. Bence en iyisi Steam Guard’ı aktif tutmak. 

Seçiminizi kendiniz yapın, biz geçelim anlatıma..

Steam Guard’ı Nasıl Aktifleştiririz?

Steam Guard kodlar yolu ile Steam hesabımızı güvenceye alan bir sistem. Bu sistemde iki seçeneğiniz bulunuyor; Steam Guard kodlarını mail yolu ile almak veya kodları mobil uygulama üzerinden almak.

1) Steam uygulamasında oturum açıyor ve sol üst Steam menüsünden Ayarlar‘a tıklıyoruz.

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

2) Hesap ekranında Steam Guard Hesap Güvenliği Ayarları.. butonuna tıklıyoruz.

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

3) Karşımıza Steam Guard seçenekleri geliyor. Steam Guard tamamen kapalı ise mail yada mobil güvenlik seçeneklerinden birisini seçerek güvenlik önlemini aktif ediyoruz.

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

  • Telefonumdaki Steam uygulamasından Steam Guard kodlarını al 

Bu seçeneği seçerseniz Google Play veya Apple Appstore‘daki Steam uygulamasını mobil cihazınıza kurup, giriş yapıp, her seferinde buradan Steam Guard kod almanız gerekir. Mobil cihaza erişemediğinizde bilgisayardan Steam hesabınıza giriş yapamazsınız. Ayrıca bu güvenlik adımını sadece mobil uygulamadan aktif edebilirsiniz, yukarıdaki ekranda sadece mobil uygulamayı kullanmanız bildirilir.

  • Steam Guard kodlarını e-posta ile edinin

Bu seçeneği seçerseniz Steam’e her giriş yapışınızda Steam uygulamasında ekli mail hesabınıza kod yollanır, kodu kullanmadan hesabınıza giriş yapamazsınız. Bence en ılımlısı, mantıklısı bu. Ancak bu seviyedeyken envanter satışlarınız 15 gün bekletilir.

  • Steam Guard’ı devre dışı bırak

Bu seçeneği seçerseniz tahmin edeceğiniz üzere Steam Guard’ı tamamen kapatmış olursunuz. Şifreniz ellere düşerse isteyen herkes hesabınıza erişebilir. Eğer önceden hesabınızda mobil Steam Guard seçeneği aktifse bu seçeneği kullanamazsınız, öncelikle Steam mobil uygulamasından mobil Steam Guard’ı kapatmanız gerekir. Sonrasında bilgisayarınızdaki Steam uygulamasından Steam Guard’ı tamamen kapatabilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerde ilk ikisinden hangisini seçtiyseniz ona göre güvenlik düzeyi aktif olur. Yani Steam Guard’ı başarıyla aktif etmiş olursunuz. Eğer mail yolu ile kod seçeneği önceden aktifse zaten Steam Guard aktiftir, mobil güvenliği de istiyorsanız mobil uygulamadan mobil güvenliği de aktif edersiniz.

Steam Guard’ı mobil için kapatmak isterseniz yazımı okumaya devam edin.

Steam Guard’ı Nasıl Kapatırız? 

Eğer Steam Guard’ı sadece mail kodları şeklinde aktif ettiyseniz yukarıda anlattığım şekilde Steam pc uygulaması üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda hesabınıza hiç bir kod gerekmeden, sadece şifreniz ile giriş yaparsınız.

Daha önceden mobil için Steam Guard aktif ettiyseniz, bu durumda Steam Guard’ı mobil cihazınızdaki mobil Steam uygulamasından kapatmanız gerekir. Çünkü bilgisayardaki Steam uygulamasından Steam Guard’a giderseniz aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız;

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

İlk seçenek sizi mobil Steam uygulamasına yönlendirir, ikinci seçenekte sadece telefon numaranıza yada mobil Steam yüklü telefonunuza erişiminiz kalmadığında kullanmak içindir.

Mobil Steam uygulamasına erişiminiz yoksa ikinci seçeneği kullanırsınız, hesabınıza geri erişim kazanmaya çalışırsınız.

Mobil Steam uygulamasına erişiminiz varsa aşağıdaki sırayı izleyerek mobil Steam korumasını kapatırsınız. Kimlik doğrulayıcı olarak anılan bu güvenlik seçeneğini kapattığınızda güvenlik seviyesi bir basamak azalır, artık mobil uygulama ile işiniz kalmaz. Ancak Steam’e her giriş yapmaya çalıştığınızda hesabınızdaki mail adresinize kodlar gelmeye devam eder.

1) Mobil Steam uygulamasını açın ve sol menüden Steam Guard seçeneğine, ardından karşınıza açılan ekranda Kimlik Doğrulayıcıyı Kaldır seçeneğine dokunun. (İkinci seçenek biraz geç görünebilir)

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

2) Emin misiniz? diye soracak. Kimlik Doğrulayıcıyı Kaldır butonuna dokunun. Kimlik doğrulayıcı kapatılacak ve Kimlik doğrulayıcı ekle seçeneği olan ekran gelecek karşınıza.

Steam Guard Nasıl Aktifleştirilir? Nasıl Kapatılır?

İsterseniz tekrar bu yoldan kimlik doğrulamayı aktif edebilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden Steam Guard > Kimlik Doğrulayıcı ekle

Atladığım detaylar varsa yorum olarak yazın, yardım etmeye çalışayım.