Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu “RAFT” Simulator

Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu "RAFT" Simulator

Bizim gençlik zamanlarımızda, yani bundan 20-25 sene önceleri, ne tablet bilgisayarlar vardı ne de bu kadar çok ücretsiz oyun seçeneği vardı. Masaüstü bilgisayarlarda kısıtlı seçeneklerden Mario, Half Life, Counter Strike, Midtown Madness, The Sims, Age Of Empires, ne bulduysak, bilgisayar varsa, evde veya internet kafelerde aynı şeyleri oynar dururduk. Şimdi işler değişti. 

Masaüstü platformunda mesela Steam var. On binlerce oyun seçeneği var ve fiyatlar çok makul. Ödeme seçenekleri de gayet yeterli. Korsan oyun aramanıza, virüslü dosyalar ile uğraşmanıza gerek yok. Satın alın, oynayın.

Mobil platformda ise hem Android cephesinde Google Play, hem de Apple cephesinde Appstore var. Belki milyonlarca oyun seçeneği var. Büyük bölümü ücretsiz. İndir, oyna.

Seçenek artınca, rekabet artınca, doğal olarak fiyatlar iniyor, kalite artıyor.

Minecraft‘ı çoğunuz bilirsiniz. Yeğenlerim yatıp kalkıp, aylardır sıkılmadan oynuyorlar. Kısa süre baktığım bir oyun ve gayet eğlenceli geldi bana. Microsoft’a da öyle gelmiş olacak ki, 2014 yılında oyunu ve yapımcı şirketini 2.5 milyar dolara satın aldılar. Oyun 2012 yılından beri popüler.

Durum böyle olunca, oyunun alternatifleri, taklitleri de türüyor. Geçmişte birçok alternatif çıktı, örneğin Portal Knights, Pixel Gun, Savanna Craft, BlockStorm vb. vb. Raft Simulator’de onların arasında en iyilerinden biri ve ücretsiz! Ayrıca oyunun yapımcısı bir Türk, Semih Parlayan.

Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu "RAFT" Simulator

Raft Simulator’de, okyanusun ortasında hayatta kalmaya çalışıyoruz. Okyanustaki 2 köpek balığını saymazsak, yalnızız.. Okyanusun ortasında sürüklenen tahta parçaları, yeşillikler, kasalar, fıçılar vb. şeyleri topluyor, kendi dünyamızı oluşturuyoruz.  Oyun sürekli güncelleniyor, yenilikler ekleniyor. Bu sebeple oyunun geleceğine dair tahmin yürütmek zor. Fakat bu şekilde devam ederlerse Microsoft’un iştahını kabartabilir.

Henüz oyunu duymadıysanız, görmediyseniz, hemen aşağıdan oyunun tanıtım videosuna bakmanızı ve beğenirseniz ücretsiz indirme seçeneklerinden birini kullanarak oyunu indirip, denemenizi öneririm.

Başlangıçta oyunu çözmekte zorlanabilirsiniz. (Tabi Minecraft uzmanlarını ayrı tutuyorum, onlar bizi ceplerinden çıkarır, bu oyunu da 2 günde bitirirler.) Yukarıda söylediğim gibi, okyanustan topladığımız malzemelerle kendi yuvamızı oluşturuyor, yuvayı süslüyor, karnımızı doyurup, hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Oyunun masaüstü sürümü kurulum gerektirmiyor ve Windows, Linux, Mac sistemlerinde çalışıyor. Grafikler mobil cihazlardakilere göre daha iyi, yeniliklerde ilk olarak masaüstü sürüme geliyor zaten. Oyunun masaüstü sürümlerini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

>> Masaüstü için RAFT İndir

Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu "RAFT" Simulator

32 bit Windows kullanıyorsanız ilk, 64 bit Windows kullanıyorsanız ikinci, Mac kullanıyorsanız üçüncü, Linux kullanıyorsanız dördüncü Download butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatıyorsunuz.

Oyun 100 mb civarında bir boyuta sahip. İndirme işlemi bitince zip’ten çıkarıp, klasör içerisindeki RAFT.exe dosyası ile oynamaya başlıyorsunuz. Eğer oyunu çok severseniz sonradan indirme sayfasına gidip, ödeme seçeneklerinden birini kullanarak geliştiriciye maddi destekte bulunabilirsiniz.

GÜNCELLEME // MAYIS 2018: RAFT Simulatör nihayet Steam üzerinde erken erişime açıldı. Erken erişim satış fiyatı 31 TL.

>> RAFT Steam Sayfası

MOBİL SÜRÜMLER

Oyunun mobil sürümleri ne yazık ki mobil platformlardan kaldırıldı.

İsteyen olursa oyunun Android versiyonunu apk olarak paylaşabilirim fakat Apple için yapabileceğim bir şey yok. Eğer farklı bir isimle platformda yer alırsalar yada daha iyi alternatifleri olduğunu düşünüyorsanız yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Güncelleme: Orijinal RAFT oyunu yerine onun başarılı bir taklidi olan Raft Survival oyununu Google Play’den ve Apple Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

>> Google Play’de Ocean Survival
>> Apple Store’da Raft Survival

Hepinize iyi eğlenceler.