Steam, Oyun Alışverişlerinde Artık Türk Lirası Kabul Etmeyecek!

Steam, Oyun Alışverişlerinde Artık Türk Lirası Kabul Etmeyecek!

Son dönemde her şey üst üste gelmeye, salgın, savaşlar ve iyiden iyiye bozulan ekonomimiz derken, toptan cinnet noktasına gelmeye başladık. Her gün her şeye zam geliyor, elimizdeki para artık hiç bir şeye yetişmiyor ve diğer yandan elimizde avucumuzda kalanlarda tek tek gitmeye başlıyor. Elimizden giden son şey; uygun fiyata yasal oyun satın alma keyfimiz..

Biliyorum buna gelene kadar bir sürü sorun var ama bu, asla sorun olmaması gereken, en basitlerinden birisi idi. Artık bu bile gidiyor elimizden.

Türk Lirası, Dolar karşısında bu kadar değer kaybetmemişken, Steam’de oyun fiyatları gayet makulken, korsan oyunlara yönelmeden parasını ödeyip istediğimiz oyunu alıyorduk.

1 TL’ye harika oyunlar vardı.. Bu durum, şuan fiyatı uçan her şey için aynen geçerliydi. 5 TL ile marketten bir sürü şey alıp çıkıyorduk. Ama şimdi, nereye el atsak elimiz yanıyor!..

Bir zamanlar oyun satın almak lüks değil, bir ihtiyaç, bir keyif, bir kendini ödüllendirmeydi..

Ekonomimiz bozuldu, TL değer kaybetmeye başladı ve her şey kontrolden çıktı.

Steam, bir süre bizi Dolar’ın şerrinden korudu, kolladı, keyfimizi bölmedi. Dolar kurunu hep düşük tuttu, direndi. Mesela dünya genelinde 30 dolar fiyatla satılan oyun, Türkiye’de 150 tl’den fiyatlandırılıyordu. Fakat Dolar her değer kazandığında, Steam’in Türkiye’ye özel fiyatlandırması adaletsiz, yapımcısına kazançsız bir hal almaya başladı ve nihayetinde Steam, artık Türk Lirası ile satışları durdurma kararı aldı.

Steam, an itibari ile anasayfasına bir duyuru ekleyerek, 20 Kasım’dan itibaren Arjantin ve Türkiye’de Dolar ile fiyatlandırmaya geçileceğini ilan etti.

Biliyorsunuz ki, dünyada şuan en kötü ekonomilerden birisi Türkiye, diğeri Arjantin’e ait. Yerel para değer kaybediyor, Dolar değerleniyor, oyun fiyatları artarken yerel para birimi değersizleştiğinden Steam’in de kendini ve yapımcıları koruması gerekliliği doğuyor.

Yurtdışındaki bir oyuncu bir oyuna 30 dolar öderken, bizim pahalı bulup ıkına sıkıla 150 tl ödediğimiz oyun, yapımcısına 10 dolar bile kazandırmış olmuyor. Durum böyle olunca, artık bir karar vermek gerekiyor.

Neden bir oyuncunun 30 dolar ödediği oyuna bir başka oyuncu 7-8 dolar ödesin?..

Artık ödeyemeyecek..

Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Parası olan, oyun alacak. Parası yetmeyen, istediği o oyunu hiç oynamayacak. Ya da belki eski Steam hesapları yüksek fiyatlarla alıcı bulmaya başlayacak.

Değişim, 20 Kasım 2023’de başlayacak. Artık o tarihten sonra Steam’den oyun almak, Steam’e bakiye yüklemek istersek, Dolar ile ödeme yapmamız gerekecek. Kartlarımız yabancı para ile alışverişe kapalıysa, bu da ayrı bir sorun olacak..

Diyelim şuan 30 dolar fiyatla satılan bir oyunu Türkiye özel fiyatlandırması ile 150 tl’den satın alabiliyorsak, 20 Kasım’dan sonra aynı oyun için (muhtemelen) 30 dolar (840 tl) ödememiz gerekecek.

Ödeme yaptığınız tarihte dolar tl kuru 30 tl ise, 840 tl değil, 900 tl ödeyeceğiz..

Tabi Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma yapılmaz ise!

Bu değişiklik sonrası eğer fiyatlar dünya geneline eşitlenirse, artık Steam üstünden oyun satın almak epey zor olacak ve ne yazık ki korsan oyunlara ilgi tekrar artışa geçecek.

Halen bir çok oyunu Steam’den daha ucuza satmakta olan Epic Games’in ise bu değişim sonrası ne yapacağını henüz bilmiyoruz.. Steam’in ardından Epic Games’in de benzer bir karar alıp, ödemelerde TL kabul etmeyeceğim demesi hiç sürpriz olmaz!

Konuya dair Steam duyurusunun Türkçesini hemen aşağıdan okuyabilir, henüz satın almayıp istek listenizde beklettiğiniz bir oyun varsa, 20 Kasım’da fiyatlar uçmadan hemen önce satın almak isteyebilirsiniz.

Arjantin ve Türkiye için 20 Kasım’dan itibaren yeni USD Fiyatlandırması.

Arjantin ve Türkiye’deki Steam mağazası USD kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğe, toplam 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlar eşlik edecek.

20 Kasım’dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Bu değişikliği iki yeni fiyatlandırma bölgesi kullanarak yapacağız: “LATAM-USD” (bu bölgeye Arjantin dâhildir) ve “MENA-USD” (bu bölgeye Türkiye dâhildir). Bu yeni bölgelerde düşük USD fiyatlandırması yapılmasını öneriyoruz ve fiyatlandırma araçlarımızdaki tavsiyeleri bunu yansıtacak şekilde güncelledik. Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkelerde/bölgelerde, Steam fiyatlandırması doğrultusunda bir fiyat artışı veya azalması olabilir. Tüm Steam fiyatlandırmalarında olduğu gibi, oyun geliştiricileri oyunlarını Steam’de istedikleri fiyata satabilir. Bu yeni fiyatlandırma bölgelerine dâhil olan tüm ülkelerin/bölgelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Neden şimdi?

Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Arjantin Pesosu veya Türk Lirası cinsinden olan Steam cüzdanı bakiyeme ne olacak?

20 Kasım 2023’te, Steam cüzdanınızın mevcut bakiyesi o günün kuruyla USD’ye dönüştürülecek.

“LATAM-USD/MENA-USD” fiyatlandırmasının olduğu diğer ülkelerde/bölgelerde ne olacak?

Latin Amerika ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki 25 ülkede/bölgede ilk defa bölgesel USD fiyatlandırması kullanılacak. Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkelerde/bölgelerde, geliştiricinin belirlediği Steam fiyatlandırması doğrultusunda bir fiyat artışı veya azalması olabilir.

Oyun içi satın alımlar ne olacak?

Bundan sonra bu yeni LATAM-USD ve MENA-USD fiyatlandırma bölgelerindeki oyun içi satın alımlarda varsayılan olarak USD kullanılacak.

Abonelikler ne olacak?

Steam’de Arjantin Pesosu veya Türk Lirası cinsinden devam eden bir aboneliği olan müşterilerin mevcut abonelik süreleri sona erdikten sonra otomatik bir şekilde sona erecek. Steam’de hesabınızın abonelik yönetimi sayfasına giderek aboneliğinizi USD cinsinden devam ettirebilirsiniz. Bu sayfaya gitmek için Steam istemcisinin sağ üstünde yer alan kullanıcı adınıza tıklayın, “Hesap detayları”nı seçin ve sayfanın üstünde yer alan “Abonelikleri düzenle”ye tıklayın.

https://help.steampowered.com/tr/faqs/view/2720-4EC7-B95A-1D2A
https://steamcommunity.com/groups/steamworks/announcements/detail/3728476412305766958