Tablet Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Tablet Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kendinize bir tablet seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç farklı etken mevcut elbette. Bu etkenlerin başında tabii ki boyut geliyor. Bir tabletin boyutu, telefon ile dizüstü bilgisayar arasında onu nereye konumlandırmak istediğimizle ilgili. Bir çoğumuzun dizüstü veya masaüstü bilgisayarı mevcut ve akıllı telefonumuzda var. Burada öncelikli beklentimiz ne?

Eğer büyük bir tablet alacaksak dizüstü bilgisayarımız gibi taşıyabileceğimiz bir şey tercih etmeliyiz fakat küçük bir tablet alacaksak genellikle üretkenlik uygulamalarını pek fazla kullanmayacağımız bir ürün alacağımızı düşünebiliriz.

Tablet bilgisayar alırken bilindik markaları tercih etmek ve garanti konularında gerçekten ilgili firmaları tercih etmek ileride yaşanacak sorunlara karşı sizi koruyacaktır. Ayrıca alacağınız tablet bilgisayarın kullandığı işletim sistemi de tercihlerinizde göz önünde tutulması gereken bir diğer faktör.

Madde madde sıralarsak;

– Ekran boyutuna doğru karar verin,
– Pil ve depolama kapasitesine dikkat edin,
– Yüklü işletim sistemi sürümünün en yenisi olmasına dikkat edin,
– Ekran kalitesine, çözünürlük oranı ve ekran renk kalitesine dikkat edin,
– Gorilla glass gibi ekran koruma takviyeleri, kılıf vb. hediyeleri olup olmadığına dikkat edin,
– Donanımsal özelliklere, kaç ghz işlemci, kaç gb ram barındırdığına dikkat edin,
– Garanti geçerliliğine, en yakın servislere dikkat edin,
– Mobil bağlantı kullanmayı düşünüyorsanız cihazın sim kart girişi olmasına dikkat edin.

Eğer mobil bağlantı (3G yada 4G) özellikli ucuz bir tablet bilgisayar arıyorsanız aşağıdaki önerileri değerlendirmek isteyebilirsiniz.

En Ucuz Sim Kartlı (3G-4G) Tablet Modelleri

Ülkemizde uygulanan yüksek vergilerden ötürü teknolojik cihazları, diğer ülkelerin vatandaşlarına göre daha yüksek fiyatlar ödeyerek satın aldığımız malum. Bu sebepledir yurtdışında 200 Dolar’a (~750 TL) satılan yüksek performans, sim kartlı tablet bilgisayarlara ülkemizde 400 Dolar (~1450 TL) vermemiz gerekiyor.

Peki bu kadar zengin miyiz? Ne yazık ki değiliz. Peki sim kartlı tablet almak istersek illa çok çok paralar ödemek zorunda mıyız? Tabi ki hayır.

Tablet pazarındaki, Türkiye’de satışta olan uygun fiyatlı, sim kartlı tabletlere yönelebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey; marka bilinirliği ve teknik destek.

Aşağıda sizlere birkaç güncel seçenek sunacağım ancak sizde araştırıp daha iyilerini, daha güncel modelleri bulmalısınız. Lakin yazımı yayınladığım tarihten sonra güncelliğini yitirmiş, önerdiğim tablet bilgisayardan birisi veya birkaçı satıştan kaldırılmış olabilir.

1. Numara: 569 TL’ye Samsung SM-T332 Galaxy Tab 4 3G Tablet.

Yeni bir cihaz. Performans ve marka bilinirliği açısından ilk önerimdir. 3g (sim kart) özelliği mevcut, 1.5 gb ram, 4 çekirdek işlemcisi var ve son sürüm Android 4.4 yüklü olarak geliyor. Ekran ebatı 8 inç. 10 inç olsa daha iyiydi diyorsanız Samsung’un SM-T532 modeline bakabilirsiniz. Fiyatı 750 TL civarı.

2. Numara: 439 TL’ye Samsung SM-T232 Galaxy Tab 4 3G Tablet.

Performans ve marka bilinirliği açısından ikinci önerimdir. Bir önceki cihazdan farkı ekran oranı ve dahili hafıza kapasitesi. Bu cihaz 7 inç ekrana sahip ve 8 gb dahili depolamaya sahip. Onuda harici hafıza kartı ile arttırabilirsiniz.

3. Numara: 550 TL’ye Asus NEXUS7C 1B039A 3G Tablet.

Özellikleri çok iyi ve kendini kanıtlamış bir cihaz. Şuanda bazı online alışveriş sitelerinde 500 TL’ye kadar, bazılarında ise 700 TL’ye kadar fiyat biçiliyor. İps ekranı, 32 gb dahili hafızası ve 3G sim kart desteği ile tercih edilebilir. Kötü yanları; harici hafıza kartı desteği yok, biraz eski bir model ancak işlemci ve ram miktarı gayet yerinde. Ve büyük ihtimal Android 5.0 Lolipop güncellemesini alacak.

4. Numara: 550 TL’ye Casper VIA.T5-3G 10.1 3G Tablet.

Türk markası Casper’ın 3g’li (sim kart) tableti. Samsung’dan ayrılan özelliği bu cihazın 10 inç yani biraz daha büyük olması. İçerisinde Android 4.2 sürümü mevcut fakat 4.4 sürümünü alma ihtimali yüksek.

5. Numara: 400 TL’ye Lenovo A7-50 3G Tablet.

Donanım, marka bilinirliği ve uygun fiyat açısından çok iyi bir 3G tablet. Ekran ebatı 7 inç. Dahili depolama ise 16 gb. Android sürümü ise 4.4.

6. Numara: 450 TL’ye General Mobile Discovery Tab 8 3G Tablet.

Yine donanım ve marka bilinirliği ile iyi bir cihaz. Ekran ebatı 7.85 inç. Android sürümü 4.2 olarak biliyorum fakat cihazın 4.4 sürümünü almış olabileceğini yada alacağını tahmin ediyorum. Öne çıkan özellikler; 3 çekirdek işlemci, 8 gb hafıza, ips ekran, 1600 x 1200 çözünürlük, 2 mp kamera.

7. Numara: 600 TL’ye Reeder W8is Intel Atom Z3735E 3G Tablet.

Şuanda yeni bir ürün olduğu için biraz yüksek fiyatlı olabilir fakat ilerleyen süreçte fiyatının 500 TL’ye yaklaşması ile satın alınabilecek bir cihaz. İçerisinde 4 çekirdek İntel işlemci ve Windows 8.1 işletim sistemi bulunuyor. Reeder markası uzun zamandır Türkiye’de faaliyet gösteriyor ve teknik destek olarak da iyi diyebiliriz. Fiyat fazla geldiyse firmanın diğer ucuz 3G tabletlerinede göz atabilirsiniz fakat kalite bakımından onları pek öneremiyorum.

Ekran oranı 8 inç. Dahili hafıza 16 gb. Kamera keşke 5mp olsaydı.

8. Numara: 350 TL’ye Reeder A8i Intel Atom Z2580 3G Tablet. 

Reeder firmasının Windows’lu tabletten önce satışa çıkardığı diğer 3g’li tablet. Donanımsal olarak farklar şunlar; Bu cihazın kamerası 5mp, içerisinde Android işletim sistemi var ancak diğer taraftan işlemcisi 4 çekirdek değil, 2 çekirdek.

9. Numara: 250 TL’ye Piranha Aristo Q Tab 7 3G Tablet. 

Türk markası Piranha’nın 3g’li ve uygun fiyatlı cihazı. İlk defa tablet bilgisayar alıyor, paranıza kıyamıyor ve illa 3g tablet istiyorsanız başlangıç için güzel bir seçim olabilir. Donanımsal özellikler; 8 gb dahili hafıza, 2 mp kamera, 1gb ram. Fiyatına göre iyi bir 3g cihaz.

GÜNCELLEME: Yazıyı yayınladığım 2013 yılından bu yana yukarıdaki birçok model satıştan kaldırıldı. Bu sebeple listenin başında söylediğim gibi yeni, güncel modelleri araştırmak gerekiyor. Yazımı 2017 yılında tekrar güncelliyor ve bu dönemde satıştan olan uygun fiyatlı tabletleri tekrar aşağıda listeliyorum. Ancak yinede üst listedeki modelleri halen satışları olup olmadığı konusunda yada ikinci elleri konusunda araştırabilirsiniz.

1) Turkcell T 8″ 4.5G: 350 TL civarı.

2) Samsung Tab 3 Lite T116 3G: 400 TL civarı.

3) Samsung Tab 3 Lite T111 3G: 400 TL civarı.

4) Vodafone Smart Tab 7 mini 3G: 300 TL civarı.

5) Vodafone Tab Prime 6 9.6″ 4G: 700 TL civarı.

6) Casper Via S7-A 3G: 450 TL civarı.

7) Casper Via L8 4.5G: 500 TL civarı.

Diğer marka ve modeller!

Türkiye’de satışta olan pek çok marka ve model arasından seçimlerim, yani önerilerim bunlar. Diğer marka ve modelleri fiyat, performans, kalite açısından liste dışı tuttum fakat son tercih sizin. Listeye eklenmesini istediğiniz uygun fiyatlı/performanslı cihazlar olursa konu altına yorum yazabilirsiniz. Öneriniz incelenip daha sonra gerekirse yazıda güncelleme yapılacaktır.

* Listedeki cihazlar; marka bilinirliği, kalite ve performans baz alınarak seçilmiştir.

** Donanım özellikleri veya fiyatlarda ufak farklılıklar olabilir. Bu sebeple ilgilendiğiniz cihazı internette iyice araştırmalısınız.

Hepsiburada‘daki sim kart özellikli tablet bilgisayarlar:

http://www.hepsiburada.com/tablet-c-3008012?filtreler=3g:3G&siralama=artanfiyat
http://www.hepsiburada.com/tablet-c-3008012?filtreler=3g:4G&siralama=artanfiyat

Teknosa‘daki sim kart özellikli tablet bilgisayarlar:

https://www.teknosa.com/kategori/bilgisayar/tablet-pc/739?q=[3g:var,]&order=3