Taciz ve Şiddet Mağduru Kadınlar için Destek Uygulaması “KADES”

Taciz ve Şiddet Mağduru Kadınlar için Destek Uygulaması "KADES"

Hep deriz; Kadın Annedir, Kadın Kutsaldır, Kadın Değerlidir ve Narindir. Ancak uygulamaya gelince hiçte öyle olmaz. Araştırmalara göre son dönemde kadına yönelik şiddet katliam boyutuna ulaşmış durumda. Yazımı yayınladığım Mart ayını dahil etmez isek, Şubat ve Ocak ayında toplam 75 kadın katledilmiş. 2017 yılında ise 409 kadın! Bu rakam sadece Türkiye’yi kapsıyor. Dünya genelindeki şiddet ve istismar rakamlarını düşünmek istemiyorum. 

Kadına şiddetin önlenmesi için ne yapılması gerekiyor?

Öncelikle eğitimin önemli bir konusu olmalı kadın. Ayrıca çocuklarımıza şiddetten uzak, küfürsüz, sevgi dolu bir hayat sunmalıyız. Çocuklar nasıl bir ortamda yaşayıp büyürlerse orada gördüklerini, yaşadıklarını büyüdükleri zaman çevrelerine yansıtacaklar. Sevgi dolu, mutlu bir ortamda büyüyen çocuk, büyüdüğünde çevresine bu sevgi ve mutluluğu yayacak. Tam tersi bir ortamda büyüyen çocuk ise yaşadığı şiddeti, tacizi, nefreti, gücü kime yetiyorsa ona uygulayacak.

Ayrıca devletimizinde önlemler alması gerekiyor. Kadına şiddet, taciz, istismar cezasız kalmamalı ve bu cezalar caydırıcı olmalı. Bireysel silahlanmanın önüne geçilmeli. Gerekli görüldüğünde insanlar devlet tarafından psikolojik desteğe zorlanmalı.

Bu anlattıklarımı zaten sizde biliyor ve muhtemelen aynı görüşü paylaşıyorsunuz. Önemli olan devletin harekete geçmesi.

Bu kapsamda son dönemde bir hareketlilik var çok şükür. Cinsel istismara karşı ve kadına şiddete karşı yasal düzenlemeler yapılacağı söyleniyor. Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde İç işleri bakanlığı tarafından da bir mobil uygulama yayınlandı. Uygulamanın adı KADES.

Kadın Destek Uygulaması KADES

Kades, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı resmi bir uygulama. Uygulamayı mobil cihazınıza kuruyor, ilk iş olarak KADES’e kaydınızı tamamlıyorsunuz. Sizden istenen bilgileri doğru olarak sunduktan sonra da acil bir durumda bir dokunuşla yardım talebinizi emniyet birimlerine iletiyorsunuz.

Taciz ve Şiddet Mağduru Kadınlar için Destek Uygulaması "KADES"

Uygulamaya kayıt olurken sizden; TC numaranız, Ad, Soyad, Doğum tarihi ve telefon numaranız talep ediliyor. Bu bilgiler zaten İç işleri bakanlığında ve emniyet birimlerinin elinde var ancak sizin gerçek birey olduğunuzu, emniyet güçlerini yanıltmadığınızı bilmek ve kimin yardım talebinde bulunduğunu doğrulamak için bu bilgileri talep etmeleri şart.

Ayrıca uygulamayı kullanırken anlık konum bilginiz için telefonunuzda GPS’in açık olması gerekiyor. Bu sayede yardım talep ettiğiniz an nerede olduğunuz emniyet güçlerine iletilecek, onlarda yardımınıza gelecekler.

Uygulama çok güzel düşünülmüş ve çoğu kadının telefonuna kurması gerektiğini düşünüyorum. Sizin başınız derde girmese dahi yakınınızdaki bir kadının hayatını bu sayede kurtarabilirsiniz.

Uygulamayı Android ve Apple İos yüklü cihazınıza aşağıdaki bağlantılardan yükleyebilirsiniz.

>> Android için KADES
>> Apple için KADES

İnşallah uygulama gereken ilgiyi görür, emniyet birimlerimizde bu uygulamanın arkasında durur, şiddet ve istismara maruz kalan kadınlarımızı olması gerektiği gibi korurlar.

Eğer uygulamayı henüz yüklemek istemiyorsanız yada uygulamayı yükleyebileceğiniz bir akıllı telefonunuz yoksa konuyla bağlantılı olarak Alo 183 numarasını da bilmenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

Alo 183 Çağrı Merkezi;

Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler hakkında bilgilendirme ve yönlendirme sağlayan bir hattır. Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlarda alınmakta olup, durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilerek müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca;

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonunun kurduğu hatlardan da acil yardım talebinde bulunabilirsiniz.

0212 656 96 96
0549 656 96 96