LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Tasarruflu Ampul Kırıldığında Yapılacaklar! - egitim-ogretim

Tasarruflu ampul kırıldığında ne yaparsınız? Kırılan ampulü ve kırıkları elinizle yada süpürge ile toplar çöpe atarsınız öyle değil mi? Basite indirgediğimiz bir mevzu ve bu nedenle detayları görmeyerek sağlığımızla kumar oynuyoruz. Aslında bu konuda da bazı şeylere dikkat etmemiz ve tasarruflu ampul İçerisinde bulunan sağlığımıza zararlı cıva maddesinden korunmamız gerekiyor.

Peki tasarruflu ampul kırıldığında neler yapmalıyız?

1. Hemen kapı, pencere açıp ortamı havalandırmalı, bir süreliğine ortamdan uzaklaşmalıyız.

2. Kırıklara ve ampulden saçılan cıva partiküllerine çıplak elle temas etmemeli, ortamı süpürge ile süpürmemeliyiz. (Süpürge, cıva partiküllerinin tekrar havaya salınıp yine bize zarar vermesine sebep olacaktır.)

3. Cam kırıklarını elimize eldiven takıp faraşa toplamalı, cıva partiküllerini ıslak mendil veya yapışkan bant ile toplamalıyız. Topladığımız atıklarıda bir poşete atıp, poşetin ağzını sağlam bir şekilde bağlamalıyız.

4. Atıkları attığımız poşeti normal çöpler gibi evsel atıklara karıştırmamalı bu atıkları sağlığa ve doğaya zararları sebebiyle atık pil kutuları yada atık imha alanlarına atmalıyız. (Tabi herkesin böyle bir imkanı olmayabilir.)

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 13 Haziran 2014 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2020