Trendyol’dan Wayfair İddiaları için Zorunlu Kamuoyu Açıklaması!

Trendyol'dan Wayfair İddiaları için Zorunlu Kamuoyu Açıklaması!

Son günlerde sosyal medyada yayılan “yabancı e-ticaret siteleri üzerinden gizli bir şekilde insan ticareti yapıldığı” paylaşımları sosyal medyada epeyce ses getirmiş, konuyla ilişkisi olduğu iddia edilen oyuncu Tom Hanks’de olaya tepkili kalabalıklar tarafından pedofili ile suçlanmış, sosyal medya hesapları üzerinden protesto edilmişti. İlgili Wayfair vakası Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarına ulaştığında ise Türk kullanıcılar yerel e-ticaret sitelerinde wayfair izleri aramaya başlamış ve ilk izleri Trendyol.com üzerinde bulmuşlardı.

Sanal pazar satıcılarının ürünlerinin geriye düşmemesi için yüksek fiyatlar belirlemesinden kaynaklı fiyat sorunlarını tespit eden sosyal medya kullanıcıları, Trendyol üzerinden de çocuk ticareti yapıldığına dair iddialarını dile getirirken, iddianın muhatabı Trendyol.com’dan zorunlu bir kamuoyu açıklaması geldi.

Hemen aşağıda tamamını bulacağınız açıklama özetle; Trendyol üzerinde pazar satıcılarının sıkı denetlendiğini, fiyat hatalarının ise pazar satıcılarından kaynaklı olduğunu fakat hiçbir şekilde wayfair vakası ile ilgili bir durum olmadığını aktarıyor.

Trendyol zorunlu kamuoyu açıklamasını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME

Trendyol olarak hassasiyetle yakından takip ettiğimiz sosyal medyadaki iddialara ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek isteriz.

Türkiye’nin Trendyol’u olarak onbinlerce satıcıyı müşterilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri modelimizde ürün isimleri, açıklamaları ve fiyatları satıcılarımız tarafından belirlenmektedir. 15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir. Hatalı veri girişlerini ve her türlü ayrımcılık içeren söylemleri takip ediyor ve satıcılarımızı bilgilendirerek platform kuralları gereği, ürünleri yayından kaldırıyoruz. ‘Şikayet Et’ özelliği ile müşterilerimizden aldığımız bildirimleri de ivedilikle inceliyoruz. Ayrıca platform olarak satıcılarımızın hatalı veri girişlerini ve operasyonlarını iyileştirmeye yönelik eğitimleri düzenli olarak gerçekleştirmeye ve kontrol mekanizmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Sosyal medyadaki iddialarda yer alan ürünlerle ilgili yaptığımız incelemelerde, belirtilen fiyatlardan hiç satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak markamızın böyle bir iddia ile yan yana gelmesinden son derece üzgünüz. Böyle bir konuda kamuoyunda oluşan haklı hassasiyeti en içten şekilde paylaştığımızı ve konunun kesinlikle karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Haydi Paylaş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir