LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

TRT 4K Türksat Uydu Frekansı (Güncel ) - basin-medya

Türkiye’de teknolojik ilerlemeyi hızlandırmak ve televizyon üreticilerinin 4K televizyon satışlarını arttırmak amacı ile hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek ultra hd televizyon kanalı TRT 4K’yı duydunuz mu? Yoksa hala duymadınız mı? Evet böyle bir tv kanalı 2015 yılı başından beri var (test yayınında idi) ancak bu kanalı izleyebilmek için gereken 4K tv’ler her evde olmadığından bir çoğumuzun böyle bir tv kanalından ve onun içeriğinden haberi yoktu.

TRT 4K Nedir? Ne Yapar? 

Başta da söylediğim gibi dünyanın dört bir yanında şifresiz olarak 4K yayın yapan tv kanalı, birçok evde de 4K destekli tv yokken açılmış olan devlet kanalıdır kendileri. Tabiki bizim vergilerimizle finanse edilmektedir, biraz maliyetlidir ve geçtiğimiz günlerde kapatılan TRT HD kanalının içeriğinden beslenmektedir. Yani biraz spor, biraz dizi ve biraz belgesel.

Full hd smart tv’ler ve önceki eski tv’ler ile izleyemezsiniz çünkü 4K destekleyen uydu alıcı ve 4K destekleyen tv istemektedir. (Yani 4K destekleyen smart tv’nin uydu alıcısı 4K desteklemiyorsa harici olarak 4K uydu alıcıda almanız gerekir.) Bu sebeple yeni televizyon alırken 4K destekleyen modelleri tercih etmeniz TRT 4K’yı da izleyebilmeniz açısından güzel bir hareket olacaktır.

Önümüzdeki 5 sene içerisinde 4K yaygınlaşır mı bilinmez ama hemen arkasından gelen 8K sebebi ile TRT 4K kanalının bir süre sonra yerini TRT 8K’ya devredeceğini söylemek müneccimlik olmaz. Ama bu ne zaman gerçekleşir bilemem.

Gelelim asıl mevzuya; Türkiye açısından maliyetli ama güzel bir girişim olan TRT 4K kanalını nasıl izleriz?

TRT 4K için gerekli televizyon ve uydu alıcıya sahipseniz Türksat uydusu üzerinde aşağıdaki frekansı taratarak TRT 4K kanalına ulaşabilir ve yayınları şifresiz izlemeye başlayabilirsiniz.

TRT 4K Frekansı:

12123 Yatay/H 15000

12615 Yatay/H 12500

11999 Dikey/V 11666

>> 10980 Dikey/V 12500

GÜNCELLEME: 

TRT 4K, yeni frekansı ile yayında! 

(1 Aralık 2016 itibari ile güncel frekans yukarıda yazmaktadır. Frekansın değişmesi halinde yazı güncellenecektir. Ayrıca eğer yukarıdaki frekansı 4K desteklemeyen Full HD bir smart tv’de taratırsanız, sadece ses akışı alabilir, ancak yayını izleyemezsiniz. 4K destekli televizyon alırken model bilgisinde UHD yada 4K ibaresi olmasına, ayrıca uydu alıcısınında 4K/UHD destekli olmasına özen gösterin.)

>> Türksat 4A Uydusu Güncel Kanal Frekans Listesi

>> Türksat Uydusundaki Şifresiz HD Tv Kanalları

>> Türksat Uydusundaki Belgesel Kanalları

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 13 Şubat 2016 tarihinde yayımlanmıştır.


  Hüseyin 04 Eylül 2017, 22:12

  Samsung 7 serisi (40) tv kullaniyorum
  Manuel ayarlamada turksat 42e uydusunu goruyorum ordan yapmaya calistim ama yapamadim
  Frekans , simge hizi , kutulaşma bilgilerini istiyor
  Guncel frenkaslar hangisi

  Lordiz 05 Eylül 2017, 21:43

  @Hüseyin; Merhaba. 4K televizyonunuz varsa güncel frekans 10980 Dikey/V 12500

  Hüseyin 06 Eylül 2017, 18:20

  Dikey/v dediginiz dikey/sağ mi oluyor
  Turksat 42e uydusu uzerinden ariyorum bulamiyorum

  Lordiz 11 Eylül 2017, 20:54

  @Hüseyin; Merhaba. Sağ sol bilemiyorum da Dikey Batı, Yatay Doğu oluyor. İngilizce Vertical Dikey, Horizontal Yatay. Televizyonunuz 4K destekliyor ve 4K destekli uydu alıcı kullanıyorsanız sorun anten ayarında olabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019