TRT 4K Türksat Uydu Frekansı [GÜNCEL 2021]

TRT 4K Türksat Uydu Frekansı [GÜNCEL 2021]

Türkiye’de teknolojik ilerlemeyi hızlandırmak ve televizyon üreticilerinin 4K televizyon satışlarını arttırmak amacı ile hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek ultra hd televizyon kanalı TRT 4K’yı duydunuz mu? Yoksa hala duymadınız mı? Evet böyle bir tv kanalı 2015 yılı başından beri var (test yayınında idi) ancak bu kanalı izleyebilmek için gereken 4K tv’ler her evde olmadığından bir çoğumuzun böyle bir tv kanalından ve onun içeriğinden haberi yoktu.

TRT 4K Nedir? Ne Yapar? 

Başta da söylediğim gibi dünyanın dört bir yanında şifresiz olarak 4K yayın yapan tv kanalı, birçok evde de 4K destekli tv yokken açılmış olan devlet kanalıdır kendileri. Tabi ki bizim vergilerimizle finanse edilmektedir, biraz maliyetlidir ve geçtiğimiz günlerde kapatılan TRT HD kanalının içeriğinden beslenmektedir. Yani biraz spor, biraz dizi ve biraz belgesel.

Full hd smart tv’ler ve önceki eski tv’ler ile izleyemezsiniz çünkü 4K destekleyen uydu alıcı ve 4K destekleyen tv istemektedir. (Yani 4K destekleyen smart tv’nin uydu alıcısı 4K desteklemiyorsa harici olarak 4K uydu alıcıda almanız gerekir.) Bu sebeple yeni televizyon alırken 4K destekleyen modelleri tercih etmeniz TRT 4K’yı da izleyebilmeniz açısından güzel bir hareket olacaktır.

Önümüzdeki 5 sene içerisinde 4K yaygınlaşır mı bilinmez ama hemen arkasından gelen 8K sebebi ile TRT 4K kanalının bir süre sonra yerini TRT 8K’ya devredeceğini söylemek müneccimlik olmaz. Ama bu ne zaman gerçekleşir bilemem.

Gelelim asıl mevzuya; Türkiye açısından maliyetli ama güzel bir girişim olan TRT 4K kanalını nasıl izleriz?

TRT 4K için gerekli televizyon ve uydu alıcıya sahipseniz Türksat uydusu üzerinde aşağıdaki frekansı taratarak TRT 4K kanalına ulaşabilir ve yayınları şifresiz izlemeye başlayabilirsiniz.

TRT 4K Frekansı:

>> 10980 Dikey/V 12500

YENİ: 11767 Dikey/V 15000

GÜNCELLEME: 

16 Haziran 2021 itibari ile güncel frekans yukarıda yazmaktadır. Frekansın değişmesi halinde yazı güncellenecektir. Ayrıca eğer yukarıdaki frekansı 4K desteklemeyen Full HD bir smart tv’de taratırsanız, sadece ses akışı alabilir, ancak yayını izleyemezsiniz. 4K destekli televizyon alırken model bilgisinde UHD yada 4K ibaresi olmasına, ayrıca uydu alıcısının da 4K/UHD destekli olmasına özen gösterin.

>> Türksat 4A Uydusu Güncel Kanal Frekans Listesi

>> Türksat Uydusundaki Şifresiz HD Tv Kanalları

>> Türksat Uydusundaki Belgesel Kanalları