Web Siteleri İçin İnstagram Profil Bileşeni Oluşturma

Web Siteleri İçin İnstagram Profil Bileşeni Oluşturma

İnstagram.com profilinizi web sitenizde göstermek istiyorsunuz ancak İnstagram’ın profil kartı yetersiz geliyor yada mevzuyu sadece bir kart ile geçiştirmek yerine profilinizdeki birkaç resimle birlikte (Twitter’ın ki gibi) bir bileşen oluşturmak istiyorsanız! yazımı okumaya devam edin. Aradığınız şey bence burada.

İnstagram’ın bu iş için şimdilik bir bileşeni yok. Tek tek resimleri embed kod ile sitelere gömebiliyoruz ancak profilin tanıtımı için bir bileşen yapmamışlar. Bu sebeple bizde alternatif uygulamalar kullanıyoruz.

Nedir Bu Alternatif Uygulamalar? 

1) WordPress eklentileri

Eğer WordPress scripti kullanıyorsak İnstagram için geliştirilen eklentileri kullanabiliyoruz.

- İnstagram Feed 
- İnstagram İmage Gallery 
- İnstagram For WordPress 
- Simply İnstagram 
- WP İnstagram Widget

2) Bağımsız geliştirici bileşenleri

Eğer WordPress’de eklenti kullanmak istemiyor yada WordPress harici bir sistem kullanıyorsak, profilimizden embed kod oluşturan bağımsız geliştirici bileşenlerini kullanabiliyoruz.

İnstagram, resmi destek sunana kadar kullanabileceğimiz bu bileşenler hangileri?

- lightwidget.com

Üyelik felan istemeden bileşen oluşturabildiğimiz siteden ücretsiz olarak iş gören bir hizmet alabiliyoruz. Bileşeni daha fazla özelleştirmek istiyorsak tabi ki ufak bir ücret ödeyerek yükseltme almak gerekiyor. (Ücretli sürüm sanırım https desteği ve 40 dakikada bir güncelleme desteği getiriyor.)

Güncelleme: İnstagram yönetimi geliştirici araçlarını kısıtlamaya başladığı ve Websta.me gibi bazı siteler sonradan geliştirici araçlarını kaldırdığı için yazıda güncelleme yaparak seçenekleri bir çoğunu kaldırmam gerekti.

Şimdilik benim önerebileceklerim bunlar. İlerleyen zamanda İnstagram tarafından resmi destek sunulursa veya yeni alternatifler çıkarsa yazımda güncelleme yapacağım.