LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi - egitim-ogretim

Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız konarak oluşan bayrak ilk kez Osmanlı Devleti tarafından 1844 yılında kabul edilmiştir. Bayrak, 29 Mayıs 1936’da 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile şekillendirilmiş ve Türkiye’nin ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir. 22 Eylül 1983’te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son halini almıştır. Efsaneye göre bayraktaki kırmızı kan kırmızısıdır ve şehitlerin dökülen kanlarını temsil eder. Geceyarısı bu kanların üzerine yansıyan hilal biçimindeki ay ve bir yıldızla beraber Türk Bayrağının görüntüsü oluşur.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Türk Bayrağı’nı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey’e gönderilen beyaz renkli sancak olarak görürüz.

15. yüzyıldan sonra al bayrak Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı’nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk Bayrağı’na en yakın şekle ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. 1842 yılında Abdülmecit döneminde yıldız beş köşeli haliyle kullanılmaya başlanmıştır.

Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde bayrağın şekli kesin bir şekilde tayin edilmiştir. 28 Temmuz 1937 tarihli, 27175 sayılı “Türk Bayrağı Nizamnamesi Kararnamesi” ile de Türk Bayrağı’nın kullanılışı düzenlenmiştir.

Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi - egitim-ogretim

1936 tarihli ve 1983 tarihli Türk bayrağı kanunlarına aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

https://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskanligi/resmi-simgeler/bayrak/

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 9 Ağustos 2008 tarihinde yayımlanmıştır.


  Makbule Kırıcı 03 Mart 2015, 09:02

  Eeeeeeeeeee..,.. bunu bende biliyorum

  ışıl akdeniz 04 Mayıs 2015, 20:22

  Makbule Kırıcı işte tekrar yaptınkötü mü oldu ayrıca süper hazırlanmış

  ŞIRNAK LI 06 Haziran 2015, 08:50

  TÜRKİYE BAYRAĞININ OLUŞUMU HAKKINDA TÜRK TARİHÇİLERİMİZ MAALESEF YANILIYOR KISACA: AY İSLAMİYETİN SİMGESİ VE DOLAYISIYLA OSMANLI ÇADIRLARIN TEPESİNDE AY KULLANMAKTADIR  VE OSMANLI AY ÖNÜNE 8 ESASI GETİRİP ;

  Dâri-celal Dâri-karar Dâri-selam Cennetül huld Cennetül mevâ Cennetül adn Cennetül firdevs Cennetü naim.  – AY VE 8 KÖŞELİ YILDIZ YAPMIŞTIR  DAHA SONRA SULTAN ABDULMECİD  DÜNYADA İNSANDAN ÖNEMLİ BİR  ŞEYİN OLMADIĞINI DOLAYISIYLA İNSAN İSKELETİNİ OLUŞTURAN  – BAŞ 2 KOL 2 BACAK   GÖSTEREREK AYIN ÖNÜNE 5 KÖŞELİ YILDIZI KOYMUŞTUR. LÜTFEN TARİHİMİZİ DOĞRU YANSITALIM…

  ŞIRNAK LI 06 Haziran 2015, 09:00

  BİRAZ DAHA DETAY İSTERSENİZ.

  Türk polis armasındaki Sekiz Köşeli Yıldız, vardır, devlet hizmetinde başarılı kişilere verilen madalya şeklinde çıkartılmış, daha sonra Türk polisinin amblemi olmuştur. Alt bölümündeki çift başlı kartal, Selçuklu Devleti'nin güç, özgürlük ve bağımsızlık simgesidir. Armadaki “Sekiz Köşeli Yıldız”ın toplam 62 ışını vardır, bu ışınlar, bir Güneş Kursu gibi 62 etik değeri ve 8 ana kuralı anlatmaktadır

  elif nehir ili 04 Aralık 2016, 17:39

  merhaba acaba biraz daha uzun yazabilir misiniz size kolaylık olsun bir yerden kopyalayabilirsiniz sonra yapıştırabilirsiniz lütfen uzun yazın

  Derin 27 Eylül 2017, 12:35

  Bayrağımız hakkında hiç bilinmeyen bilgileri araştırıyordum. Karşıma bu yazı çıktı: paratic.com/turk-bayragi/ Türk bayrağı ile ilgili detaylı bilgileri sizlerde öğrenebilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019