Türkiye’de Satılan Güvenli ve Ucuz Arabalar

Türkiye'de Satılan Güvenli ve Ucuz Arabalar

Başlığa bakıp araba aldığımı sanmayın, zevzeklikler yaparak para kazanan bir Youtuber olmadığım için henüz nasip olmadı.. Arkadaşım için ikinci el araç araştırırken Youtube’da çok yararlı bir videoya denk geldim ve  sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü bu tarz bir paylaşımı sadece bilgisi, deneyimi olanlar, otomobillerden anlayanlar yapabilir. Bulmuşken faydalanmak gerek. 

Video, Otomobilin Mesut Abisi isimli Youtube kanalından bir sürü güzel bilgi paylaşan Mesut beye ait. Sayfasında otomobiller ile ilgili harika öyle çok paylaşım var ki eğer tv kanalım olsa kendisine bir program yaptırırdım. Bir yılda, tek bir videosu ile 1.4 milyon izlenme rakamına ulaşabilen Mesut abimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını dileyerek konuya geçiş yapıyorum.

Yeni bir araba alacaksınız, sıfır yada ikinci el. Hem güvenli olacak hemde uygun fiyatlı! Peki nereden başlayacaksınız? Hangi marka ve modellere yöneleceksiniz? İşte sorunun cevabı aşağıdaki videoda.

Videodaki güvenilir ve uygun fiyatlı otomobilleri tekrar listelersek;

  1. Skoda Fabia (Sıfırı 54 bin TL, ikinci el 17 bin TL’den başlıyor.)
  2. Seat Ibiza  (Sıfırı 57 bin TL, ikinci el 14-15 bin TL’den başlıyor.)
  3. Renault Clio  (Sıfırı 56 bin TL, ikinci el 14-15 bin TL’den başlıyor.)
  4. Peugeot 208  (Sıfırı 54 bin TL, ikinci el 30 bin TL’den başlıyor.)
  5. Ford Connect  (Sıfırı — TL, ikinci el 14-15 bin TL’den başlıyor.)
  6. Hyundai Elantra  (Sıfırı 50 bin TL, ikinci el 14-15 bin TL’den başlıyor.)
  7. Seat Toledo ve Skoda Rapid*  (Sıfırı 90 bin TL, ikinci el 14-15 bin TL’den başlıyor.)
  8. Nissan Pulsar  (Sıfırı 75 bin TL, ikinci el 65 bin TL’den başlıyor.)
  9. Honda Jazz  (Sıfırı 77 bin TL, ikinci el 23-24 bin TL’den başlıyor.)
  10. Seat Leon  (Sıfırı 78 bin TL, ikinci el 19-20 bin TL’den başlıyor.)

Arabalarla pek alakası olmayan biriyim ama bu videoyu izledikten sonra aklımdaki marka model tercihi baştan sona değişti diyebilirim. Araba alıyorsanız sıfır yada ikinci elde bu marka ve modellere bir şans verebilir yada konuyu detaylıca araştırabilirsiniz.

Listedeki sıfır ve ikinci el fiyatlarını Eylül 2017 tarihinde yazıyı yayınlarken araştırıp ekledim. İkinci elde eski modeller ve çok ucuz olanlarda dikkatli olmalısınız.  Sıfır otomobiller pahalıdır ancak yeni üretim olduklarından ikinci eldeki eski üretimlerine göre daha güvenlidirler. Ayrıca sıfır otomobil alsanız da ruhsatta şase no, motor ve boya durumunu kontrol ettirmenizde yarar var.

(* Seat Toledo ve Skoda Rapid, 90 bin TL satış fiyatına sahipken listeye nasıl girebildiler orasını bende anlayamadım. Belki ikinci elinin ucuz olmasından kaynaklı olabilir.)