LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Wordpress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır? - web-master

Mart 2016 tarihinde bu bağlantıdaki yazımda WordPress için Google Amp kurulumunu ve kullanımını paylaşmıştım. Fakat orada paylaştığım AMP, WordPress.org üzerinden ücretsiz indirilebilen WordPress scripti için kullanabileceğimiz bir eklenti idi. Yani kurulum yapmaz isek sitemiz zaten AMP desteği sunmuyordu. Bu sebeple AMP kapatma gibi bir durumda yoktu. Fakat WordPress.com’dan ücretsiz blog alanlar için durum birazcık farklı. 

Eğer WordPress.com üzerinde ücretsiz blogunuz varsa AMP kurulumu ile uğraşmıyorsunuz çünkü otomatik olarak siteniz AMP desteği sunuyor. AMP desteği ile sayfalarınız, mobil cihazlarda daha basit bir tema ile ve mevcut hızından kat kat daha hızlı olarak sunuluyor. (Bu iyi bir şey.)

Diyelim ki bir WordPress.com blogunun AMP görünümüne ulaşmak istiyorsunuz; blogun mevcut bağlantılarından birinin sonuna /amp/ eklemesi yapıyorsunuz. Karşınıza AMP uyumlu tasarım geliyor.

Sizinde bu şekilde bir WordPress blogunuz var ve AMP görünümünü istemiyorsanız AMP uygulamasını pasif hale getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak içinde aşağıdaki yolu izliyorsunuz.

1) WordPress.com üzerinden hesabınıza giriş yapın ve sol üst taraftan Benim Sitem bağlantısına tıklayın.

2) Sol menüden Ayarlar bağlantısına tıklayın.

Wordpress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır? - web-master

3) Karşınıza açılan Ayarlar sayfasında üst sekmelerden Trafik sekmesine tıklayın. Aşağıda Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) başlığını ve onun altında da AMP için açma/kapatma seçeneğini göreceksiniz.

Wordpress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır? - web-master

AMP özelliğini pasif etmek istiyorsanız, işaretlediğim alandaki butonu kapalı konuma getirin. Hepsi bu. Artık amp sayfaları çalışmayacak ve ziyaretçilerinize amp sayfaları gösterilmeyecek.

Ancak şunu da unutmayın! Eğer önceden amp sayfalarınız Google önbelleğine alındıysa, mobil cihazlardan amp bağlantılarınıza gelenler hata sayfası ile karşılaşacaklar. Bunu mobil temaya yönlendirme gibi bir şansınız yok.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 11 Eylül 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


    Onur 18 Mart 2019, 14:18

    Merhaba,
    AMP eklentisini etkisizleştirip Redirection ile yönlendirme yaptım. Google Search Console’dan konrol ettiğimde AMP sayfalarının kalktığını gördüm ancak sayfayı kontrol ettiğimde bomboş bir sayfa çıkıyor. Bu arada AMP’yi kullanırken tema değişikliğine gitmiştim ve AMP sayfalarında başka bir yazıyı görüntülemek istediğimde eski tema çıkıyordu. Temayı artık kullanmayacağım için sildim ve maalesef artık beyaz bir sayfa çıkıyor. Jetpack de yüklü olduğu için Ayarlar>Performans>AMP kontrol ettim. Açık değil ve eklenti yüklememi söylüyor. Ancak halen daha sayfalara mobil üzerinden ulaşamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

    Lordiz 18 Mart 2019, 21:16

    @Onur; Merhaba. Jetpack ve yönlendirmeden kaynaklı ortak sorun olabilir. Jetpack’i kısa süreliğine kapatabiliyorsanız o şekilde deneme yapın. Sorun devam ederse yönlendirme eklentisinden kaynaklı olabilir. Bende zamanında eklentiyi kurup sonradan kapatıp sildim. Hiçbir sorun olmadı.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019