WordPress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır?

Wordpress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır?

Mart 2016 tarihinde bu bağlantıdaki yazımda WordPress için Google Amp kurulumunu ve kullanımını paylaşmıştım. Fakat orada paylaştığım AMP, WordPress.org üzerinden ücretsiz indirilebilen WordPress scripti için kullanabileceğimiz bir eklenti idi. Yani kurulum yapmaz isek sitemiz zaten AMP desteği sunmuyordu. Bu sebeple AMP kapatma gibi bir durumda yoktu. Fakat WordPress.com’dan ücretsiz blog alanlar için durum birazcık farklı. 

Eğer WordPress.com üzerinde ücretsiz blogunuz varsa AMP kurulumu ile uğraşmıyorsunuz çünkü otomatik olarak siteniz AMP desteği sunuyor. AMP desteği ile sayfalarınız, mobil cihazlarda daha basit bir tema ile ve mevcut hızından kat kat daha hızlı olarak sunuluyor. (Bu iyi bir şey.)

Diyelim ki bir WordPress.com blogunun AMP görünümüne ulaşmak istiyorsunuz; blogun mevcut bağlantılarından birinin sonuna /amp/ eklemesi yapıyorsunuz. Karşınıza AMP uyumlu tasarım geliyor.

Sizinde bu şekilde bir WordPress blogunuz var ve AMP görünümünü istemiyorsanız AMP uygulamasını pasif hale getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak içinde aşağıdaki yolu izliyorsunuz.

1) WordPress.com üzerinden hesabınıza giriş yapın ve sol üst taraftan Benim Sitem bağlantısına tıklayın.

2) Sol menüden Ayarlar bağlantısına tıklayın.

Wordpress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır?

3) Karşınıza açılan Ayarlar sayfasında üst sekmelerden Trafik sekmesine tıklayın. Aşağıda Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) başlığını ve onun altında da AMP için açma/kapatma seçeneğini göreceksiniz.

Wordpress.com için Google AMP Nasıl Kapatılır?

AMP özelliğini pasif etmek istiyorsanız, işaretlediğim alandaki butonu kapalı konuma getirin. Hepsi bu. Artık amp sayfaları çalışmayacak ve ziyaretçilerinize amp sayfaları gösterilmeyecek.

Ancak şunu da unutmayın! Eğer önceden amp sayfalarınız Google önbelleğine alındıysa, mobil cihazlardan amp bağlantılarınıza gelenler hata sayfası ile karşılaşacaklar. Bunu mobil temaya yönlendirme gibi bir şansınız yok.