Türkiye’den Sahneler İçeren Amazon Dizisi; “Tom Clancy’s Jack Ryan”

Türkiye'den Sahneler İçeren Amazon Dizisi; "Tom Clancy's Jack Ryan"

Netflix’in yakın rakibi Amazon Prime’dan yeni bir dizi; adı “Tom Clancy’s Jack Ryan”. Dizinin ilk sezon teması Işid ve terör. Doğal olarak bazı sahneler Suriye’de, bazıları Türkiye’de geçiyor. Geri kalan sahneler ise Fransa ve Amerika. Bizleri ise en çok Türkiye kısmı ilgilendiriyor çünkü o sahnelerde sizleri şaşırtacak bazı sürprizler yer alıyor. Bu sürprizlerden birisi, dizide çalan bir müzik! Ama ondan önce dizinin geneline dair bazı bilgiler paylaşmalıyım. 

Dizi, 31 Ağustos 2018 tarihinde ilk sezonu 8 bölüm olacak şekilde Amazon Prime Video servisinde yayınlanıyor. Orijinal bir Amazon Prime Video dizisi. Amazon Prime Video ise, Amazon.com’un Netflix benzeri bir ücretli servisi.. Netflix kadar içeriği olmasa da, paraya kıyıp gayet güzel diziler, filmler üretebiliyorlar.

İşte onlardan birisi de “Tom Clancy’s Jack Ryan”.

Tom Clancy, ABD’li roman yazarı Thomas Leo Clancy’nin yarattığı bir marka. Jack Ryan ise, Thomas Leo Clancy’nin 1984 yılında yazdığı romanında yer alan bir başrol karakteri. Bu karakter, yazarın sonraki kitaplarında ve kitaptan sinemaya uyarlamalarda da karşımıza çıkıyor.

“Tom Clancy” isim hakkı 2008 yılında Ubisoft oyun firması tarafından satın alınıyor. Bu sebeple Ubisoft firmasının da bu ismi taşıyan bir sürü oyunu bulunuyor. (Tom Clancy’s adını taşıyan tüm oyunlara Steam üzerinden ulaşabilirsiniz.)

Yazar ise 2013 yılının Ekim ayında vefat ediyor. Bu sebeple güncel dizinin konusunun yazara ait olma ihtimali bulunmuyor. Sadece onun karakteri, bir hikayeye uyarlanıyor.

Hikaye ise şöyle;

CIA analisti Jack Ryan son derece riskli bir görevde teröristlerin birbirleriyle haberleşmesini sağlayan bir bağlantıyı keşfediyor ve bu onu teröristlerin bir numaralı hedefi haline getiriyor. Sonrasında Jack Ryan, bir yandan dünyayı kurtarmak, bir yandan da hayatta kalmak için mücadele vermeye başlıyor.

Dizinin ilk sezonunu izlemiş biri olarak diyebilirim ki; Bence dizinin gideri var! (Her ne kadar Jack Ryan biraz tırsak görünen bir tip olsa da, bazı sahneler gereksiz uzatılmış, bazıları ise diziyi o an kurtarmak için mantık dışı üretilmiş olsa da..)

Fakat dizide “müslümanların hepsi terörist değildir” vurgusu yapılmış olması çok önemli! Ki Jack Ryan’ın üst amiri James Greer’de bir müslüman. Aksi halde dizi direk çöpe gider, dünya çapında lince uğrardılar.

Yazının başında da belirttiğim gibi, konu Işid olunca, olaylar Suriye’ye uzanıyor. Bu arada bazı sahneler Türkiye’de geçiyor. Bu nedenle dizide birçok kez Türkiye adını duyuyor, Türk bayrağını görüyor, ve tabi ki Adana İncirlik üssünü görüyor, hatta arkadan Türkçe küfürler duyabiliyoruz. Ki küfür edenlerden birisi Tony karakterini canlandıran Türk oyuncu Numan Acar.

Dizide ayrıca Kaan Urgancıoğlu’nu da görüyoruz fakat öyle ufak bir rol vermişler ki bir çoğunuz eminim onu fark etmeyeceksiniz. (Ama ben fark ettim.) Bu sebeple bunu da burada belirtmek istiyorum.

Türkçe küfürler sonrasında dizinin beni şaşırtan kısmına gelirsek;

Olaylardan birisi arabalı sahnelerde geçiyor. Numan Acar’ın Tony karakteri Toyota marka araç ile yol alırken aracın radyosunda şu şarkı çalıyor; Oğuz Yılmaz – Çekirge. Ben şok!

Bir anda dikkatim dağılıyor ve düşünmeye başlıyorum; 2018 yılında çekilen güncel bir dizi, dünya çapında izlenecek, Türkiye’den sahneler yer alacak ancak aracın radyosunda çalan parçalardan birisi bu?! Zaten okkalı bir Türkçe küfürde var. Başka şarkı mı yoktu? Sıla’yı da duyuyoruz bir ara ama Çekirge gibi kötü değil.

Kim seçti acaba o parçayı? Araçta rastgele radyo açtılar da ona mı denk geldi diyeceğim ama imkansız.

Zaten Suriyeliler için kurulan mülteci kampı, insan kaçakçıları, Adana sokakları felan derken Türkiye’nin dışarıya yansıması böyle, birde işe o şarkı ekleniyor.. Bilemiyorum yabancılarda nasıl bir etki yaratmıştır? Bir arap ülkesi mi? Atatürk Türkiye’si mi? Ama buda bir gerçek öyle değil mi? Etrafımızda yaşananlar, bir ortadoğu ülkesi olmak felan. Dünya zaten eskisi gibi değil..

Yanlış mı düşünüyorum bilemedim ama yinede diziyi beğendim.

Terör, savaş, aksiyon sizi sarıyorsa, Işid’den yeterince bıkmadıysanız, Amerikan yapımlarına kıl kapmıyorsanız, bence bir şans verin ve bu diziyi izleyin. İzlediyseniz de diziye dair eleştirinizi bizlerle paylaşın. Bakalım bir tek ben miyim diziye hem kızıp, hemde beğenen?!.

Dizinin 1. Sezon Fragmanı:

1. Sezon Önemli Oyuncuları:

Jack Ryan: John Krasinski
James Greer: Wendell Pierce
Cathy Mueller: Abbie Cornish
Hanin: Dina Shihabi
Suleiman: Ali Suliman

Dizinin Amazon Prime Video Sayfası: 

https://www.amazon.com/dp/B07DLDLD8F

Diziye dair görüşlerinizi paylaşmak isterseniz yazının altından yorum olarak yazabilirsiniz.

İyi seyirler.