Türkiye’nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvin’e Yapıldı

Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvin'e Yapıldı

İnşaatı yaklaşık bir yıldır süren Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli tamamlandı. Gürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykelin açılışı 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı’nın kurucusu işadamı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından Atatepe’de yaptırılan 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki heykelde, Atatürk’ün Dumlupınar’da kayaların üzerinde yürüdüğü an canlandırılıyor.

DHA’nın haberine göre; Kahvecioğlu, heykelin maliyetinin yaklaşık 1.5 milyon doları bulduğunu ifade ederek, “Heykelin tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia’ya ait. Yapımında yaklaşık 100 kişinin çalıştığı heykelin inşası yaklaşık bir yıldır sürüyordu. Artık vernikleme aşamasına geldik. Ülkemizin en büyük Atatürk heykeli artık Artvin’de gökyüzüne yükseliyor” dedi.

AÇILIŞ 19 MAYIS’TA

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Genel Müdürü Emrullah Saraç da şunları söyledi: “Heykelin alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacak. Ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip, 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanacak. Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binamız da yer alacak. Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olacak heykel ve çevresindeki tesisler sayesinde Artvin’e gelen turist sayısında da artış olacaktır. Açılışı 19 Mayıs 2012’de yapmayı planlıyoruz.”

Proje Hakkında Teknik Bilgi

7 bin 400 metre kare inşaat alanı, 2000 metrekare kullanım alnı açık ve kapalı atış poligonu binası, 500 metrekare restoren, 22 metre yüksekliğine Atatürk Kocatepe figirü heykeli, 60 metre bayrak direği uzunluğu 216 metre kare bayrağın alanı. Heykelin yüksekliği 22 metre heykelin 10 metre yüksekliğindeki kolanlarla beraber 32 metre uzunluğunda. 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılacak. Poligonun birinci katında okçuluk, ikinci katında, havalı tabanca ve ateşli silahlar. Yapımı tamamlanınca uluslar arası bir atış poligonu haline gelecek bu tesisi Türkiye’nin en büyük atış poligonu olacak. Atatürk heykeli de 32 metre yüksekliğinde suret olarak Türkiye’nin en büyük heykeli olacak.

Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvin'e Yapıldı

Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvin'e Yapıldı

Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvin'e Yapıldı

Türkiye'nin En Büyük Atatürk Heykeli Artvin'e Yapıldı

Alıntı : skv.org.tr