Ücretsiz Resim ve Fotoğraf Düzenleme Yazılımı “Paint.NET”

ucretsiz photoshop paint alternatifi paintnet - Ücretsiz Resim ve Fotoğraf Düzenleme Yazılımı "Paint.NET"

Resim veya fotoğraflarınızda ufak değişiklikler yapmak istiyorsunuz fakat Photoshop size fazla, Paint ise az geliyor. Amacınız sadece şeffaf bir png oluşturmak, fotoğrafınızdaki kırmızı gözü düzeltmek, bir noktayı pikselleştirmek, bulanıklaştırmak yada fotoğraf üstüne bir not eklemek! Bunun için illaki Photoshop mu kullanacaksınız? Tabi ki hayır. Bu iş için hem ücretsiz online resim editörlerinden hemde ücretsiz Photoshop ve Paint alternatiflerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz mobil uygulamaları da unutmamak gerek.

>> Ücretsiz Photoshop Alternatifi “KRİTA”

Bu yazımda sizlere (en azından onu duymamış olanlara) Paint.NET isimli ücretsiz resim düzenleme yazılımını tanıtmak istiyorum.

Paint.NET, yıllardır var olan, tamamen ücretsiz sunulan ve aslında Microsoft Paint’in devamı diyebileceğimiz bir yazılım. Microsoft, Paint’i geliştirmeyi bırakınca, Rick Brewster tarafından geliştirmelere devam edilmiş. Bu sebeple arayüz olarak Paint ile aynı fakat bizlere Paint’den fazlasını sunuyor.

 • Mesela katmanlar ile çalışabiliyoruz,
 • Renklerle oynayabiliyoruz,
 • Basit boyamalar ve çizimler yapabiliyoruz,
 • Basit ve hızlıca (üçgen, kare, daire, beşgen, yıldız vb.) geometrik şekiller ekleyebiliyoruz,
 • Fotoğrafları oranlarını bozmadan boyutlandırabiliyoruz,
 • Resimler ve fotoğraflara efektler (pikselleştirme, bulanıklaştırma) uygulayabiliyoruz,
 • Resimler ve fotoğrafları birleştirebiliyor, şeffaf png dosyalar oluşturabiliyoruz,
 • Fotoğraflardaki kırmızı gözleri kolayca düzeltebiliyoruz,
 • Ve basit bir şekilde dds uzantılı dosyalar üretebiliyoruz. (Dds dosyaları oyun modlarında kullanılıyor.)

Yazılımın rahatsız olduğum sadece iki kötü yanı var; Yıllardır geliştiriliyor olmasına rağmen Türkçe dil desteği sunmuyor ve fotoğraflara yazı yazdığımızda Photoshop’da olduğu gibi sonradan yazılarda düzenleme yapamıyoruz. Fakat katmanlar ile çalışırsanız sonradan yazıyı silip yenisini yazabiliyor veya yazıyı katman olarak taşıyabiliyorsunuz.

Paint.NET ilginizi çektiyse, Photoshop, Krita, Gimp veya Paint ile aranızda iyi değilse indirme bağlantısını hemen aşağıda paylaşıyorum. Güncel Paint.NET sürümünü hemen aşağıdaki bağlantıdan indirip, sisteminize kurup, kullanmaya başlayabilirsiniz.

>> Paint.NET İndir

ucretsiz photoshop paint alternatifi paintnet - Ücretsiz Resim ve Fotoğraf Düzenleme Yazılımı "Paint.NET"

Notlar:

 • Yazılımın güncel sürümü 4.1.4 idi. İndirme bağlantısına gittiğinizde sürüm adını ve hemen sağında dotPDN indirme bağlantısını göreceksiniz ve yazılımı da dotPDN üstünden indireceksiniz. Bu bağlantı yazılımın ücretsiz sürümüne ait resmi bağlantıdır.
 • Ayrıca yazılımın geliştiricisine maddi destek vermek isterseniz, Windows Store’da yer alan ücretli sürümü de satın alabilirsiniz. Onun bağlantısı ise işte burada.
 • Yazılımın çalışması için sisteminizde .NET Framework 4.7.2 sürümünün yüklü olması gerekebilir. Sorun yaşarsanız önce bu yazılımın yüklü olup olmadığını kontrol edin. Yazılımın sistem ihtiyaçları ise şöyle; en az 1 gb ram, en az 1 ghz işlemci ve Windows 7, Windows 8 yada Windows 10.
 • Yazı rengi ve yazı boyutlandırması için yazıyı yazdığınız gibi üst menüden seçimler yapmanız gerekiyor. Fontu seçmenize gerek yok, o an aktif olması yeterli.
 • Fotoğraf bulanıklaştırma ve pikselleştirme için seçim aracı ile o alanı seçmeli, ardından üst menüden Effects > Blurs yolunu, Effects > Distort > Pixelate.. yolunu izlemelisiniz.

– Reklamlar –

adbanner