USB Girişi Olmayan Televizyonlar için Çözüm Önerileri

USB Girişi Olmayan Televizyonlar için Çözüm Önerileri

Bu devirde çoğu televizyonda usb girişi var ama birde ilk çıkan ve halen daha kullanımda olan eski televizyonlarımız var.. Bazılarında usb girişi olmayabiliyor. Onları da genelde üçüncü, dördüncü cihaz olarak diğer odalara yada yazlığımıza koyuyoruz. Bu sebeple usb girişine ihtiyacınız olmadığında pek sorun olmuyor. Fakat yazlığınızdaki tek televizyonda usb girişi yoksa ve ona usb bağlamanız gerekirse ne yaparsınız? İşte çözüm önerileri..

  • Notebook yada hdmi çıkışı olan bir mini bilgisayarı hdmi kablo ile televizyona bağlayıp görüntü aktarabilirsiniz.

Görüntü aktarmakla kalmaz pc ekranını yansıtabilir, lcd tv üzerinde tam ekran oyun oynayabilir, tv’nizi büyük boy bir bilgisayar ekranı gibi kullanabilirsiniz. Bu iş için ihtiyacınız olan şey; hdmi girişi olan bir tv, hdmi çıkışı olan bir bilgisayar ve bir hdmi kablosu.

Amacınızın; televizyona usb bağlamak olduğunu ve bilgisayarın size yeterli gelmediğini düşünerek diğer önerilere geçiyorum..

  • Usb girişi olan bir vcd, dvd yada bir blu-ray oynatıcı alıp, televizyona bağlayabilirsiniz.

Vcd oynatıcılar bir zamanlar çok modaydı ve fiyatları da epey uygundu ama onlarda hdmi desteği olmuyordu. Fakat yinede usb desteği olan bir vcd player yada müzik sistemi bulabilirseniz hdmi kablo yada 3’lü scart-rca ara kablo ile gerekli bağlantıyı kurup, içeriklerinizi tv ekranına aktarabilirsiniz.

Vcd player işi yokuşsa, dvd oynatıcı yada blu-ray oynatıcı alabilirsiniz. Normal kalite bir blu-ray oynatıcının fiyatı 240 TL civarında olduğundan isterseniz 100 TL civarı seçeneklere yönelip bu işi de az bir maliyetle halledebilirsiniz.

  • Usb girişi olan bir uydu alıcısı alıp televizyona bağlayabilirsiniz.

Son dönemde uydu alıcı çeşitliliği aldı başını gitti hatta 4K destekli uydu alıcılara geçiş yapıyoruz. Bu sebeple birçok HD uydu alıcısı uygun fiyatlara satılıyor. Mesela 60-70 TL’ye usb girişleri bulunan uydu alıcıları bulabiliyorsunuz. Bu sayede hem uydu alıcınızı yenilemiş olursunuz hemde usb sorununu çözmüş olursunuz.

Eğer kaliteli bir uydu alıcınız varsa yada Dsmart, DigiTürk gibi bir platform cihazı kullanıyorsanız; sorun yok! Tv’niz iki adet hdmi girişi yada 1 hdmi, 1 scart girişi olması şartıyla her iki cihazı da aynı anda bağlayabilir, usb kullanmanız gerektiğinde diğer uydu alıcıya geçiş yapabilirsiniz.

  • Chromecast, Apple tv, Xiaomi Android Mi Tv Box gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Apple’ın ürünü epey pahalı ama eski lcd televizyonunuzu akıllı tv’ye dönüştürmenizi sağlayabilir. Ufak boyutuyla da istediğiniz yere götürebilir, istediğiniz her yerde faydalanabilirsiniz.

Aynı şekilde Xiaomi Android Mi Box gibi tv box cihazlarından alarak, eski televizyonunuza hem usb desteği sağlar hemde televizyonunuzu Android tv’ye dönüştürebilirsiniz. Xiaomi Box’ın fiyatı 350-400 TL. Apple tv’ye göre daha iyi bir seçenek. Hemde 4K destekliyor..

Televizyonunuzda usb yok ama bulunduğunuz ortamda wifi ağı varsa; Chromecast gibi bir aktarım aracı alarak, telefon, tablet veya bilgisayarınızdan içeriklerinizi wifi ağı üstünden Chromecast’e, Chromecast üstünden de televizyonunuza aktarabilirsiniz.

Türkiye’de orijinal Chromecast bulmak biraz zor ancak bulursanız 300 TL civarı bir fiyattan satın alma şansınız var. Eğer 300 TL fazla geldiyse; Goldmaster Android Smartstick, Case4u Anycast, Dark Ezcast, DARK WireCast, Dell Cast T95FN, Wecast Chromecast gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Not: Konunun uzmanı değilim. Bu sebeple atladığım yöntemlerde olabilir. Eğer konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa konu altından yazabilirsiniz.