Google Play’in En İyi Ekran Görüntüsü Alma Uygulaması

Google Play'in En İyi Ekran Görüntüsü Alma Uygulaması

Biliyorum başlık çok iddialı ancak birazdan paylaşacağım uygulama da başlığım kadar iddialı ve işini çok iyi yapıyor. Uygulamanın ismi “Screenshot Crop & Share”. Uygulama ne yazık ki Apple mağazasında yok.. Uygulamanın en sevdiğim özelliği ise Android bildirim çekmecesine eklediği 4 ayrı görüntü yakalama butonu.. 

Bazı marka ve modellerde kendiliğinden bildirim çekmecesinde screenshot butonu olduğunu biliyorum fakat onlarda dahi bu kadar seçenek olmuyor. Birde her seferinde fiziksel tuşlar yardımıyla ekran görüntüsü almaya çalışanları düşünün.. Bu uygulama sayesinde bildirim çekmecesi butonları ile tam, scrolling ve kesmeli ekran görüntüsü alabilecek ve karşınıza gelen seçeneklerden doğrudan ekran görüntüsünde düzenleme yapıp paylaşıma açabileceksiniz.

Google Play'in En İyi Ekran Görüntüsü Alma Uygulaması

Tam ekran görüntüsü; bildiğiniz gibi tüm ekranın görüntüsünü alır. Scrolling ekran görüntüsü; Samsung telefonlardaki özellik gibi ekran aşağıya inebiliyorsa ardı ardına ekran görüntülerini alıp, tek bir dosyada birleştirir. Kesmeli ekran görüntüsü; tam ekranı değilde sadece seçtiğiniz yerin ekran görüntüsünü alır. Screenshot bubble ise aktif ettiğinizde ekrana uçan bir buton ekler. İstediğiniz yere koyarsınız, ekran görüntüsü almak istediğinizde ise o butona dokunursunuz.

İşte bahsi geçen o uygulama!

>> Google Play’de Screenshot Crop & Share

Uygulamanın hangi Android sürümlerinde bildirim çekmecesine seçenek eklediğini bilmiyorum ancak Android 7.0’da işe yaradığını iyi biliyorum. Fakat şöyle bir durumda var; uygulamanın bildirim çekmecesi seçeneklerini kullanabilmeniz için uygulama içi satın alım yoluyla 3.29 TL ödeyerek bu butonları aktif etmeniz gerekiyor.

Ücretli uygulama tanıttığım için kızmayın!

Google Play’de bu tarz bir uygulamayı bulmak çok zor. Bu sebeple bu uygulama, verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor.. Hatta uygulama içi satın alımda 8.89 TL öderseniz, bildirim çekmecesi seçenekleri haricinde ekstra özelliklere de sahip oluyorsunuz. Örneğin ekran görüntüsünde istenen yerlere blur atma özelliği, ekran görüntüsünden metin okuma özelliği ve birkaç özellik daha..

Google Play’de ödeme yapma imkanınız yok veya kredi kartınız kabul edilmiyor mu? O zaman Google Anketler uygulamasını kullanarak 3.29 Google Play kredisi toplayabilir, sonra krediniz ile uygulamanın bildirim butonlarını aktif edebilirsiniz.

>> Google’un Ödüllü Anketleri ile Para Kazanın

Tabi ki uygulamaya hiç para ödemeseniz de olur ancak bu durumda bildirim çekmecesi butonlarını kullanamaz, sadece uçan buton ile ekran görüntüsü yakalama olanağından yararlanmaya devam edersiniz. Tercih sizin..

Tanıtması benden, kullanması sizden..

Uygulama şuanda 100 binden fazla indirmeye sahip. Yorumların çoğu olumlu. Uygulamanın istediği sadece 3 tane izin var; Bildirim erişim izni, ekran üstüne bindirme izni ve depolama izni. Bu izinlerin hepsi uygulamanın düzgün çalışması için gerekiyor ve başkaca gereksiz bir izinde istemiyor. Ayrıca uygulamada reklamda bulunmuyor.

Uygulama şuan için, Mayıs 2018 tarihinde aldığı son güncelleme ile gayet güzel çalışıyor. Sonrasında uygulamaya yeni özellikler eklenebilir, paralı özellikler parasız hale getirilebilir yada tam tersi olabilir. Bu sebeple uygulamayı denemenizi, beğenirseniz en azından kıyıda köşede tutup takip etmenizi öneririm.

Eğer bu uygulamaya daha iyi bir alternatif biliyorsanız, konu altından bizimle paylaşabilirsiniz.

İlk alternatifi mesela ben paylaşabilirim; Bu uygulama gibi bildirim çekmecesinde screenshot butonu olsun istiyorsanız alternatif seçenek olarak Material Notification Shade isimli uygulamaya da göz atabilirsiniz.

Katkılarınızı bekliyorum.