Video ve Müzik Dosyalarının Format Özelliklerini Öğrenme

Video ve Müzik Dosyalarının Format Özelliklerini Öğrenme

Elinizde bir video (veya müzik dosyası) var ve bu videonun format bilgilerini öğrenmek istiyorsunuz. Muhtemelen bu işi kolayca ve çok uğraşmadan yapmak istersiniz.. Ayrıca ek kurulum, dönüştürme vb. şeylerle uğraşmamanız gerekiyor. Ne yazık ki Windows Media Player gibi video oynatıcılar bu hizmeti doğru düzgün sunmuyorlar. Bu sebeple de harici bir yazılımdan yardım alıyoruz. Benim önereceğim kurulumsuz yazılımın adı MediaInfo

MediaInfo, kullanımı kolay, Türkçe dil desteği sunan, ücretsiz ve ufak bir yazılım.

Yazılımı aşağıdaki bağlantıdan indiriyor, dil ve görünüm seçeneğini yaparak sonrasında kullamaya başlıyorsunuz.

>> MediaInfo İndir

Yukarıdaki sayfada göreceğiniz üzere yazılımın birçok indirme seçeneği var. Eğer yazılımı kurmadan kullanmak istiyorsanız, Windows seçeneği altından without installer bağlantısına tıklayacaksınız. (Kurulumsuz sürüm sadece Windows’da mevcut.)

Kurulumsuz kullanımı tercih ettiğinizde MediaInfo paketi 7z uzantılı olarak inecek. Winrar, 7-Zip gibi bir sıkıştırma yazılımı ile masaüstüne çıkartacak ve kurulum yapmadan kullanmaya başlayacaksınız.

Kullanımı

Yazılımı MediaInfo.exe dosyasından çalıştırdığınızda karşınıza Preferences penceresi açılacak. Language altından Türkçe, Çıktı Biçimi (Output format) altından ise Ağaç veya Metin seçerek tamam butonuna tıklayacaksınız.

MediaInfo ekranı karşınıza geldiğinde ise Dosya > Aç > Dosya yolunu izleyerek yada klavyeden Alt + O tuşlarına basarak, format bilgisini görmek istediğiniz video (yada ses) dosyasını seçeceksiniz. Video bilgileri detaylı olarak karşınıza çıkacak.

Video ve Müzik Dosyalarının Format Özelliklerini Öğrenme

Görüntüleme seçeneğini üst menüde Görünüm altından değiştirebilirsiniz. Eğer Temel seçeneğini seçerseniz bilgileri daha az sunar. Detayları göremezsiniz. Sayfa seçerseniz bilgilere erişiminiz biraz zahmetli olur. Ağaç ve Metin gayet kullanışlıdır. Görüntü ve ses bilgileri ayrı ayrı listelenir. Eğer bu bilgileri bir xml veya html dosyası ile bir yerde paylaşacaksanız, Dosya > Dışarı Aktar yolunu izleyerek yada klavyeden Alt + E tuşlarına basarak bilgilerin çıktısını alabilirsiniz. Web sitenizde paylaşmak için html, xml dosyası ile paylaşmak için xml formatını seçmeyi unutmayın.

Eğer bu yazılım işinize yaramaz ise alternatif olarak Format Factory yazılımından da yararlanabilirsiniz.

Format Factory’i açar, video dosyasını sağ menüye sürükleyip, dosya üstünde sağ tıklayıp Media File İnfo > Kaynak Dosyayı Gör komutu verirsiniz. Format Factory, MediaInfo’nun sunduğu bilgilerin aynısını karşınıza sunar.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.