Vodafone’da Eksi Bakiye “Cep Avans Servisi”

Vodafone'da Eksi Bakiye "Cep Avans Servisi"

Eskiden Turkcell abonesiyken otomatik olarak devreye giren bir özellik idi ama şimdi durumlar nasıl bilemiyorum. Ancak Vodafone’da paralı bir hizmet olduğunu biliyorum. Faturasız hattınızda TL bittiyse, 6 TL’ye kadar eksi bakiyeye düşmenize izin veriyorlar ve her ay bu servis için 60 kuruş ücret kesiyorlar. 

Herkes eksi bakiye servisini kullanmak istemez, çünkü faturasız hattınıza belirli zamanlarda, belirli miktarda TL yüklemesi yapıyorsunuzdur ve yüklediğiniz TL’nin borcunuzdan ötürü bir anda 6 TL eksilmesini istemeyebilirsiniz. Ancak bu sizi pek sarsmıyorsa ve her an için 6 TL krediniz olsun istiyorsanız, Vodafone’un Cep Avans servisinden yararlanabilirsiniz.

Aşağıdaki yolları izleyerek aktif edeceğiniz servisi, siz kapatana kadar her ay 60 kuruş karşılığında kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. (Aktif edilmeyen hatlarda avans sistemi olmaz.)

Cep Avans servisini açmak için;

CEPAVANS yazıp 7000’e ücretsiz gönderilebilir.
– 0(542) 542 00 00 Müşteri Hizmetleri veya Vodafone Cep Merkezleri’nden destek alabilirsiniz.

Servisi aktif ettiğinizde her ay 1 kez 60 kuruş servis ücreti, TL bakiyenizden kesilir. Servisi açtığınız sırada 3 TL bakiyeniz varsa hattınızda 2.40 TL kalır. Birkaç gün içerisinde bakiyeyi sıfırladığınızda ve acil arama, internet kullanımı yapmanız, sms atmanız gerekirse eksi ücretlendirmeye tabi tutulursunuz.

5 sms yolladınız, 60 kuruştan 3 TL eksi bakiyeniz olur. Dakikası 60 kuruştan 6 dakika arama gerçekleştirdiniz, 3.60 TL eksi bakiyeniz olur. Eksi bakiye 6 TL olduğunda artık eksi bakiye kullanamazsınız, hattınıza TL yüklemesi yapmanız gerekir.

Bu ay içerisinde TL yükleğinizde, borcunuz otomatik olarak TL bakiyesinden düşer ve ay sonuna kadar yeniden eksi bakiye hakkınız olur. O ay içinde servis ücreti 60 kuruş 1 kez kesildiyse, bir daha ücret almazlar.

Bu servisin iyi yanı; Acil durumlarda 6 TL’ye kadar iletişiminizi sürdürebilirsiniz.

Bu servisin kötü yanı; Sonraki TL yüklemeniz için 6 TL borçlanmış olursunuz. 6 TL hakkınızı kullandıysanız, 19 TL gibi bir tarife paketiniz varsa ve ilk yüklemeniz 20 TL olacak ise, eksi bakiye tahsilatı sebebi ile paketinizi yenileyemezsiniz. Bu durumda 20 TL yerine, 30 TL yüklemeniz gerekir.

Ayrıca bu servisi aktif ederken hattınızda en az 60 kuruş bulunması gerekir. Hattınızda hiç TL yoksa, servis ücreti alınamadığından Cep Avans aboneliğiniz başlar fakat -6 TL bakiyeyi kullanamazsınız. Ne zaman servis ücreti kesilir, sonrasında avansınızı kullanmaya başlarsınız. (Para peşin, kırmızı meşin.)

Cep Avans servisini önceden açtıysanız ve şimdi kapatmak istiyorsanız ne yapacaksınız?

Cep Avans servisini kapatmak için;

AVANSIPTAL, AVANS IPTAL veya IPTAL CEPAVANS yazarak 7000’e ücretsiz gönderebilirsiniz.
– 0(542) 542 00 00 Müşteri Hizmetleri veya Vodafone Cep Merkezleri’nden destek alabilirsiniz.

(Avans sisteminde acil iletişim için 6 TL yeterli olacaktır ancak bunu uzun süreli kullanmak isterseniz 6 TL bakiye ile paket almanız gerekebilir. Vodafone’un web sitesinde paket alamazsınız gibi bir uyarı yok ancak 6 TL ile yararlanamayacağınız servisler için şöyle yazıyor; Avans kredisi içerik servisleri, uluslararası aramalar, Kıbrıs aramaları, roaming (Kıbrıs dahil), bağış, özel servis, TL transfer, rehberlik hizmetleri ve Mobil TV için kullanılamaz.)

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.