LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Wi-fi Direct Geliyor, Bluetooth Tarih mi Oluyor? - cep-telefonu-teknoloji-haber

Her yıl Ocak ayında başlayan ve 6-9 Ocak arasında Las Vegas’da teknoloji severlerin karşısına çıkan CES (Consumer Electronics Show) fuarı, bu yıl da yepyeni teknolojilerle tanışmamıza aracı oluyor… Bu seneki fuarda Cep telefonu sektöründe büyük değişim yaratacak wifi direct destekli ürünler dikkatleri çekiyor…

Güncelleme: Yazının yayınlandığı 2011 yılından bu yana Wifi Direct çok yaygınlaştı, kabullenildi fakat yinede Bluetooth ölmedi.

Wi-fi Direct nedir?

Wifi teknolojisinin gelişmiş hali diyebileceğimiz bu teknoloji sayesinde kablosuz doğrudan Wifi destekli ürünler birbirine bağlanabililiyor.. Normal Wifi da böyleydi diyenler için örnek verirsek, 2 adet laptopunuz var bunları wifi ile birbirlerine bağlamak için bir aracıya ihtiyacınız vardı! Kablosuz bağlantı sağlayan bir modeme bağlanan iki bilgisayar birbirine bağlanabiliyordu ama Wifi Direct ile modeme ihtiyaç kalmıyor iki laptop birbirine direk wifi ile bağlanabiliyor…

Wi-fi Direct Sertifikalı Ürünler Piyasada

CES Fuarında kullanıcılara sergilenen Wifi Direct sertifikalı telefonlar da bu teknolojinin ürünlerinden birisi.. Wifi Direct ile 2 telefonu birbirine bağlamak için kullandığımız bluetooth teknolojisi de tarihe karışıyor.. Bluetooth yerine veri alışverişi için WiFi Direct teknolojisi kullanılan telefon, Bluetooth gerekmeksizin WiFi ile kullanıcıların telefonları arasında veri transferi yapabilmesini sağlıyor. Herhangi bir merkezi alıcı (hot spot) noktasına gerek duymayan bu teknoloji, aynı ortamda olmayan kullanıcıların dahi birbirlerine ulaşabilmesine olanak veriyor. Herhangi bir ağ kurulumu gerektirmeyen WiFi Direct’te veri transfer hızı 250 mbps’i buluyor.

Bu alanda, bir bağlantı noktası gerektirmeden kişiden kişiye (P2P) kablosuz veri transferini mümkün kılan Wi-Fi Direct standardı kullanım sertifikası alan ilk akıllı telefon ise Samsung Galaxy S oldu. Wi-Fi Alliance, Galaxy S’in jenerik versiyonu olan ve birçok ülkede halen kullanımda olan GT-I9000 için sertifika çıkardı. Galaxy S satışa çıktığı 2010 yazından beri 5 milyondan fazla satıldı.

Wifi Direct teknolojisi sizinde anlayacağınız gibi sadece cep telefonları değil Bilgisayarlar, Müzik setleri, Televizyonlar ve daha birçok üründe kullanıldığında veri transferi için ihtiyaç duyulan Bluetooth ve USB kablolarada ihtiyacımız ortadan kalkmış olacak…

Teknolojinin yaygınlaşması ile eski üretim tüm model telefonların fiyatlarında da bir miktar düşüş olması ihtimaller arasında yer alıyor.. Bakalım söylenildiği gibi Wifi Direct Bluetooth teknolojisini tamamen tarih edebilecek mi..?

Yayımlandığı tarih: 6 Oca 2011

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 6 Ocak 2011 tarihinde yayımlanmıştır.


    vusal 25 Haziran 2015, 09:40

    menim telfonumun wifisi mademe baglaniyor sonra deyirki kaydedildi bu neden ola bilir ki

    admin 25 Haziran 2015, 17:06

    @vusal; Genelde bağlantı başarılı bir şekilde kurulursa "kaydedildi" veya "bağlandı" mesajı görünür. Eğer internete giremiyorsanız modeminize düzgün bağlantı gelmiyor yada telefon modemden ip adresi alamıyor olabilir. 

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019