Windows 10 Hızlı Erişim Butonlarını Özelleştirin

Windows 10 Hızlı Erişim Butonlarını Özelleştirin

Windows 10’un benim açımdan en vazgeçilmez özelliği sağ bildirim menüsü. Akıllı telefon ve tabletlerden alıştık bir kere, Windows’da olmazsa olmaz. Mesela parlaklık değiştirme, ağ bağlantısını açıp kapatma, ayarlar menüsüne ulaşmam ve bluetooth gerektiğinde devamlı bildirim menüsünün hızlı erişim butonlarını kullanırım. Ayrıca Windows uygulama bildirimlerini de buradan takip etmesi rahat oluyor. 

Bildirim menüsü ilk haliyle biraz karışık gelebilir. Gereksiz seçenekler mevcut ve bu durumda belki kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak burayı tıpkı Android işletim sisteminin bildirim menüsünde olduğu gibi özelleştirebilirsiniz. Yani basit bir yol izleyerek bildirim menüsü butonlarını keyfinize göre düzenleyip onu daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

  • Önce Windows + I tuş kombinasyonu ile yada doğrudan bildirim menüsü butonu Tüm Ayarlar‘dan ayarlara gidin. (Ayarlar butonuna başlat menüsünden de ulaşabilirsiniz.)
  • Sistem seçeneğine tıklayın.
  • Bildirimler ve Eylemlere tıklayın.
  • Hızlı işlemler başlığı altında bildirim menüsü butonlarını göreceksiniz. Eksiltme yada ekleme yapmak için butonların altındaki Hızlı işlemleri ekleyin veya kaldırın yazısına tıklayın.

Windows 10 Hızlı Erişim Butonlarını Özelleştirin

Şimdi istediğiniz hızlı işlem butonunu kapatabilir yada geri açabilirsiniz.

Windows 10 Hızlı Erişim Butonlarını Özelleştirin

Ayrıca butonları sol tık basılı tutarak istediğiniz sırada dizme şansınızda var.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.