CS: GO Otomatik Bot Sayısını Ayarlama

CS: GO Otomatik Bot Sayısını Ayarlama

Counter Strike Global Offensive, yani CS: GO’da botlu oyun başlattığınızda oyuna standart 10 bot dahil olur. 5 bot Counter takımına, 5 bot Terörist takımına. Bazı durumlarda bot sayısını değiştirmek için komut kullanmak zorunda kalırsınız ama bunu sürekli yapmak sıkıcı olacaktır. Yani oyuna her seferinde 6 bot dahil olsun, 3 Counter ve 3 Terörist olsun derseniz birazdan paylaşacağım yöntem tam size göre. 

Bilgisayarınızda Steam klasörüne, oradan CS: Go dizinine gidin. CS: Go dizininde cfg klasöründeki birkaç dosyada düzenleme yapacağız.

CS: Go cfg klasörü şurada:

Program Files\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

Cfg klasörünü bulduysanız aşağıdaki dosyaları not defterinde yada notepad++ ile açın.

gamemode_armsrace.cfg
gamemode_competitive2v2
gamemode_cooperative.cfg
gamemode_coopmission.cfg
gamemode_custom.cfg
gamemode_deathmatch.cfg
gamemode_demolition.cfg
gamemode_teamdeathmatch.cfg

7. satırdaki bot_quota değerinde yazan 10 rakamını kafanıza göre azaltıp yada arttırıp, dosyayı kaydedin.

bot_quota 4
bot_quota 8
bot_quota 14
bot_quota 20

Normalde bu değer 10 oluyor, yani oyuna 5’er bot giriyor. 8 yaparsanız 4’er bot, 20 yaparsanız 10’ar bot dahil oluyor. Ve bunu bir kere ayarladığınızda otomatik olarak bot sayısı o rakamda kalıyor. Yani bir kere ayarlayınca bir daha komut girmeniz gerekmiyor.

Tüm dosyalarda değişiklik yapmanıza gerek yok ama hangi modları oynamayı sevdiğinizi bilemeyeceğim için tüm cfg dosyalarının isimlerini paylaştım.

Mesela gamemode_deathmatch.cfg’de yapılan değişiklik sadece ölüm maçı modunu etkiler. Diğer oyunlarda botlar yine 5’er tane (toplam 10 adet) olur. gamemode_custom.cfg’de yapılan değişiklik atölyeden indireceğiniz haritaların custom mod kullanılanlarında işe yarar. Armsrace silah yarışını, competitive rekabetçi modu, demolition yıkım modunu etkiler vs. vs.

Sadece bir modu oynuyorsanız sadece o dosyada değişim yapabilir yada bir seferde hepsinde değişiklik yapar, olayı bitirirsiniz.

Ayrıca bot sayılarının otomatik eşitlenmesini istemiyor ve “siz tek, botlar size karşı” gibi bir oyun başlatmak istiyorsanız; önce ilgili cfg dosyanızda boş bir yere aşağıdaki komutu ekler;

mp_autoteambalance 0

Sonrasında oyuna her girdiğinizde konsoldan sırayla;

bot_kick
bot_add_t

komutlarını yazarsınız. Bunu yaptığınızda örneğin Counter takımında siz tek olursunuz, karşınızda ise komut sayısı kadar bot terörist olur.

Önceden bot_quota değerini 6 yaptığımızı farz edersek son ayarlama ile terörist takıma 6 bot atabilir, onlara karşı tek başına debelenebilir yada karşı takıma (5 kez bot_add_t yazarak) 5 bot atar, kendi takımımıza da (1 kez bot_add_ct yazarak) 1 bot atarız. Böylece karşımızda 5 terörist yanımızda da 1 Counter bot olur.

Benzer durum için daha hızlı şekilde şunu da yapabilirsiniz;

Cfg bot_quota değerini 6 olarak ayarlar, oyuna girdiğinizde bot_kick yazıp tüm botları atmak yerine bot_kick_ct yazar, sadece Counter botları oyundan atar, karşınızda kaç terörist bot varsa onlara karşı mücadele verebilirsiniz.

Konuyla alakalı eklemek yada sormak istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.