Windows 10 “Telefonunuz” (Your Phone) Uygulaması ve Kullanımı

windows sorunlar cozumler - Windows 10 "Telefonunuz" (Your Phone) Uygulaması ve Kullanımı

Microsoft bu işi senelerdir yapıyor ama bir türlü Windows işletim sistemini adam edemedi. Halen daha eksikler var, halen daha sistemi aşırı yoruyor ama buna rağmen mecbur ona mahkumuz.. Yakın tarihte (2018 senesi..) yeni bir güncelleme (sürüm 1809) geldi, belki sistem hızlanmıştır diyerek yükledim ve neredeyse yüklenmesi 3 saat civarı sürdü.. Sonrasında baktım ne var ne yok? Sadece birkaç ufak değişim ve Telefonunuz adında bir uygulama.

Aslında bu uygulamanın adını daha önce duymuştum fakat 1809’da yerleşik olarak geliyormuş, tanışmak şimdi nasip oldu. Deneyelim görelim, iyi bir şeyler varsa kullanalım diyerek çalıştırdım uygulamayı ve telefonuma bağladım, biraz kullandım. Şimdi sıra geldi onu tanıtmaya..

Hemen geçelim nedir? nasıl yapılır? faslına..

Dikkat! Uygulamadan yararlanabilmek için Windows 10 1809 güncellemesini yüklemiş olmanız ve telefonunuzda da Android 7.0 ve üstü sistemlerden birinin yüklü olması şart.

Güncelleme – 2020: Uygulamayı ilk tanıttığım günden bu yana iki sene geçti ve uygulama kendini epey geliştirdi. İlk zaman ki çöp halinden eser yok. Uygulamayı yeni haliyle kullanacak olursanız, şu özelliklerden yararlanabiliyorsunuz;

  • Telefonunuzdaki 2000 kadar fotoğrafa erişim sağlayabiliyorsunuz.
  • Telefon rehberinize erişebiliyor, arama geçmişinize erişebiliyor ve bilgisayar üstünden arama yapabiliyorsunuz.
  • Telefonunuzdaki kısa mesajları okuyabiliyor, direk bilgisayar üstünden kısa mesaj yazıp gönderebiliyorsunuz.
  • Ve telefonunuza gelen tüm bildirimleri bilgisayar üstünden görüp, bilgisayar üstünden temizleyebiliyorsunuz.
  • Ayrıca bilgisayar faresi ve klavyesi ile telefon ekranında etkileşim özelliği de var fakat her cihazda desteklenmiyor. Desteklenen cihazlar için bu bağlantıya bakabilirsiniz.

“Telefonunuz” Uygulamasını Bulalım!

Uygulama 1809’da yerleşik olarak geliyor fakat arama kutusunda Telefonunuz yazarak aratmazsanız görev çubuğunda felan simgesi yok. O halde arama kutusuna telefonunuz yazalım ve uygulamayı çalıştıralım..

telefonunuz uygulamasi1 - Windows 10 "Telefonunuz" (Your Phone) Uygulaması ve Kullanımı

Uygulamayı Telefonumuza Kuralım!

Evet, tahmin edeceğiniz gibi, telefonumuza da uygulama kuruyoruz!

Uygulamayı Google Play’de bulalım, telefonumuza yükleyelim.

>> Google Play’de Telefon Eşlikçiniz 

Not: Uygulama, telefon bağlama aşamasında sizden telefon numaranızı isteyecek. Numaranızı girdiğinizde ise size ücret almadan bir sms ile Telefonunuz Android uygulamasının indirme bağlantısını gönderecekler.

Uygulamayı Kullanmaya Başlayalım!

Şimdi her şey tamam ise hem bilgisayarda hemde telefonumuzda Telefonunuz uygulamasına Microsoft hesabımız ile giriş yapalım!

Herhangi bir hotmail, outlook yada msn.com mail hesabınızla giriş yapın. Bunun için qr kod okuma özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Oturum açtıysak, Telefon Eşlikçiniz uygulamamıza gerekli izinleri (depolamaya erişim, sms’lere, rehbere erişim..) verelim.

Artık her iki cihaz birbirine bağlı.

microsoft telefonunuz uygulamasi2 - Windows 10 "Telefonunuz" (Your Phone) Uygulaması ve Kullanımı

Peki Bundan Sonra Ne Olacak? 

Uygulama yukarıda da belirttiğim gibi çok fazla özellik sunmuyor fakat iki sene içinde bu kadar gelişmesi Microsoft için hayret verici bir olay.. Telefonunuz uzakta iken bilgisayar üstünden arama yapmak, sms okuyup, sms göndermek, bildirimlere bakmak ve galerideki fotoğraflara erişmek işinize geliyorsa, uygulamanız hayırlı olsun. Artık onu kullanmaya başlayabilirsiniz.

microsoft telefonunuz uygulamasi - Windows 10 "Telefonunuz" (Your Phone) Uygulaması ve Kullanımı

Not: Telefonunuz uygulamasının sms’leriniz, arama geçmişiniz, bildirimler, fotoğraflar ve rehberinize erişebilmesi için telefona erişim izinlerini vermeniz gerekiyor. İzinleri vermezseniz uygulama tam bir çöp oluyor. Bu yüzden ya izinleri verirsiniz yada Telefonunuz uygulamasının yanından bile geçmezsiniz.

Sorularınızı yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Eklemeler: 

  • Uygulama Windows 10 1803 sürümüne harici olarak kurulabiliyor fakat 1809’u yükleyebiliyorsanız zaten uğraşmanıza gerek yok. Kendisi gelecek.
  • Yazımı 2018 senesinde yayınlayıp, 2020 senesinde güncelledim. Fakat buna rağmen bu tarihten sonra değişiklikler olmuş ve ben bunları kaçırmış olabilirim.
  • Uygulama şimdilik sadece Android cihazlarla çalışıyor. Apple kullanıcıları şimdilik Telefonunuz uygulamasından yararlanamıyorlar.
  • Uygulama ile alakalı daha fazla bilgi için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner