Windows 10’da Oyun ve Uygulamanın Kullanacağı Ekran Kartını Seçmek!

Windows 10'da Oyun ve Uygulamanın Kullanacağı Ekran Kartını Seçmek!

Günümüzde çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayar çift ekran kartı kullanıyor. Tabi harici ekran kartı olanlar! Eğer bilgisayarınızda bir adet paylaşımlı ekran kartı varsa, bu konu sizi ilgilendirmiyor. Siz zaten her halükarda aynı ekran kartını (intel veya amd) kullanıyorsunuz. Fakat çift ekran kartı olanlarda bazen şöyle bir sorun oluyor; Oyunu açıyorsunuz, kasmaması gerekirken kasıyor! Çünkü oyun harici kart yerine dahili kartı kullanıyor..

Peki Varsayılan Ekran Kartını Nasıl Ayarlıyoruz? 

Normalde, eski Windows 10 sürümlerinde ya oyun kısa yolunda sağ tıklar, varsayılan ekran kartını seçerdik yada Nvidia (AMD) denetim masasından her uygulama için bir varsayılan yada genel varsayılan seçerdik.

Windows 10'da Oyun ve Uygulamanın Kullanacağı Ekran Kartını Seçmek!

Fakat son gelen Windows 10 güncellemelerinden birisi ile bu görev ekran kartı yazılımının yerine Windows 10’un kendisine kaldı. Yani artık bu ayarlamayı Windows 10 Ayarlar sayfasından yapmamız gerekiyor. Peki buraya nasıl ulaşıyoruz?

Eğer Windows 10 sürümünüz güncel ise önce şu yolu izliyor;

Ayarlar (Windows + I) > Sistem > Grafik Ayarları > Grafik Performansı Tercihi

Ardından program ve oyunlar için istediğiniz varsayılan ekran kartını seçiyorsunuz.

Windows 10'da Oyun ve Uygulamanın Kullanacağı Ekran Kartını Seçmek!

Tabi ki eski yöntem şuan hala kullanılabiliyor fakat Windows 10’un bu görevi üstüne alması ekran kartı yazılımını aradan çıkaracağı yada kontrolün daha çok sistemde olacağı izlenimi yaratıyor. Bu da daha fazla performans yada sistemle anlaşmazsanız daha düşük performans demek oluyor.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.