Windows 10’da Açılış Ekranına Masaüstünü Ayarlamak

Windows 10'da Açılış Ekranına Masaüstünü Ayarlamak

Windows 8’in en çok eleştiri alan yönlerinden biriydi açılışta karşımıza gelen metro arayüzü. Yani başlangıç ekranı.. Herkes hem bundan şikayet ediyor, hemde masaüstünün ayrılmaz parçası başlat butonunu geri istiyordu. Microsoft’da feryatlara kulak verdi ve Windows 8.1’de istediğimizin birazını bizlere geri verdi.

Birazını diyorum çünkü Windows 8.1’e baktığınızda Başlat butonu görüp seviniyoruz fakat ona tıkladığımızda metro arayüzüne (başlangıç ekranına) gittiğini görüp hayal kırıklığı yaşıyoruz.

Windows 10 için;

Güncelleme: Windows 10 ile gerçek başlat butonu geri geldi. İsterseniz Metro arayüzü ile Başlangıç ekranını kullanıyor, ister sadece masaüstü başlat butonu ve menüsünü kullanıyorsunuz. Başlangıç ekranı ile Başlat menüsü arasında geçiş yapmak için; klavyeden Windows tuşu ve I tuşuna basın, Kişiselleştirmeye tıklayın ve sol menüden Başlangıça tıklayın. Karşınıza gelen başlangıç seçeneklerinde en alttaki Başlangıç’ı tam ekran kullan seçeneğini açıp kapatın.

Windows 8 için okumaya devam..

Başlat butonu hayal kırıklığını bir kenara bırakıyor ve gereksiz metro (başlangıç) arayüzünden nasıl kurtulacağınızın yolunu tarif ediyorum şimdi sizlere..

Masaüstü ekranı açıkken görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.

Windows 10'da Açılış Ekranına Masaüstünü Ayarlamak

Açılan pencerede Gezinti sekmesine geçin ve aşağıdaki resimde işaretlediğim seçeneğe (Oturum açtığımda veya bir ekrandaki uygulamaları kapattığımda Başlangıç yerine masaüstüne git) tik koyup ayarları kaydedin. Artık bilgisayar açıldığında doğrudan masaüstü ekranı açılacak. Metro arayüzü yani başlangıç ekranı değil.

Windows 10'da Açılış Ekranına Masaüstünü Ayarlamak