Windows 8’de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

Yeni Windows 8’in, bazılarımız için en güzel (bazılarımız içinde en gereksiz) özelliği mevcut Microsoft hesabı ile oturum açma. Normal şartlarda Windows 8’in ilk kurulumunu yaparken bizden istediği (sonradan da ayarlayabildiğimiz) Microsoft hesabı ile bir kullanıcı hesabı oluşturuluyor ve Windows 8’i her açtığımızda mail adresi + şifresi ile oturum açmamız isteniyor.

>> Windows 10’da Microsoft Hesabı Ekleme ve Kaldırma

Olayı biraz daha özet olarak anlatırsak; bilgisayarınıza Windows 8 kuruyorsunuz (yada kurdunuz), Windows 8 işletim sisteminizi en çok kullandığınız Microsoft mail hesabı ile entegre etmek ve güvene almak istiyorsunuz, bunun içinde Microsoft hesabınızı Windows 8 işletim sistemine bağlıyorsunuz.

Microsoft hesabınızı işletim sisteminize bağladığınızda bilgisayarın her açılışında ve kilit ekranını aktif/pasif ettiğinizde bu mail adresi + şifre ile oturum açmanız isteniyor. Yani iş yerinde işletim sisteminize Microsoft hesabını eklediğinizde ve bilgisayarı Windows + L tuşları ile kilit ekranına geçirdiğinizde şifrenizi bilmeyenler mevcut oturumunuza misafir olamıyorlar.

Yada evde kullandığınız bilgisayarı kardeşiniz veya başka biri açmaya kalktığında Oturum Aç ekranı geliyor ve buraya Microsoft hesabı ile şifresini girmeniz isteniyor. Yani eski Windows işletim sistemlerindeki oturum kullanıcı hesapları ile aynı olan sistem Windows 8’de mail hesabınıza bağımlı çalışıyor ve herhangi bir sorunda cep telefonunuz yada yedek mail adresiniz ile hesabınızı geri kurtarabiliyorsunuz. (Denemesini yapmadığım için bu konuda çok bilgim yok. Muhtemelen oturum açma şifresini unutur yani mail hesabınızın şifresini unutursanız yada microsoft hesabınızı çaldırırsanız telefonunuza sms ile şifre geliyordur, yedek mail adresinize kurtarma bağlantısı veya bir kod geliyordur..)

Bu Özelliğin Güvenlik Harici Faydası Var Mı? 

Tabikide var ama çok da önemli birşey değil. Microsoft hesabınızı Windows 8’e eklediğinizde işletim sisteminde bulunan Windows mağazasında da bu hesap kullanılıyor. Eğer mevcut Microsoft hesabınız ekli değilse bu sefer çoğu uygulama ve oyunda sizden mail adresi ile şifre girmeniz isteniyor. (Mesela Mağazadan ilk oyun kurulumlarında.)

(Bunun haricinde ek faydası var mı bilmiyorum.)

Windows 8’e Microsoft Hesabımızı Nasıl Ekliyoruz?

Eğer ilk kurulumda Microsoft hesabı eklemediyseniz yada daha önceden ekli olup da sonradan sildiyseniz ve şimdi Microsoft hesabınızı Windows 8’e eklemek istiyorsanız aşağıdaki yolu izleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. (İşlem sırasında aktif internet bağlantınız olmalı.)

1- Başlangıç yada Masaüstü ekranındayken Windows + C tuşlarına basın. (Yada imleci sağ üst köşeye götürün.) Gizli sağ menü açıldığında önce Ayarlar‘a sonrada Bilgisayar ayarlarını değiştir bağlantısına tıklayın.

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

2- Karşınıza çıkan ekranda sol taraftan Kullanıcılar bağlantısına tıklayın ve sağ taraftan Microsoft hesabına geç butonuna tıklayın.

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

3- Şimdiki ekranda boş alana Windows 8’e bağlayacağınız mail adresini girin. İleri butonuna tıklayın.

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

4- Yeni ekranda bir önceki aşamada girdiğiniz mail adresini tekrar girip altındaki alana da mail adresinin şifresini girin. İleri butonuna tıklayın. (Özel bir şifre belirlemiyoruz, mail hesabının şifresini kullanıyoruz.)

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

5- Bu aşamada mevcut hesabın güvenliği için telefon numaramızı, yedek mail adresi ve kurtarma sorusu/cevabı belirlememiz isteniyor. Telefon numarasını doğru olarak girin, yedek güvenilir bir mail adresi tanımlayın ve gizli soru/cevabını ayarlayıp İleri butonuna tıklayın. (Telefon numarası girmezseniz hesabı onaylayamayabilirsiniz çünkü işlem sonunda telefonunuza sms geliyor.)

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

6- Hesap ekleme işlemini tamamlamak için Son butonuna tıklayın.

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

7- Son butonuna tıkladıktan kısa süre sonra cep telefonunuza 2 sms gelecek. Birinde hesabın eklendiği yazıyor diğerinde ise bu adrese gidip sms’te yazan onay kodunu girmeniz isteniyor. (İşlemi tamamlamak mecburi.)

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

Bu kadar..

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra artık bilgisayarınızı açtığınızda yazımın başında belirttiğim gibi tanımladığınız mail hesabı ile oturum açmanız gerekecek. Ayrıca Windows + L tuşları ile ekranı kilitledikten sonra yeniden masaüstüne dönmeye çalıştığınızda da sizden aşağıdaki ekran aracılığıyla mail adresi ve şifreyi girmeniz istenecek.

Windows 8'de Microsoft Hesabı ile Oturum Açma

– Diyelim ki bilgisayarınıza microsoft hesabınızı tanımladınız ve mail hesabına girip mail şifrenizi değiştirdiniz, bu durumda bilgisayarınızın oturum açma şifresi de değişecek..

>> Windows 8’de Oturum Açma Ekranını Kaldırma