Windows Uygulamaları için Masaüstü Kısayol Oluşturma

Windows Uygulamaları için Masaüstü Kısayol Oluşturma

Windows 10’un güncel sürümlerinde Windows Store‘dan indirilen uygulamaları başlangıç sayfasına yada görev çubuğuna tutturmanın haricinde onları masa üstüne kısayol olarak da atabiliyoruz. Görev çubuğunda varken masa üstünde olmasına ne gerek var diyenler olabilir ama belkide uygulamanın kısayolunu başka bir klasörde tutmak istiyor olabiliriz?! 

O zaman ne yapmalıyız? 

Muhtemelen sonraki Windows 10 güncellemelerinde bu özellik dahada geliştirilecektir ama şimdilik birazcık uğraşmamız gerekiyor.. Kısayolunu masa üstüne atmak istediğiniz uygulama için başlat menüsünü açın, sol tarafta yukarıdan 3. simgeye (Tüm uygulamalar) tıklayın ve listelenen uygulamalar arasından masa üstüne kısayol atmak istediğinizi tutup masaüstüne sürükleyin ve bırakın.

Windows Uygulamaları için Masaüstü Kısayol Oluşturma

Bunu da anlatmaya gerek mi vardı?

Evet çok basit ama bu yöntem görev çubuğundayken yada arama ile uygulama arattığınızda işe yaramıyor. Yani görev çubuğuna rahatlıkla tutturduğunuz Posta uygulamasını görev çubuğundan tutup sürüklerseniz masa üstünde kısayolu oluşmaz. Arama sonucunda bulduğunuz Kamera uygulamasını tutup oradan sürüklerseniz yine masa üstünde kısayol oluşmaz. Ancak Tüm uygulamalar listesinden sürüklerseniz işe yarıyor.

NOT: Herhangi bir yazılımın kısayolunu oluşturmaktan bahsetmiyorum. Windows Store’dan yüklediğimiz uygulamalar için masa üstüne kısayol oluşturuyoruz.

Ayrıca aşağıdaki yöntemle de masaüstünde kısayol oluşturabilirsiniz ama yukarıdaki yöntem varken aşağıdakine ihtiyaç olacağını sanmıyorum. Yinede dursun kenarda..

Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın > “Yeni” > “Kısayol” seçimi ile devam edin.

Karşınıza gelen kutucuğa aşağıdaki uygulamalardan hangisinin kısayolunu istiyorsanız onun komutunu girin ve devam edin. Sonraki kutucuğa da kısayol adı ne olsun istiyorsanız onu yazın. Son butonuna tıkladığınızda kısayol masa üstünde olacak. Şimdi istediğiniz yere taşıyın yada bırakın masa üstünde kalsın.

Posta uygulamasının kısayolu için;

explorer.exe shell:Appsfolder\microsoft.windowscommunicationsapps_8wekyb3d8bbwe!Microsoft.WindowsLive.Mail

Alarm uygulamasının kısayolu için;

explorer.exe shell:Appsfolder\Microsoft.WindowsAlarms_8wekyb3d8bbwe!App

Hesap Makinesinin kısayolu için; 

explorer.exe shell:Appsfolder\Microsoft.WindowsCalculator_8wekyb3d8bbwe!App

Takvim uygulamasının kısayolu için;

explorer.exe shell:Appsfolder\microsoft.windowscommunicationsapps_8wekyb3d8bbwe!Microsoft.WindowsLive.Calendar

Groove Müzik uygulamasının kısayolu için; 

explorer.exe shell:Appsfolder\Microsoft.ZuneMusic_8wekyb3d8bbwe!Microsoft.ZuneMusic

Video uygulaması kısayolu için; 

explorer.exe shell:Appsfolder\Microsoft.ZuneVideo_8wekyb3d8bbwe!Microsoft.ZuneVideo

Aslında birkaç uygulama için daha kısayol vardı fakat onlar sonraki güncellemelerde işe yaramaz oldu. Yukarıda paylaştıklarımda zamanla geçersiz hale gelebilir ki bu sebeple yazının başındaki yolu tercih etmenizi öneriyorum.

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.