WordPress 5.0 ve Sonrasında Özel Alan (Custom Fields) Kullanımı!

Wordpress 5.0 ve Sonrasında Özel Alan (Custom Fields) Kullanımı!

6 Aralık 2018 tarihi itibari ile WordPress scripti için 5.0 stabil sürümü yayınlandı. WordPress 5.0’ın getirdiği en büyük yeniliklerden biri tema oluşturmanın kolaylaşmış olması, bir diğeri ise değişen yazı editörü oldu! Yıllardır kullandığımız klasik editör emekliye ayrılırken, onun yerine Gutenberg adı verilen modern bir editör geldi.

Gutenberg adı verilen editör, başlangıçta biraz karışık geliyor ama azıcık kurcaladığınızda gayet basit ve kullanışlı olduğunu görüyorsunuz. Fakat Gutenberg ile kaybolan bir şeyler var! Benim ilk gözüme takılanlardan birisi özel alanlar kutucuğu! Yıllardır yazılarımıza özel alan eklemek için kullandığımız özel alan (custom fields) kutucuğu Gutenberg’de ne yazık ki görünmüyor!

Ayarlara bakıyorsunuz, özel alanı getirmek için bir seçenek yok. Belki sonradan eklenebilir yada functions dosyasına eklenecek bir kod ile tekrar görünebilir ama şimdilik özel alanlar kutusunu geri getirmenin iki basit yolu var. Hangisi işinize geliyorsa onu seçmeniz gerekiyor.

1. Eski Klasik Editöre Geri Dönmek!

Gutenberg ile eski editör emekli edildi fakat onu 2021 yılına kadar kullanmaya devam edebilecekmişiz. Bunun için yapmamız gereken şey; resmi WordPress eklentisi olan Classic Editor’u sitemize yüklemek!

Eklentiyi Eklentiler sayfasında Yeni Ekle seçeneği altından (Classic Editor) adı ile aratabilir yada aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz. Eklentiyi aktif ettiğinizde artık Gutenberg’in yerinde eski klasik editörün olduğunu göreceksiniz.

>> Klasik Editör Eklenti Sayfası

2. Gutenberg için Özel Alanlar Eklentisini Yüklemek!

“Eski editörü kullanmasam ama Gutenberg’de özel alanlar görünse?” diyenler için ikinci seçeneğimiz geliyor! Sitenize Custom Fields eklentisini yüklemek!

Eklentiyi Eklentiler sayfasında Yeni Ekle seçeneği altından (Custom Fields for Gutenberg) adı ile aratarak yada aşağıdaki bağlantıyı takip ederek indirebilir, sitenize yükleyebilirsiniz. Eklentiyi aktif ettiğinizde Gutenberg editörünün tam altına özel alanlar kutucuğunun eklendiğini göreceksiniz.

>> Gutenberg için Custom Fields Eklentisi

Wordpress 5.0 ve Sonrasında Özel Alan (Custom Fields) Kullanımı!

Not: Yeni bir güncelleme ile resmi destek sunulur ve özel alanlar kutucuğu geri eklenirse yazımda güncelleme yapacağım.

Not 2: Gutenberg’de Etiketler, Kategoriler seçim kutuları yerli yerinde duruyorlar fakat sağ menüde Blok görünümü açıksa onları göremezsiniz. Onlara ulaşmak için Blok görünümünü Belge görünümüne çevirmeniz gerekiyor.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.