WordPress için Ücretsiz Forum Sistemi “WPFORO”

Wordpress için Ücretsiz Forum Sistemi "WPFORO"

Artık insanlar sosyal medya sitelerinden çıkmadığı için forumlar eskisi kadar ilgi görmüyor fakat yinede bazı durumlarda forum sistemlerine ihtiyaç duyabiliyoruz. Mesela fan siteleri! Fan siteniz varsa, üyelerin kaynaşması için blog scriptinize ek olarak forum sistemi kurmanız gerekebiliyor.. Ve bunun içinde eldeki seçenekler malum; Mybb, Smf, Phpbb, Vbulletin, Xenforo.. 

Bu sistemlerin bir kısmı ücretli, bir kısmı biraz hantal, ayrıca kullandığınız WordPress scripti ile entegrasyonunda sorunlar olabiliyor. Ayrıca bu sistemleri kurunca WordPress harici farklı bir sistemi daha öğrenmeniz gerekiyor..

Benim fikrimi sorarsanız aralarında en iyi seçenek Mybb. Fakat onda da az önce bahsettiğim durumlar var; entegrasyon, kullanım ve modifiye etmek için mybb sistemini öğrenmek..

Bize artık daha iyi bir seçenek gerekiyor.. Daha iyiye en yakın seçenek ise WordPress üstüne eklenti olarak kurulabilen WPFORO.

>> WPFORO WordPress Sayfası

WPFORO, 2017 yılında yayınlanmış ve halen geliştirilen bir forum eklentisi.

Sisteme kurduğunuzda WordPress içinde bir forum bölümünüz oluşuyor. Türkçe dil desteği var. Tasarımı gayet başarılı, seo sorunu yok ve çoğu WordPress temasında sayfaya harika gömülüyor, sizi büyük bir uğraştan kurtarıyor.

Ayrıca cache eklentileriyle de uyumlu şekilde çalıştığından forum sayfalarınız bile html olarak sunucunuza önbelleklenebiliyor. (Fakat bunun güncel sohbet konuları açılan forumlar için çok da iyi olacağını, sadece yüksek hitli bloglarda fazla sohbet mesajları gönderilmiyorsa faydalı olacağını düşünüyorum.)

Diğer taraftan eklentinin şöyle bir kötü yönü var!

Eklentiyi yapan arkadaşlar biraz aç gözlü.. Eklentiyi yapmışlar, bazı önemli özellikleri para ile, dolar üzerinden satışa koymuşlar. Malum ülkemizde de döviz kuru uçtuğundan WPFORO’yu full sürüm kullanmak için 200 DOLAR gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor..

ÇÜŞ dediğinizi duyar gibi oldum. Haklısınız. Fakat şöyle bir durum var;

WPFORO, makul ücretler talep edilse yaygın bir şekilde kullanılabilecek harika bir sistem. Ama adamlar yaygınlaşıp bağış toplamak yerine, kolay yoldan para kazanmayı tercih etmişler.

WPFORO’nun ücretli 8 eklentisi bulunuyor. WordPress admin panelinde sol menüde Forumlar altından ulaşabileceğiniz Eklentiler şunlar; Embed, Anket sistemi, Puanlama sistemi, Gelişmiş profil sistemi, Gelişmiş eklenti sistemi, Reklam yönetimi, Çapraz yazı yayınlama sistemi ve Özel mesajlaşma.

Gördüğünüz gibi forumlar için büyük önemi olan özellikler ücretli..

Bunları satın almazsanız ne oluyor? Forumunuzu bu özellikler olmadan kullanıyorsunuz..

Mesela Embeds eklentiniz yok mu? Youtube, Vimeo, Dailymotion, Soundcloud, Flickr, Twitter gibi birçok sitenin içeriğini forum içerisine gömemiyorsunuz. Sadece link olarak görüntüleniyor, üyeleriniz linke tıklayarak dışarı gidiyorlar.

GÜNCELLEME: WPFORO konularına Youtube vb. videoları gömmek için şöyle bir yöntem buldum. Kullandığınız WordPress temasının functions.php dosyasına aşağıdaki kod yığınını ekleyeceksiniz ve Wpforo’da başlık açarken sadece Youtube url’sini yapıştıracaksınız. Sonrasında videolar otomatik olarak gömülü görüntülenecek.

add_filter('wpforo_content_after', 'wpforo_custom_video_embed', 10);
function wpforo_custom_video_embed( $content ){
$paterns = array();
$paterns[] = "/<a[^><]+>\s*[a-zA-Z\/\/:\.]*youtube.com\/watch\?v=([a-zA-Z0-9\-_]+)([a-zA-Z0-9\/\*\-\_\?\&\;\%\=\.]*)/i";
$paterns[] = "/<a[^><]+>\s*[a-zA-Z\/\/:\.]*youtu.be\/([a-zA-Z0-9\-_]+)([a-zA-Z0-9\/\*\-\_\?\&\;\%\=\.]*)/i";
$content = preg_replace($paterns, "<iframe width=\"420\" height=\"280\" src=\"//www.youtube.com/embed/\\" frameborder=\"0\" allowfullscreen></iframe>", $content);
return $content;
}

Aynı kodlar diğer video paylaşım sitelerine de, Twitter’a da uyarlanabilir.

Mesela Polls eklentiniz yok mu? Forumda anket açamıyorsunuz. Ücretsiz anket sitelerinden anket oluşturup, forumda link olarak paylaşmanız gerekiyor.

Benzer şekilde Ads Manager, Private Messages gibi eklentileri satın almadıysanız! Forumunuza reklam ekleyemiyor, forum içi özel mesajlaşamıyorsunuz.

>> WPForo’ya Adsense Reklamı Ekleme

Güncelleme: Eğer sisteminize BuddyPress eklentisi kurarsanız özel mesajlaşma için eklentiye para ödemenize gerek kalmıyormuş. Bu bilgi için Batuhan Öztürk’e teşekkür ederim.

Bu Durumda WPFORO’yu Kullanmaya Gerek Var Mı?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir.. Eğer forumunuzda fazla aktivite istemiyorsanız, yukarıda saydığım eklenti özellikleri olmasa da olur diyorsanız yada forum sisteminden çok bir soru & cevap sistemi istiyorsanız WPFORO’yu kullanabilirsiniz.

Çünkü WPFORO güzel bir sistem.

 • Türkçe dil desteği var,
 • Kullanımı kolay,
 • Yeterince ayar seçeneği var,
 • Kategorileri 4 farklı şekilde oluşturma imkanı var,
 • Ücretsiz spam koruması ve Google Recaptcha özellikleri mevcut,
 • Konu gönderim ve hızlı cevap editörü başarılı,
 • Sistemin hızı gayet iyi,
 • Forum temasını özelleştirebiliyorsunuz ve muhtemelen bu sayede panelden olmasa da kodlar üzerinden reklam ekleme ihtimaliniz var.

Ayrıca detaya girersek;

 • Diğer forumlardan geçiş için Go2wpForo aracına sahip,
 • Koyu stili de içeren altı forum renk stil seti var,
 • Tüm cihazlar için duyarlı bir tasarıma sahip,
 • Tümleşik forum Site Haritası ve Arama Motoru pingi var,
 • Tümleşik forum önbellekleme sistemi mevcut (Cache eklentileri hariç),
 • Tümleşik forum Antispam ve Akismet entegrasyonu var,
 • Tümleşik forum/konu abonelikleri mevcut,
 • Farklı renklerde forum stilleri oluşturulabiliyor,
 • Forum ve üye grubu bazlı erişim yetkileri düzenlenebiliyor,
 • Hızlı Çeviri için Forum Tümce Sistemi var (panelden dil değişiklikleri yapabiliyorsunuz),
 • WordPress .MO/.PO tercüme dosyaları mevcut (dosyalardan değişiklik yapabiliyorsunuz),
 • GDPR Uyumluluğu için araçlar ve ayarlar hazır,
 • Sosyal Ağ Paylaşım Tuşları mevcut,
 • BuddyPress Entegrasyonu varmış (denemedim),
 • Ultimate Member Entegrasyonu varmış (denemedim),

WPFORO Soru & Cevap Görünümü!

Yukarıda ufaktan bahsetmiştim, bu sistemde kategorileri 4 farklı şekilde oluşturabiliyoruz; Extended, Simplified, QA, Threaded.

Extended seçeneğinde forumlar geniş stilde görüntülenir. Sağ tarafta ek seçenekler olmaz.
Simplified seçeneğinde forumlar %70 oranda görüntülenir, sağ tarafta son mesaj bilgileri yer alır.
QA seçeneğinde forumlara soru cevap konuları açılabilir. Konuların solunda gönderilen cevap sayısı, cevaplara verilen oy sayıları görünür.
Threaded seçeneğinde ise forumlar modern görünümlü, full detaylı görüntüleniyor. Konu açması, konuları forumlardan izlemesi gayet pratik.

Anlattıklarımı tabi deneyimlemeden anlamanız zor. Ya deneme olarak eklentiyi kurup deneyeceksiniz yada bir WPforo demosuna göz atacaksınız. Bunun için en iyi seçenek ise tabi ki WPforo’nun resmi forum sayfası.

https://wpforo.com/community/

Resmi foruma girdiğinizde yukarıda adı geçen 4 görünümü de deneyimleme şansınız olacak. Mesela Main Support Forums yazan forum Threaded seçeneği ile oluşturulmuş.

Hemen sonrasındakiler ise başlıklarından anlayacağınız üzere; Extended Layout, Simplified Layout ve Soru & Cevap görünümü olan AQ Layout.

Yani eklenti çok çok iyi. Fakat para ödemezseniz bazı özelliklerden mahrum olacaksınız. Üyeleriniz de bir süre sonra bu özelliklerin neden olmadığını sormaya başlayacaklar..

Bu haliyle kullanırım yada parayı basar bazı eklentileri (örneğin embeds, private messages ve ads manager) satın alırım diyorsanız bence hiç düşünmeden WPFORO’yu sitenize kurun. Veya size sadece soru cevap sistemi gerekiyorsa Question2Answer scriptini kurmak yerine sisteminize bunu kurun ve iki farklı sistemle uğraşmak yerine tüm işleri WordPress altından devam ettirin.

Yazıyı yayınladığım tarihlerde bir sitemde WPFORO sistemini kullanmaya başladım fakat ileride aktif olarak kullanmaya devam eder miyim, eklentileri satın alır mıyım bilmiyorum.

İlk Kuruluma Dair Birkaç Not!

İlk kurulum yaptığınızda hemen yapmanız gereken birkaç ayar var, bunları madde madde paylaşarak işinizi kolaylaştırmak istiyorum. Ayrıca birkaç uyarımda var..

 • Forum url’sini değiştirmek için WP admin panelde Sayfalar’a gidin, orada Forum yazısını bulup düzenleyin ve sayfa url’sini forum yapın. Ayrıca WP admin panelde soldan Forumlar > Ayarlar yolunu izleyip forum url’sini buradan da değiştirin.
 • Forumda sağda sidebar olmasın istiyorsanız WP Sayfalarda Forum yazısı açıkken sağ taraftan Sidebar seçeneğini No Sidebar yapın ve WP admin panelde Görünüm > Bileşenler yolunu izleyerek WPForo bileşeni içeriğini boşaltın.
 • WP için cache eklentiniz varsa forum içeriğinin cache tutup tutmadığına bakın. İçerik yenilenmiyorsa cache’den kaynaklıdır. Cache’yi durdurmak için ya cache eklentinizi kapatın yada cache eklentisi altından forum url’sini hariç tutun.
 • Forum site haritası blog site haritasına dahil olmadığı için forumun site haritasını Google Webmaster araçlarından eklemeniz gerekiyor. Site haritası yolu forum/sitemap.xml olacak. Yada ana dizin için /forumsitemap.xml

WPFORO Eklenti Ücretleri:

Embed eklentisi > 11 dolar
Anket eklentisi > 25 dolar
Özel mesajlaşma eklentisi > 35 dolar
Reklam yönetim eklentisi > 20 dolar
Dosya eki eklentisi > 25 dolar
Üye profili eklentisi > 35 dolar
Üye puanlama eklentisi > 25 dolar
Blog – forum çapraz post eklentisi > 25 dolar

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum olarak yazın, bildiğim yerden sorarsanız cevap vermeye, yardım etmeye çalışayım.

WPFORO kaynağı olarak aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/wpforo/
https://wpforo.com/
https://wpforo.com/documentation/
https://gvectors.com/forum/

Not: WPFORO eklentilerinin bazıları ssl gerektiriyor olabilir. Yani eklentileri satın almayı düşünürseniz önce alan adınızın ssl sertifikası olduğundan emin olun.