WordPress’de Yazım Editör Alanının Kaybolması Sorunu!

Wordpress'de Yazım Editör Alanının Kaybolması Sorunu!

Her zaman başınıza gelecek bir sorun değil ama nadir de olsa farklı sebeplerden bu tarz bir sorun yaşayabilirsiniz.. Dün her şey normaldir, bugün bakarsınız ki yazım editörünün yerinde yeller esiyor! Yada dün sitenizi farklı bir host firmasına taşımışsınızdır, bugün bir bakarsınız ki sitede her şey normal iken yazım editörü yerinde yok?!

Neden olur bu sorun?

Farklı nedenleri olabilir. Kesin sonuç için birazdan paylaşacağım çözüm yollarını denemeniz gerekiyor. Sorunun çözümünü bizzat kendi yaşadığım sorun üzerinden paylaşacağım..

Bundan birkaç ay evvel eski host firmam ile çalışmayı bırakıp farklı bir firmaya geçmeye karar vermiştim. Siteyi taşıdığımda sorun yoktu ve yoğunluktan birkaç hafta da yazı yazamadım. Bu sebeple editöre bakmak aklıma gelmemişti..

Bir gün yazı yazmak için panele girdim ve aşağıdaki ekran ile karşılaştım.

Wordpress'de Yazım Editör Alanının Kaybolması Sorunu!

Yeni bir sayfa eklemek istersem orada editör görünüyordu ama yazı eklemeye kalkınca editör görünmüyordu..

Sorunun host firmasından kaynaklı olacağını düşündüm ama konuyu firmaya taşımadan önce internetten bulduğum çözüm yollarını denedim;

  • Sql yedeğini silip, yeniden yükleme yaptım,
  • Ftp dosyalarını silip, yeniden yükleme yaptım,
  • Eski bir ftp ve sql yedeği yüklemesi yaptım,
  • .htaccess dosyasını değiştirdim, sıfırladım,
  • Mevcut eklentileri kapattım,
  • functions.php dosyasını elden geçirdim,
  • Geçici olarak tema değiştirdim,
  • php.ini dosyasına limitlerle alakalı komutlar ekledim,
  • Ve son olarak sitenin yedeğini farklı bir host firmasına yükledim!

Keşke son yaptığımı en başta yapaydım. Diğer host firmasında sorun yoktu, editör görünüyordu. Tabi durum böyle olunca sorunu host firmasına ticket açarak bildirdim ve saat gece 4 olmasına rağmen host firmasından geri dönüş aldım. Kullandığım host panelinden domain eklerken yaptığım yanlış PHP seçiminden ötürü bu sorun yaşanıyormuş.

Panelden Php için Fast CGI sunum yöntemini değiştirince tüm sorun çözüldü.

Bunun için; Plesk panelde > Web siteleri ve alan adları > Alan adınız > Php Ayarları > Php desteği seçimi altında Php’yi farklı çalıştır > “FastCGI uygulaması Apache tarafından sunulur” şeklinde ayarlama yapın ve ayarları kaydedin.

Wordpress'de Yazım Editör Alanının Kaybolması Sorunu!

Cpanel yada DirectAdmin’de tam yolu şuan bilemiyorum ama muhtemelen benzer şekilde Php Ayarları üstünden ilerlemeniz çözüm sunacaktır. Veya doğrudan sorunu host firmanıza iletirseniz, onlar sizin yerinize gerekli ayarlamayı yapacaklardır.

Tabi sorununuzun kaynağı php ayarları ise.

Eğer sorununuz php ayarlarından kaynaklı değilse muhtemelen yukarıda paylaştığım ilk çözüm yöntemlerinden birisinde olumlu sonuç alacak, yazım editörüne tekrar kavuşacaksınız.

Not: Php ayarlarındaki bu yanlış seçim WordPress scriptinde editörün kaybolmasına sebep oluyorken, Vbulletin gibi forum scriptlerinde de doğrudan yeni konu ve mesaj eklenmesini engelliyor. Yeni bir konu açmaya yada mesaj göndermeye kalktığınızda Dublicate entry Mysql hatası ile karşılaşıyorsunuz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.