HDR Video Ne Demek? Nereden Buluruz? Nasıl İzleriz?

HDR Video Ne Demek? Nereden Buluruz? Nasıl İzleriz?

HDR, yani High Dynamic Range, Yüksek Dinamik Aralık demektir. Fotoğraf yada videolarda kullanılan bir tekniktir ve HDR uygulanan içerik normal içeriğe göre daha parlak, karanlık alanları ise daha aydınlık ve detaylı olmaktadır. Son dönemde satışa sunulan çoğu televizyon, fotoğraf makinesi, kamera ve akıllı telefonda HDR desteği sunulmaya başlanmıştır. Tabi burada iki ayrım var; telefonunuzun kamerasının HDR çekim yapabiliyor olması ve cihazınızın HDR görüntüleri layıkıyla oynatabiliyor olması. 

Örneğin Samsung Galaxy S6 kamerası HDR çekim yapabilir. Bu sayede resimler ve videolarda karanlık bölümler daha aydınlık, daha kaliteli görünmektedir. Ancak Galaxy S6, gerçek HDR desteği sunmadığı için bu içerikleri gerçek HDR kalitesinde görüntüleyemezsiniz.

Fakat Samsung Galaxy S8, S8+, S9, S9+, Note8 veya Note9 sahibiyseniz, hem HDR çekim yapabilir hemde HDR içeriklerini gerçek kalitesi ile görüntüleyebilirsiniz. Tabi bu durum HDR desteği sunan diğer telefon, tv ve kameralar içinde geçerli.

HDR İçerikleri Nereden Buluruz? 

Eğer HDR kaydedebiliyorsanız, kaydeder ve izlersiniz ama HDR içerik kayıt edemiyorsanız yada mevcut içerikler yetersiz geliyorsa ücretsiz kaynaklara yönelmeniz gerekir. Bu kaynaklar içinde en iyisi tabi ki YOUTUBE olacaktır.

Youtube’da birbirinden güzel ücretsiz HDR içerikler ve bu içeriklere devamlı yenilerini ekleyen video kanalları bulabilir, HDR içeriklerin hepsinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Tabi HDR içerikleri gerçek kalitesinde izleyebilmeniz için ufak bir detaya dikkat etmeniz gerekir! Elinizdeki cihazın HDR içerikleri destekliyor olması ve bu cihazdan Youtube’a gittiğinizde HDR seçeneğinin aktif olması!

Not: Youtube üzerinde HDR seçeneğinin aktif olması için web tarayıcısını değil, resmi Youtube uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

HDR seçeneği, gerçek HDR videolarda ve HDR desteği olan cihazlarda görünür ve bu seçeneğe videoyu izlerken sağ üst tarafta yer alan 3 nokta menüsünden ulaşabilirsiniz.

HDR Video Ne Demek? Nereden Buluruz? Nasıl İzleriz?

Yukarıda gördüğünüz gibi izlediğimiz videoda HDR seçeneği aktif ve seçilebilecek alternatif çözünürlük dahi mevcut.

Eğer HDR videoya HDR desteği olmayan bir telefondan ulaşsaydık, orada HDR seçeneklerini değil standart video seçeneklerini görecektik. Yani HDR içerikten yararlanamayacaktık.

Bu sebeple HDR video formatını izleyebilmek için elinizdeki cihazın HDR desteği sunduğundan emin olmalısınız. Eğer eminseniz, aşağıda paylaştığım ücretsiz kaynakları sömürmeye başlayabilirsiniz.

Güncelleme: Uyumlu mobil cihazlardan Netflix üzerindeki dizi ve filmleri de HDR formatlı olarak izleyebilirsiniz. Netflix’in HDR desteği sunduğu mobil cihazlar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz HDR Video Kanalları ve HDR İçerikler:

HDR Channel

https://www.youtube.com/channel/UCve7_yAZHFNipzeAGBI5t9g/videos

4K HDR Media

https://www.youtube.com/channel/UC5z5Pc2YXDPHTF1VdFP4oFw/videos

4K HDR Video

https://www.youtube.com/user/TomTishler/videos

Future ETC

https://www.youtube.com/channel/UCdKIA43AzmdTR-84VyDUeyw/videos

VisionPlus HDR-X

https://www.youtube.com/user/TribalCulture/videos

HDR Demos

https://www.youtube.com/channel/UCrYih7TsymR_wdJaHPSm9Zw/videos

Youtube’da yayınlanan İlk HDR Full Film

https://www.youtube.com/watch?v=SRzADfnWvsE

Daha fazla kaynak bulduğumda yazımda güncelleme yapacağım. Eğer sizinde bildiğiniz ücretsiz HDR kaynakları varsa, yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Not: HDR içerikleri usb belleğe atıp HDR televizyonunuzda izlemek isterseniz Google’da bunun için Youtube HDR Downloader araması yapabilirsiniz.

Not 2: HDR içerikler her zaman HDR olarak kaydedilmemiş, sonradan HDR formatına yükseltilmiş olabilirler. Bunu akıllı tv’lerde yapabilir, yazılımsal olarak da yapılabilir. Fakat orijinal HDR kadar kaliteli bir sonuç olur mu bilemiyorum.

>> 4K Yayın Yapan TV Kanalları ve 4K Ücretsiz İçerikler
>> 3D Televizyonlar İçin Ücretli Ücretsiz Kaliteli 3D İçerikler