WordPress’de Mybb Forumdan Son Konular Gösterme

Wordpress'de Mybb Forumdan Son Konular Gösterme

Aynı hostta hem WordPress blog scripti, hemde Mybb forum scripti kullanıyorsunuz ve Mybb forumda açılan son x konunun başlığını WordPress blogunuzun sidebar adı verilen menüsünde yayınlamak istiyorsunuz. Bunun için ne yapabilirsiniz? Tabiki WordPress için özel olarak geliştirilmiş Mybb Latest Post eklentisini kullanabilir ve çok sorun yaşamadan forumda açılan son konuların başlıklarını blogunuza çekebilirsiniz.

DİKKAT! Yazı, 27 Şubat 2013 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Kurulum ve Kullanım

Tarafımca denenmiş bir eklenti olan Mybb Latest Post‘u bu bağlantıdan indirip yada WordPress eklentiler sayfasında adını aratıp blogunuza kuracaksınız. Ardından eklentiyi aktif edip hemen bileşenler menüsüne gidecek ve burada Mybb Latest Post bileşenini bulacaksınız.

Wordpress'de Mybb Forumdan Son Konular Gösterme

Bileşeni bulduysanız şimdi onu görünmesini istediğiniz sidebar menüsüne sürükleyecek ve açılan ayarlar kısmını doğru bir şekilde doldurup kayıt edeceksiniz.

Wordpress'de Mybb Forumdan Son Konular Gösterme

 • Title: Blog’da menüde görünecek başlık. İstediğinizi yazabilirsiniz.
 • Count: Forumdan son kaç konu başlığı çekilsin? Rakam ile istediğinizi yazabilirsiniz.
 • Exclude: Forumdaki kategorilerden biri veya birkaçı muaf olsun, buradaki başlıklar görünmesin mi diyorsunuz? İlgili kategorinin id numaralarını virgül ile ayırarak buraya yazın.
 • Show Type: Son konular mı görünecek? Son mesajlar mı? Yoksa Son aktiviteler mi? İstediğiniz birini seçin.
 • Show Avatars: Forum kullanıcılarının avatarları da görünsün istiyorsanız tik koyun. Ama WordPress temanızın sidebar css kodlamasına bağlı olarak görüntü bozuk olabilir haberiniz olsun. (Düzeltmek için wordpress temanızın css dosyası ile oynamalısınız.)
 • MyBB DB User: Mybb forumunuzun database kullanıcı adı. Eksiksiz, hatasız yazın.
 • MyBB DB Pass: Mybb forumunuzun database kullanıcı şifresi. Eksiksiz, hatasız yazın.
 • MyBB DB Name: Mybb forumunuzun database adı. Eksiksiz, hatasız yazın.
 • MyBB DB Prefix: Mybb forumunuzun tablo öneki. Forum kurarken seçildiği için genelde mybb_ oluyor ama belki forumu kuran kişi tarafından değiştirilmiş olabilir. Host panelinden phpMyAdmin’e girip db’ye bakarsanız doğrusunu öğrenebilirsiniz.
 • Mybb URL: Buraya forumun tam adresini yazın. Forum klasörü içinde ise siteadresi.com/forum, alt domain ise forum.siteadresi.com veya doğrusu neyse onu yazın.
 • Default Avatar URL: Bileşende avatar gösterimi aktif ise buraya standart bir resim url’si girin ki forumda avatar kullanmayanların avatarı olarak bu resim görünsün.

Ayarları Kaydedin..

Bu ayarlamalardan herhangi birinde yanlış, hata yok ise, blog ve forum aynı hostta ise artık WordPress blogunuzun sidebar menüsünde Mybb forumunuzdan son konular yada aktiviteler görünmeye başlayacaktır.

Not: Eklenti bileşenine forumumuzun db bilgilerini girdiğimiz için WordPress blogumuzun güvenliğini iyi sağlamamız gerekiyor. Aksi halde forum db bilgilerimiz istemediğimiz insanların eline geçebilir. Ayrıca unutmayın bu bileşen ve ayarları diğer blog yöneticileri tarafından da görünecek.

Not2: Eklenti ayarları doğru yapmanıza rağmen çalışmıyorsa, herşeyi doğru yaptığınıza emin iseniz; hostunuzda sorun olabilir, blog ve forum aynı hostta olmayabilir, WordPress sürümünüz yada forum sürümünüzden kaynaklı sorun olabilir veya eklenti ben yazımı yayınladıktan sonra bozulmuş olabilir.

Eğer eklenti çalışmıyorsa bu mybb destek forumundaki diğer yöntemi deneyebilirsiniz.