LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Xbox 360 "This game does not support PAL-50" Hatası ve Çözüm - oyun-indir

Oyun konsolu Xbox kullanıcıları, bazı oyunları oynamak istediklerinde başlıkta belirtilen “This game does not support PAL-50” hatası ile karşılaşabiliyorlar ve eğer konsol kullanıcısı acemi ise bu hatanın basit çözümünü bulmak için baya zaman harcaması gerekebiliyor. Genelde konsolu ilk kullanımda, tüplü tv’den lcd tv’ye geçişte yada scart kablodan alternatif bir bağlantıya (mesela hdmi) geçişte karşılaşılan sorun, tahmin edebileceğiniz gibi konsolun iç ayarlarından Pal 50 değerini Pal 60 yaparak düzeliyor. Ama burada birşeye dikkat edilmesi gerekiyor! Ayarlamayı yaparken cihazın televizyona scart kablo ile bağlanmış olması gerekiyor.

Xbox 360 "This game does not support PAL-50" Hatası ve Çözüm - oyun-indir

Diyelim ki Xbox’ı Scart kablo değilde alternatif bir kablo ile (mesela hdmi) ile bağladınız, bu durumda ayarlar menüsü altında pal değerine ait hiçbirşey göremiyorsunuz. Sonuç olarak sorunun çözümü için yapmanız gereken şey şu;

Xbox scart kablo ile bağlı değilse önce cihazı kapatın ve xbox’ı scart kablo aracılığı ile televizyona bağlayın. (Bu arada kabloda “hdtv – tv” butonu varsa bunu da tv olarak ayarlayın) Ve Xbox’ı başlatın. (Tv’den giriş seçeneğini hdmi yerine scart seçmeniz gerekebilir.) Xbox açıldığında ayarlar menüsü altından Pal 50 değerini bulup Pal 60 olarak değiştirmeniz gerekiyor.

– Xbox kılavuzuna gidin.

Xbox kılavuz ekranında Ayarlar‘a geçiş yapın.

Xbox 360 "This game does not support PAL-50" Hatası ve Çözüm - oyun-indir

– Ayarlar ekranında Sistem Ayarları‘na girin.

Xbox 360 "This game does not support PAL-50" Hatası ve Çözüm - oyun-indir

– Daha sonra Konsol Ayarları‘na girin.

Xbox 360 "This game does not support PAL-50" Hatası ve Çözüm - oyun-indir

– Ve Ekran ayarlarında Pal 50 değerini bulup 60 olarak değiştirin.

Xbox 360 "This game does not support PAL-50" Hatası ve Çözüm - oyun-indir

Bildirimleri onaylayıp ayarları kaydedin. Cihaz yeniden açılacak. (Açılmazsa siz yeniden başlatın.) İşlemi sorunsuz uyguladıysanız artık Xbox’ı hdmi yada alternatif kablo ile televizyona tekrar bağlayın ve açılmayan oyunları oynamaya başlayın.

(Dikkat! Kullandığınız Xbox ve firmware versiyonuna bağlı olarak izlenecek yol biraz farklı olabilir. Anlatım Xbox 360 içindir.)

Not: Sorunun genel sebebi bu. Tam olarak neden kaynaklanıyor derseniz oynamak istediğiniz oyunun başka bir ülke için satışa sunulan Xbox ayarları ile üretilmiş olması diyebiliriz. Bu konularda çok bilgili değilim ama konuyu şöyle örnekleyeyim; Bir Xbox alıyorsunuz tv pal değeri Türkiye için 50 ve bir oyun alıyorsunuz tv için desteklenen pal değeri Avrupa için 60. Tabi doğal olarak oyun Pal 50 yerine 60 arıyor çalışmıyor. Belki bir nevi kopya koruma sistemi olabilir. Yada başka bir nedeni vardır.. Çözüm işte bu. Eğer sorunu bu şekilde çözemezseniz oynamak istediğiniz oyundan kaynaklı bir sorun olabilir. Başka oyunlarlada deneme yapın yada aynı oyunu başka bir xbox ile deneyin.

Resimler için Zuzu’ya teşekkürler!

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 29 Ekim 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


  mete 15 Temmuz 2014, 17:06

  çok teşekkür ederim bende xbox da sorun var sandım çok yardımcı oldun şimdi istediğim oyunları oynayabiliyorum çok sağol kardeşim :) :) :)…

  Toprak 18 Ekim 2014, 09:11

  helal olsun sorunu kökünden anlamışsın anlatmışsın insanın içi rahat

  merto 28 Ekim 2014, 16:16

  Benim xboxumda ayni sorun var hdmi yada alternatif kabloyla denedim ikisindede sistem ayarlarina tikladigimda xbox yeniden baslatiliyor yardim edin :(

  admin 28 Ekim 2014, 17:17

  @merto; Kablo üzerindeki butonuda kullanıyor musunuz? Cihazın yeniden başlaması hata olduğunu kabloları algılayamadığını işaret ediyor olabilir.

  merto 28 Ekim 2014, 17:36

  Kontrol ettim temassizlik veya bi hata yok hdmi taktigimda oyunlar aciliyo fakat diger kabloda calismiyo

  admin 28 Ekim 2014, 18:00

  @merto; Kablo değişikliğinden sonra sadece sistem ayarlarına giremiyorsanız kablo üzerindeki düğmeyi kullanmamış olabilirsiniz veya cihazın yazılımından kaynaklı bir sorun olabilir. Oyun konsolları konusunda çok bilgili olamadığımdan buradan fazla yardım edemiyorum ne yazık ki..

  Serkan 05 Eylül 2015, 14:38

  Ben pal 60 seçebiliyorum ama çözünürlük berbat oluyor. Nedenini bilen var mı?

  admin 05 Eylül 2015, 18:33

  @Serkan; Televizyon eğer eski bir model değilse tv ve xbox ayarlarında çözünürlüğü kontrol edin. Çok eski model bir tv'niz varsa yapılacak birşey olmayabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019