Kalp ve Damar Sağlığı için Bitkisel Çözüm “Alıç Çiçeği”

Kalp ve Damar Sağlığı için Bitkisel Çözüm "Alıç Çiçeği"

Almanya’da bazı tıp doktorları tarafından reçetelere doğal kalp ilacı olarak yazılan ve yıllık satış hacmi 65 milyon Euro’ya bulan alıç, sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü etkileri için de kullanılıyor.

Ayrıca uzmanlar, kalp ritim bozuklukları, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliğinde de alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceğini fakat kullanırken sabırlı olmak gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü alıç etkisini uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda göstermeye başlıyor.

Halk arasında yemşen veya ekşi muşmula olarak da bilinen ve Nisan, Mayıs aylarında çiçek açan, kırlarda yabani olarak yetişen alıcın meyvesinin de çiçeği gibi damar sertliği, kalp düzensizliği, sinir sistemi bozukluğu, yüksek tansiyon gibi bir çok rahatsızlığa karşı ilaç görevi yaptığı belirtiliyor..

Hangisi daha faydalı? Çiçek mi meyve mi?

Birçok yerde alıç çiçeği çayının faydalı olduğu, meyvesinin ikinci planda olduğu söyleniyor. Bu nedenle her ikisini de bulma imkanı olanların her ikisinden de faydalanması daha iyi olacaktır. (Alıç çiçeğini kurutulmuş olarak aktarlarda bulabilirsiniz. Meyvesi için evinizin bahçesi varsa ağacını dikebilir bu sayede çiçeğine de para vermemiş olursunuz.)

Türleri

Alıç çiçeğinin birden fazla çeşidi olduğu söyleniyor ancak en çok bilinen 3 çeşit var. İkisinin meyveleri ve yaprağı birbirine benzer iken diğeri hem yaprak hem meyve olarak biraz daha farklılık gösteriyor.

Bilinen çeşitlerin resimlerini aşağıda görebilirsiniz.

Kalp ve Damar Sağlığı için Bitkisel Çözüm "Alıç Çiçeği"

Kalp ve Damar Sağlığı için Bitkisel Çözüm "Alıç Çiçeği"

Kalp ve Damar Sağlığı için Bitkisel Çözüm "Alıç Çiçeği"

Son olarak çevremden alıç çiçeği kullanan iki kişiyi örnek vermek istiyorum. Yaşları 50/60 civarı olan, geçmişte kalp sorunları yaşamış (biri anjiyo bekleyen biri kalp krizi geçirmiş) iki kişi tanıyorum ve bu iki kişide 1 yıla yakın süredir alıç çiçeği çayı içmekteler. Kalp krizi geçiren kişi, şuan gayet mutlu hiçbir kalp sorunu yaşamıyor ve hatta bisiklete biniyor. Diğer kişi ise doktorların tekrar muayenesi ile doktor tavsiyesi anjiyodan kurtulmuş durumda. Çünkü önceden anjiyo gerekiyor diyen doktor aylar sonraki muayene de “senin anjiyoya ihtiyacın yok” demişler.

Bazen bitkilerin şifaları için efsane deriz ama gerçeği gözlerimizle görünce insanın inanıp deneyesi geliyor.. Sizde eğer kalp sorunları yaşıyorsanız önce doktorunuzu ihmal etmeyip sonra hiçbir yan etkisi olmadığı söylenen alıç çiçeğini denemeye başlayabilirsiniz. Acil şifalar.

Not: Alıç çiçeğinin ingilizce adı Hawthorn. Çiçeği beyaz yada pembe açıyor. Çiçeği Nisan/Mayıs aylarında açtığından bu zamanda toplanıp kurutulması sonrada kaynatılıp suyunun içilmesi gerekiyor. İnternette yada aktarlarda satılanların üstünde yazan kullanım şekline bakabilirsiniz.