Yasaklanan Öğrenci Andımız (Mp3 İndir)

Yasaklanan Öğrenci Andımız (Mp3 İndir)

Malumunuz içinde bulunduğumuz dönemde Türk olmak, Türklüğüyle gurur duymak yasak. Andımız da demokratikleşme bahanesi ile okullardan kaldırıldı. Neyse ki şöyle bir durum var; herşey kalp de bitiyor, bir şeyler dile gelmiyorsa öldüğü anlamını taşımaz. Biz yinede vatan sevgisini, Atatürk sevgisini yaşatır, çocuklarımıza aktarırız. Gerisi teferruat.. 

Konuya dönersek, öncelikle andımız kim tarafından yazılmış, nasıl değişikliklere uğramış buna bakacağız, sonrada andımızın mp3 formatlı 3 versiyonunu bilgisayarınıza, telefonunuza indirebileceğiniz bağlantıları paylaşacağız..

Türkiye’deki ilkokullarda her sabah öğrencilere söylettirilen andımız, eski Milli Eğitim bakanımız Reşit Galip tarafından 1933 tarihinde yazılmış.

Reşit Galip tarafından kağıda dökülen ilk hali bu;

Türküm, doğruyum, çalışkanım.  Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Daha sonra 1972 yılında, andımız biraz değiştirilmiş ve bu şekilde söylenmeye başlamış;

Türküm, doğruyum, çalışkanım.  Yasam; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim. Ne mutlu Türküm diyene!

Ve 1997 yılında da andımız tekrar değiştirilerek son hale getirilmiş;

Türküm, doğruyum, çalışkanım. İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!

Türklüğü ile gurur duyanlar Andımızı farklı okuma sesleri ile aşağıdaki bağlantıdan indirebilirler.

>> Yasaklanan Öğrenci Andımız (Mp3 İndir)

Bağlantı patlarsa yorum yazmanız yeterli.