Yeni Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi ile Ne Değişecek?

Yeni Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi ile Ne Değişecek?

Bu aralar herkes bunu konuşuyor; “Whatsapp 2021 yılı itibari ile bize bir sözleşme kabul ettirmeye çalışıyor ve bu sözleşmeyi kabul etmezsek artık Whatsapp’ı kullanamayacağız.”

Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Hiç bir şey olmayacak.

Peki Bundan Sonra Ne Değişecek? 

Hiç bir şey değişmeyecek.

Herkes konuşacak, konuşacak ve 8 Şubat 2021 tarihi geldiğinde Whatsapp kullananların %90’ı bu sözleşmeyi kabul edecekler.

Çünkü Whatsapp, sms gibi bir şey. Hatta sms’in ücretsiz versiyonu. Ayrıca görüntülü arama gibi ayrıcalıkları da var.

Whatsapp’ı kullanmayı bırakabilir misiniz?

Bırakamazsınız. Çünkü iletişim halinde olduğunuz onlarca kişi yine orada kalacak.

Telegram yada başka bir alternatife geçerim! 

Geçersiniz ama tüm çevrenizi Telegram’a taşıyamazsanız er geç Whatsapp’a geri dönersiniz.

Yani Whatsapp’a mecbursunuz.

Zaten sözleşme değişikliğinde de abartılacak bir durum yok.

Birçok mobil uygulama zaten bizi izliyor. Kimisi bunu izin alarak yapıyor, kimisi izin almadan. Clario.co’nun şu yazıda yayınladığı görsele bakarsanız göreceksiniz, Whatsapp bunların içinde en masumlardan birisi.

Gizliliğinizi önemsiyorsanız, internet kullanımını azaltın, kullandığınız mobil uygulama sayısını sınırlı tutun ve yazışmalarınızda, görüşmelerinizde sizin için önemli olan şeyleri paylaşmayın.

Whatsapp’ın yeni gizlilik ilkesine şu bağlantıdan;

https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy?lang=tr

Whatsapp’ın yeni hizmet koşullarına şu bağlantıdan;

https://www.whatsapp.com/legal/updates/terms-of-service?lang=tr

Ve Whatsapp hesabınızı silmeye karar verdiyseniz bunu nasıl yapacağınıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://faq.whatsapp.com/android/account-and-profile/how-to-delete-your-account?lang=tr

GÜNCELLEME: WhatsApp’tan Güncellenen Koşullara İlişkin Bilgilendirme!

WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor. Gelecek ay boyunca kullanıcılarımızın gözden geçirmelerine süre tanımak adına yeni politikamızı şimdiden WhatsApp aracılığıyla paylaşıyoruz.

Son güncelleme ve bunun kullanıcılarımız için ne anlama geldiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarına ve aşağıdaki soru-cevaplara göz atabilirsiniz:

Bu güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile olan ilişkisini nasıl etkiliyor?

Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.

Facebook’un bu güncelleme ile WhatsApp mesajlarına erişimi olacak mı?

WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.

Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.

Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.

Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.

Bu güncelleme Türkiye’deki kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Tüm kullanıcılar için olduğu gibi, Türkiye’deki kullanıcılar da yukarıda da belirtilen aynı gizlilik, uçtan uca şifreleme ve güvenlik özellikleriyle korunmaya devam ediyor.

WhatsApp’ın bu güncellemedeki amacı nedir?

Çoğu insan WhatsApp’ı arkadaşlarıyla ve ailesiyle sohbet etmek için kullanırken, giderek daha fazla insan WhatsApp aracılığıyla işletmelere de ulaşıyor.

Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına gizlilik politikamızı güncelliyoruz.

Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler.
Bununla birlikte, WhatsApp üzerinden işletmelerle mesajlaşmayı ya da iletişim kurmayı tercih etmeyen kişiler bu değişiklikten etkilenmeyecek.

8 Şubat’ta ne olacak?

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor ve insanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemiyor.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.
WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların güncel hizmet koşullarını onaylayarak kullanımlarına devam etmeleri mümkün olacaktır.

Whatsapp Alternatifi Uygulamalar!

Yenilenen Whatsapp sözleşmesini kabul etmiyor ve hesabınızı siliyorsanız, artık yeni bir sohbet uygulamasına geçiş yapmanız gerekecek. Bunu yaparken de Whatsapp’a göre daha güvenlisini bulmanız gerekecek.

Peki bu mümkün mü?

Şimdilik evet. Şuan için Signal ve Telegram uygulamaları güvenliğe ve gizliliğe daha fazla saygı duyuyorlar. Bunların haricindeki sohbet uygulamalarının ise Whatsap’dan pek farkları yok. Birde kullanıcı sayıları az.

Kişi sorunu yaşamanız haricinde Whatsapp alternatifi olarak kullanabileceğiniz sohbet uygulamalarından bazıları şunlar;

  1. Telegram
  2. Viber
  3. Signal
  4. Wechat
  5. Kik
  6. Bip
  7. Icq
  8. Discord
  9. Google Mesajlar

Benim ne yapacağımı merak ediyorsanız; ben sözleşmeyi kabul edeceğim.

Sizin ne yapacağınıza ise siz karar vereceksiniz. Gizli saklınız varsa, internette bir tek Whatsapp’ı kullanıyor ve şimdi güvenlik kaygısı yaşıyorsanız, sözleşmeyi kabul etmeyin ve internetten yavaş yavaş uzaklaşmaya bakın. Buralar çok tehlikeli!