LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Yoğurt Nasıl Keşfedildi? Yoğurdun Tarihi! - egitim-ogretim

‘Yoğurt’ kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından da Divan-ı Lügat’üt Türk’te kullanıldığı tespit edildi. Yoğurdun öyküsü ve tarihçesi başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bugün yoğurdun nasıl yapıldığını herkes az çok biliyor. Sütün yoğurt haline dönüşmesi için eski yoğurt maya görevi görüyor. Peki insanlar sütü nasıl yoğurt haline getirdi? Yani yoğurtsuz yoğurt nasıl yapıldı?

Milli yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli ve kesin bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, göçebe olarak yaşamlarını sürdüren atalarımızın yoğurt yapımında kullandığı doğal mayalar karınca yumurtalarıymış. Taşların altında yer alan küçük ve beyaz baloncuk şeklindeki taze karınca yumurtalarını ezmişler ve ısıtılan sütün altına koymuşlar. Böylece süt karınca yumurtalarında bulunan kimyasal maddeler yardımıyla mayalanarak yoğurt haline gelmiş. Başka bir rivayete göre, sütün yoğurt olarak mayalanması Hz. İbrahim’e melekler tarafından öğretilmiş. Ve bu sır halinde uzun süre babadan oğla intikal etmiş. Eski Türkçe’de yoğurt kelimesi 8. yy. metinlerinde yer alırken, Kaşgarlı Mahmut tarafından 10. yy.’da yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamında yoğurt kelimesinin kullanıldığı bildirildi.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağının vazgeçilmez bir besin kaynağı olan yoğurt, Kanuni Sultan Süleyman Tarafından Fransa krallarından 1. Franseu ateşli ishal hastalığına yakalandığında, krala ilaç olarak gönderildi. Bakterileri öldürücü özelliği nedeniyle yoğurt 1. Franseu’yu kısa sürede iyileştirdi. Avrupa’da 1800’lü yıllarda tanınmaya başlayan milli yiyeceğimiz yoğurt, Amerika’da yaklaşık 70-80 yıl önce tanındı. 1900’lü yılların başında ise yoğurt ilaç olarak kabul edildi ve bir dönem eczanelerde pastörize olarak satıldı”.

Yoğurdun Faydaları:

1- Yoğurt bakterileri, bağırsaktaki mikropları öldürür.
2- Karaciğer ve cilt hastalarına tavsiye edilir.
3- Damar sertliğinde faydalıdır.
4- Şişmanlık ortaya çıkarır.
5- Saç dökülmesinde kullanılır.
6- Sinir hastalıklarında faydalıdır.
7- Uyku verir.
8- Çocuklardaki yaz ishallerini keser.
9- Kandaki kolesterol seviyesini düşürür.
10- Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.
11- Zehirli işlerde çalışanlarda, bil­hassa kurşun zehirlenmesinde faydalıdır.
12- Diyetlerde kullanılır.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 17 Nisan 2009 tarihinde yayımlanmıştır.


  Şalamar 18 Nisan 2009, 01:51

  ilk kim çıkardıysa helal olsun topragında rahat yatsın =) Yogurt hastasıyımdır.Çok severim.. Faydası çokmuş gördügümüz üzerede…

  Teşekkürler yazı için(;

  İsmail erkan 05 Nisan 2014, 07:59

  merhaba ,yogurt saç dökülmesine nasıl iyi geliyor merak ettim daha önce hic duymamıştım saçımıza sürüyosak nekadar bekletmeliyiz insaallah cevaplandırırsınız arkadaşlar bunu denemek isterim teşekkür ederim şimdiden …

  admin 05 Nisan 2014, 13:43

  @İsmail erkan; Merhaba. Yoğurtta bulunan protein ve b vitamininin saçlar için faydalı olduğu, dökülmeye karşı iyi geldiği, saç uzamasını hızlandırdığı söyleniyor fakat nasıl bir uygulama sistemi olduğu hakkında bilgimiz yok. 

  Portokali 06 Mart 2018, 20:28

  Sigarayı bırakmak isteyipte birakamayanlara tavsiyem canınız sigara istediğinde yoğurt yiyin 3 ay içinde bir daha sigarayı aramiyorsunuz

  Emek çilingir anahatarcı 19 Aralık 2018, 09:08

  verdiniz bilgiler icin teşşekür ederim

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019