Youtube Kanalına Özel Kanal İsmi Alma! Ücretsiz Özel URL Oluşturma!

youtube - Youtube Kanalına Özel Kanal İsmi Alma! Ücretsiz Özel URL Oluşturma!

Youtube’da muhtemelen milyonlarca hatta milyarlarca özel kanal var ve bu hesapların %90’ı belki de özel bir url kullanmadıklarından sosyal paylaşımlarda akılda kalıcı olamıyorlar. Tamam çok önemli değil belki ama Twitter hesabınızı, Facebook hesabınızı en kolay nasıl paylaşıyorsunuz? Özel kullanıcı adınız ile birlikte.. Örneğin Twitter.com/BenimHesabım.. Peki Youtube kanalınızı nasıl paylaşıyorsunuz? 

https://www.youtube.com/channel/UCw4cQ28Wv9WC7er5RLeedUQ

Yukarıda gördüğünüz url LordizTV Youtube kanalımın url alınmamış hali. O halinin akılda tutup da birilerine önerme, paylaşma şansım çok düşük. Ve birçok kanal aynen bu şekilde paylaşılmak zorunda yada özel url alacaksınız..

https://www.youtube.com/c/LordizTV

gibi..

Daha güzel öyle değil mi?

Youtube’da arama yaparak da kanalınızı bulabilirler fakat burada önemli bir durum var; kanalınızın adına benzer başka kanallar olmaması gerekiyor! Eğer benzer isimde kanallar varsa ve aramalarda onlar sizden önde çıkıyorsa, o zaman size gelecek abonelerin benzer isimli kanala gitme ihtimalleri var. Bu sebeple işte özel url almamız gerekiyor.

Peki Nasıl Yapıyoruz?

Youtube’un öncelikle bunun için koymuş olduğu koşullar var. Öncelikle o koşulları karşılamamız gerekiyor. Sonrasında özel url’mizi alıyoruz.

Koşullar şunlar;

– Kanalınızın 100 veya daha fazla abonesi olmalı,
– En az 30 günlük olmalı. Yani 30 gün içinde açtıysanız bekleyeceksiniz,
– Kanal simgesi olarak bir fotoğraf yüklenmiş olmalı,
– Bir kanal resmi yüklenmiş olmalı,

Bu koşulları karşıladığınız an Youtube gelişmiş yönetim panelinden özel url almaya hak kazanıyorsunuz. Ve o sayfaya Youtube Ayarları > Gelişmiş Ayarlar yolunu izleyerek ulaşabiliyorsunuz.

https://www.youtube.com/account_advanced

Bundan sonrası gayet kolay..

Kanal Ayarları başlığı altında “Özel URL için uygunsunuz” yazısını ve sağında “Buradan alın.” bağlantılı metnini göreceksiniz.

youtube kanal url alma1 - Youtube Kanalına Özel Kanal İsmi Alma! Ücretsiz Özel URL Oluşturma!

O bağlantıya tıkladığınızda karşınıza açılır pencerede url seçim ekranı gelecek.

Mevcut öneriyi doğrudan alabiliyorsanız şartlar formuna tik koyacak, URL’Yİ DEĞİŞTİR butonuna tıklayacaksınız.

youtube kanal url alma2 - Youtube Kanalına Özel Kanal İsmi Alma! Ücretsiz Özel URL Oluşturma!

Eğer “Aynı adı kullanan birçok kullanıcı var. Bu URL’nin size özgü olması için ekstra birkaç harf veya rakam ekleyin.” notunu görüyorsanız, önerilen url sonuna TV, Kanal, PLUS, TR, TC, Türk gibi eklemeler yapacak, sağ üstte uygunluk yeşil tik işaretini görüyorsanız da yine URL’Yİ DEĞİŞTİR butonuna tıklayarak en son onay ekranına geçeceksiniz.

Onay ekranından sonra geri dönüş olmadığından son kez düşünecek ve kararınız bu ise SEÇİMİ ONAYLA butonu ile onaylayacaksınız.

youtube kanal url alma3 - Youtube Kanalına Özel Kanal İsmi Alma! Ücretsiz Özel URL Oluşturma!

Çünkü bir kez özel url aldıysanız bir daha asla değiştiremeyeceksiniz. Yeni bir kanal açmak haricinde..

Bunu ben demiyorum, Youtube diyor;

Genellikle bir YouTube kanalının sadece bir (1) özel URL’si olabilir ve özel URL’ler başkasına aktarılamaz ya da atanamaz.

https://support.google.com/youtube/answer/2657968?dl=partner_email_4#

Artık kanalınızı Youtube.com/c/kullanıcıadı ile duyurmaya, paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Alternatif Olarak!

Diyelim ki özel bir durumunuz var ve farklı özel bir url istiyorsunuz! Bu durumda isimtescil.net, ihs.com.tr gibi host ve domain satan firmalardan birinden özel alan adınızı alacak, o alan adını doğrudan yada subdomain şeklinde kanalınıza yönlendireceksiniz.

Bu; www.kanaladi.com şeklinde de olabilir, youtube.websitem.com yada www.websitem.com/youtube şeklinde de olabilir. Fakat mevcut alan adınız yoksa her yıl alan adı ücreti ödemeniz gerekeceğini unutmayın!..

Konuyla alakalı sorularınız olursa konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner