Youtube Kanalından Para Kazanmak ve Ortaklık Koşulları

Youtube Kanalından Para Kazanmak ve Ortaklık Koşulları

Biliyorsunuz son dönemin popüler mesleği Youtuber olmak ve Youtube kanalından reklamlar üzerinden para kazanmak. Peki Youtube’da kanal açıp, videolar yükleyerek para kazanmak için neler yapılması gerekiyor? Başlangıç koşulları ve Youtube’un kuralları neler hiç merak ettiniz mi? Gelin basitçe bir göz atalım. 

Öncelikle Youtube kanalınızdan para kazanabilmeniz için 4 aşamayı geçmeniz gerekiyor. Bu 4 adımı geçtikten sonra ise Google’un Youtube kurallarına, sözleşmesine uyarak içerikler üretmeniz gerekiyor.

Youtube’dan kazanmaya başlamak için önünüze sunulan öncelikli 4 aşama şunlar;

  • YouTube İş Ortağı Programı şartlarını kabul etmek,
  • Google Adsense’e kayıt olmak,
  • Para kazanma tercihlerini belirlemek,
  • Ve hesabınızı incelemeye sunmak.

İlk 3 aşama gayet basit ancak son aşama sizden bir limiti aşmanızı istiyor. Videolarınız toplamda 4000 saat izlenmiş olacak ve 1000 aboneniz olacak. Tabi bu rakamlara spam yapmadan, telif vb. kuralları çiğnemeden ulaşmanız gerekecek. Sonrasında hesabınız incelenecek, Youtube partneri olduğunuz onaylanarak videolarınız reklam gösterimine açılacak.

Yani son aşamayı da geçtiğinizde artık içerikleriniz izlendikçe para kazanmaya başlamış olacaksınız.

Yukarıda bahsi geçen 4 aşamaya sırayla göz atacak olursak;

1) YouTube İş Ortağı Programı şartlarını kabul etmek

İlk aşamayı geçmek için iş ortağı programı şartlarını okuyup kabul etmeniz gerekiyor. Bunun için iş ortağı programı şartlarına; Youtube hesabınızda oturum açtıktan sonra sağ üst profil ikonuna tıklayıp, ardından İçerik Stüdyosu butonuna tıklayarak ulaşıyorsunuz. Ama direk burada çıkmıyor tabi şartlar..

İçerik Stüdyosunda sol menüde Kanal > Durum ve Özellikler seçeneğine tıklıyorsunuz. Sonrasında Para Kazanma seçeneğinin yanından Etkinleştir butonuna tıklayacaksınız.

Youtube Kanalından Para Kazanmak ve Ortaklık Koşulları

Karşınıza daha temin bahsettiğim 4 aşama sunulacak.

Youtube Kanalından Para Kazanmak ve Ortaklık Koşulları

İlk aşamayı görüyorsunuz, sağından Başlat butonuna tıklayacaksınız ve karşınıza şartlar gelecek. Okuyacak, kabul edeceksiniz.

İşte o şartlar;

YouTube Partner Programı Koşulları

YouTube Hizmet Koşulları ve YouTube Partner Programı Politikaları (her biri, zaman zaman güncellenebilir ve buraya referans olarak eklenir) ile aşağıdaki YouTube Partner Programı Koşulları (“Koşullar”), YouTube Partner Programına katılımınız için geçerlidir. Lütfen Koşulları dikkatlice okuyunuz. Bu Koşulların herhangi bir kısmını anlamamanız veya kabul etmemeniz halinde YouTube üzerinde parasallaştırma amacıyla İçerik yüklememelisiniz.

Parasallaştırma Gelirleri. YouTube size aşağıdaki şekillerde ödeme yapacaktır:

1)Reklam Gelirleri. YouTube size YouTube veya yetkili bir üçüncü şahıs tarafından İçerik izleme sayfalarınızda veya İçeriğinizin yayınlanması ile bağlantılı YouTube video oynatıcıda gösterilen veya yayınlanan reklamlardan elde edilen net gelirlerin %55’ini ödeyecektir. YouTube, videolarınızın yanında herhangi bir reklam gösterme yükümlülüğüne sahip değildir ve YouTube Hizmetinde bulunan reklamların türü ve formatını belirleyebilir. Anlaşılabilir olması açısından YouTube, arama sonuç sayfalarındaki reklamlar ile ilgili gelirler dahil olmak üzere YouTube hizmetinden edinilen diğer tüm gelirleri elde tutma hakkına sahiptir.

2)Abonelik Gelirleri. YouTube size, ilgili abonelik tekliflerinde (YouTube tarafından belirlendiği üzere) yer alan İçeriğinizin aylık görüntülenme veya izlenme sürelerinin söz konusu abonelik tekliflerinde yer alan içeriklerin tamamı veya bir alt dizisinin aylık görüntüleme veya izlenme sürelerine olan yüzdesel oranına göre YouTube tarafından abonelik ücretlerinden elde edilen toplam net gelirlerin %55’ini ödeyecektir. İçeriğinizin, çoklu abonelik tekliflerinde yer alması ve bir kullanıcı tarafından görüntülenmesi halinde YouTube, abonelik teklifine bağlı olarak YouTube tarafından hesaplanan ve elde edilennet gelirlerin en yüksek miktarı ile size ödeme yapacaktır.

Ödeme Hesabı Gereklilikleri. Bu anlaşmanın hükümleri altında gelirlerin bir ödemesini kazanmak veya almak için her zaman YouTube kullanıcı hesabınız (veya YouTube tarafından istenen başka bir ödeme yöntemi) ile bağlantılı aktif bir AdSense hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Geçerli bir ödeme yönteminiz olmadığı süre içerisinde İçeriğiniz ile bağlantılı olabilecek herhangi bir gelir için YouTube size borçlu olmayacaktır.

Ödeme Koşulları, Sınırlamaları ve Vergiler. YouTube, ödenmesi gereken gelirleri herhangi bir takvim ayının sonunu takip eden yaklaşık altmış (60) gün içinde ödeyecektir, şu kadar ki ödeme yapılabilmesi için ödeme yaplıması gereken zamanda kazanılmış bakiyenizin en az 100$ (veya yerel para biriminde eşdeğeri bir miktar) olması zorunludur. Aşağıdaki durumlardan herhangi birinde İçeriğiniz ile bağlantılı herhangi bir gelir kazanamaz veya alamazsınız:

(a) YouTube politikaları veya sistemlerinin gelirlerin bir kısmının sizinle paylaşılmasına destek verdiği durumlar haricinde, bir veya daha fazla üçüncü şahsın İçeriğinizin bazı bölümleriyle ilgili olarak hak talebinde bulunması; (b) Parasallaştırmanın, İçeriğiniz üzerinde Siz veya YouTube tarafından engellenmesi; veya

(c) YouTube Partner Programına katılımınızın aşağıdaki Bölüm 4 uyarınca askıya alınması veya sonlandırılması. YouTube, bu durumlardan birinin meydana gelmesi halinde sizi bilgilendirmek için elinden gelen makul çabayı gösterecektir.

Fesih. Taraflardan her biri, herhangi bir neden göstermek zorunda olmaksızın diğer tarafa 30 gün önceden yazılı bildirimde bulunarak (elektronik yollarla yapılanlar dahildir) bu Koşulları feshedebilir. YouTube’un, bu Koşulları ihlal ettiğinizi belirlemesi veya bu durumdan şüphelenmesi halinde YouTube, YouTube Partner Programına katılımınızı yazılı bir bildirim (elektronik yollarla yapılanlar dahildir) ile hemen askıya alabilir veya feshedebilir. YouTube Hizmet Koşulları bu Koşulların feshedilmesinden etkilenmeyecektir ve YouTube hizmetini kullanımınız için geçerli olmaya devam edecektir.

Uygulanacak Hukuk. YouTube Hizmet Koşullarında yer alan uygulanacak hukuk ve anlaşmazlık çözümüne ilişkin hükümler, Bu Koşullar için de geçerlidir.

Muhtelif. Bu Koşullarda kullanılan ancak tanımlanmayan büyük harfli terimler, söz konusu terimler için YouTube Hizmet Koşullarında tanımlanan anlamlara sahiptir. Bu Koşullar, geçerlilik tarihi itibari ile siz ve YouTube arasında geçerli olan önceki tüm parasallaştırma sözleşmeleri dahil olmak üzere YouTube Partner Programı ile ilgili siz ve YouTube arasındaki önceki veya geçerli tüm sözleşmelerin yerini alacaktır. Bu Koşullarla yapılan degişiklikler hariç olmak üzere YouTube Hizmet Koşulları, tam olarak yürürlüktedir. YouTube’nin, Hizmet Koşullarını değiştirme veya düzenleme hakkı (YouTube Hizmet Koşullarında belirtildiği üzere) bu Koşullar için de geçerli olacaktır.

Şartları okuyup kabul ettiğinizde 1. aşamayı geçmiş olacaksınız.

Sırada ikinci aşama var.

2) Google Adsense’e kayıt olmak

Daha önce Google Adsense hesabı açmadıysanız Youtube’da tanımlı mail hesabınızla Adsense’de hesap açacaksınız. Google Adsense’in kendine özgü ayarlamaları ve koşulları var onları yerine getireceksiniz. Banka hesabı ekleyeceksiniz vs. Herşeyi tamamlayacak, reklam kazanç özelliğini aktif hale getireceksiniz.

>> Google Adsense Kayıt 

Ancak önceden aktif Google Adsense hesabınız varsa sadece bu hesabınızı Youtube hesabınıza bağlayacaksınız.

İkinci aşamada böylece bitmiş olacak.

Sırada üçüncü aşama var.

3) Para kazanma tercihlerini belirlemek

Partner hesabınız onaylandığında içeriklerinizde hangi reklamlar çıksın? Tüm videolarınızda otomatik reklamlar mı görünsün yoksa tek tek siz mi ayarlayacaksınız? Bu mevzulara karar verecek ve partner hesabınızı kazanma sistemine uyumlu hale getireceksiniz.

Belki reklam çıkmasını istemediğiniz videolar olacak? bu durumda tüm içeriklere otomatik reklamları aktif etmez yada böyle bir durum olmayacaksa tüm içerikler için otomatik reklamları aktif ederek o uğraştan kurtulacaksınız.

Youtube Kanalından Para Kazanmak ve Ortaklık Koşulları

Bu aşama aslında pek de zor değil, gayet keyifli. Kendi başınıza içerikleriniz üstünden ayarlamalar yapabileceğinizi ve zamanla bu işin prof.’u olacağınızı düşünüyorum.

Gelelim son aşamaya..

4) İş Ortağı Programı incelemesine girmek

Son aşama, hesap incelemesi ve partnerlik onayı için yapabileceğiniz tek şey yukarıda bahsettiğim iki limite birini ulaşmak olacak. Videolarınız toplamda 4000 saat izlenmiş olacak ve kanalınızda abone sayınız 1000 kişiyi geçecek. Mevcut durumu o an ortaklık aktivasyon sayfasında göreceksiniz.

Youtube Kanalından Para Kazanmak ve Ortaklık Koşulları

İlk üç aşamayı geçtiyseniz, geriye son aşama kaldıysa artık yapmanız gereken şey; izlenme sayısı arttırmak ve abone kasmak.

Eğer önceden bu şartları sağladıysanız hesabınız doğrudan incelemeye geçecek, inceleme sonrası ise olumsuz bir durum yoksa iş ortağı programına kabul edilmiş olacaksınız.

https://creatoracademy.youtube.com/page/lesson/revenue-basics

Konuyla alakalı eklemek istedikleriniz, sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.