Zamanda Yolculuk Temalı, Kıymeti Bilinmemiş Bir Dizi “Timeless”

Zamanda Yolculuk Temalı, Kıymeti Bilinmemiş Bir Dizi "Timeless"

Geleceğe Dönüş, tüm zamanların tartışmasız en iyi bilim kurgu filmlerinden birisidir. Hatta, zamanda yolculuk temalı filmler için bir anket yapsanız 100 kişiden 99’u ilk olarak Geleceğe Dönüş serisinin adını verir.. Fakat gelin görün ki, Geleceğe Dönüş gibi bir yapıt, bir Recep İvedik kadar seri olamamıştır. Sadece 3 film çektiler, sonra yan gelip yattılar. Bizde yıllarca yeni bir film gelecek mi diye bekledik durduk. Ama gelmedi.. 

>> Zamanda Yolculuk Temalı Dizi “12 Monkeys”

Christopher Lloyd, film çekilirken 50’li yaşlardaydı şimdi 80 yaşında..

Michael J. Fox, film çekilirken 20’li yaşlardaydı şimdi 57 yaşında.

Yani artık çok geç oldu. Yeni bir film çekseler de eskisi kadar ses getirmez, ilgi görmez.

Fakat onun yerini tam olarak doldurmasa da zevkimize hitap edebilecek benzer tarz diziler, filmler bulma şansımız var.

Bunlara ilk örnek Doctor Who serisidir. Fakat bu dizi herkesin bildiği bir örnek olduğundan ben sizlere herkesin henüz duymadığı, belki de Geleceğe Dönüş gibi heba edilebilecek bir yapımı paylaşmak istiyorum!

Dizinin adı “Timeless.”

Dizi NBC kanalında yayımlanıyor ve henüz sadece 2 sezon çekildi (ki 2. sezonu dizinin fanları kurtardı!).

Dizinin Amerika’daki platformu Hulu, Türkiye’deki platformu ise Netflix. Dizinin yapımcısı ise, 15 yıldır devam eden bilim kurgu dizisi Supernatural’ın yaratıcısı Eric Kripke.

Dizimizin teması zamanda yolculuk. Tahmin edeceğiniz gibi dizimizde Geleceğe Dönüş serisinde olduğu gibi zamanda yolculuk yapılıyor fakat bir araba yerine göz şeklinde 2 adet zaman makinesi kullanıyorlar. Makinelerden birisi kötülerin elinde, diğeri ise iyilerin elinde. Bir tarafta tarihi kendi emelleri için değiştirenler, diğer tarafta tarihi korumaya çalışanlar..

Dizinin kadrosunda çok fazla tanıdık insan yok fakat iyi bir dizi-film takipçisiyseniz bazı isimler size tanıdık gelebilir. Ve bence dizinin kadrosu, tıpkı senaryosu gibi çok çok iyi.

Mesela iyiler tarafında yer alan tarih profesörü Lucy Preston’ı canlandıran Abigail Spencer; True Detective, Mad Men, Hawthorne gibi dizilerde rol almış ve 2006 yılında da baş rolü üstlendiği bir polisiye dizi ile (Angela’s Eyes) karşımıza çıkmıştı. Abigail Spencer’ın (Timeless) ikinci sezonda şarkı söylediği bir bölüm var ki, kesinlikle izlemelisiniz.

Yine iyiler tarafında yer alan paralı asker Wyatt Logan karakterini canlandıran Matt Lanter, Vampires Suck filminde Edward Sullen karakterini canlandırıyordu. Bunun haricinde birçok dizi, filmde seslendirme yapmışlığı var. Sesi, gerçekten çok iyi.

Mesela profesör Lucy’nin annesi Carol Preston’ı canlandıran Susanna Thompson, bir çok film ve diziden tanınan emektar bir isim. Hatta Arrow’da Oliver Queen’in annesini canlandırıyordu. Oradan hatırlayabilirsiniz.

Anthony Bruhl karakterini canlandıran Matt Frewer ise, benzer şekilde birçok film ve dizide rol almış bir başka emektar isim. Hatta yakın zamanda The Order dizisinde de aktif bir rolü vardı. Kendisini araştırırsanız hem Christopher Lloyd’a benzerliği hemde köklü oyunculuk geçmişi ilginizi çekecektir.

Dizinin Konusu!

Dizinin konusunu kısaca özetlersek; özel bir grup tarafından desteklenen milyoner iş adamı Connor Mason, iki adet zaman makinesi icat eder. Zaman makinelerinden birisi bu özel gruptan intikam almak isteyen bir kişi tarafından çalınır ve onu yakalamak için görevlendirilen bir başka ekip, bu hırsızın peşine düşerler.

İntikamcı hırsız, ilk başta kötü gibi görünse de işin aslı, gerçek kötülerin kim olduğu, ilerleyen bölümlerde ortaya çıkar.

Dizide küfür yok, açık saçık sahneler yok.

Diziye puanım 10 üzerinden 8. Dizinin İMDB puanı ise 7.7

Yukarıda parantez içinde belirttiğim gibi dizi ilk sezonun ardından iptal edilmiş ve ikinci sezonunu dizinin fanları kurtarmış. Yani yayıncı kanal NBC, böyle bir diziyi çöpe atıyorken fanların isyanı sayesinde, 1 yıl aradan sonra (2018 yılında) Timeless ikinci sezon ile geri dönüş yapmış. Fan tepkileri için özel olarak hazırlanan videoyu hemen aşağıda izleyebilir ve yine dizinin Netflix bağlantısını da yazının sonunda bulabilirsiniz.

Güncelleme: Dizinin 3. sezonu gelmeyecek deniyor fakat sinema filmi çekilecekmiş?!

Güncelleme 2: Dizinin 2. sezonunun finali 3. sezona açık kapı bırakıyor fakat her iki sezonda gördüğüm tek en kötü sahne bu final sahnesi olmuş.

Güncelleme 3: Dizinin ikinci sezonunda 1-2 yerde Geleceğe Dönüş serisine atıf yapılıyor. Dikkatli izleyiciden kaçmayacaktır.

Tarih seviyorsanız, Geleceğe Dönüş fanıysanız, bilim kurgu ve eğlenceli diziler size hitap ediyorsa kesinlikle izlemelisiniz. İzleyin ve paylaşın ki güzel yapımlar hak ettiği ilgiyi görsün. Yoksa tv kanalları reklam kaygısı ile bunu hep yapıyorlar, en güzel dizileri bir çırpıda çöpe atıyorlar.

Diziyi Türkçe alt yazılı olarak buradan izleyebilirsiniz.

Diziyi izler ve görüşlerinizi paylaşmak isterseniz, konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.