Yazıya Yorum Gönder!

Dünyanın ilk bilgisayar oyununu Bill Gates’in programladığını biliyor muydunuz? Evet, doğru. Bill Gates ve arkadaşı Neil Konzen, 1981 yılında gecenin saat 4’ünde ellerindeki IBM prototipi üzerinde basit bir oyun programladılar. Ve dünyanın ilk bilgisayar oyunu kabul edilen bu oyuna “Donkey. Bas” adını verdiler. Oyunda tek bir amaç vardı; kontrol ettiğiniz araç ile yoldaki eşeklere çarpmadan en uzun mesafeyi kat etmek. 

Yukarıda Donkey.bas oyunundan hazırlanmış bir gif görüyorsunuz. Oyun sadece bundan ibaret. Çarptığınız an kaybediyorsunuz.

Yaşı 30 ve üstü olanların aklına hemen 90’lı yıllar gelecektir. Tetrislerde de buna benzer bir oyun vardı. Sürekli sağ sol yaparak önümüzdeki küp araçlara çarpmadan en uzun mesafeyi yapmaya, en yüksek puanı alıp rekor kırmaya çalışıyorduk.

Tabi teknoloji gelişti, devir değişti. Şimdilerde o tarz oyunlara bakan yok. En basitinden Traffic Racer bile yeni nesile sıkıcı geliyor. Ama haklısınız.

Traffic Racer, 2010’lu yılların Donkey.Bas‘ı..

Donkey. bas ise 80 ve 90’lı yılların Traffic Racer‘ı.

Bir on sene sonra neyin moda olacağını bilemiyoruz.

  • Eğer Donkey.bas hoşunuza gittiyse yada bir kez oynayıp geçmişe dönmek isterseniz bu bağlantıdan orijinal oyunu oynayabilir,
  • Akıllı telefon veya tablet bilgisayarınız varsa bu bağlantıdan Donkey Racing isimli Donkey.bas klonunu deneyebilir,
  • Yine akıllı telefon veya tablet bilgisayarınızdan sizi 90’lı yıllara götürecek olan Hipster Races yada  Road Fighter oyunlarını deneyebilir,
  • Yada “beni bunlar kesmez” diyorsanız bu bağlantıdan Traffic Racer ve benzerlerini deneyimleyebilirsiniz. Benim favorilerim Redline Rush ve Traffic Tour.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilir yada sayfamı sık kullanılanlarınıza ekleyebilirsiniz!

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2019