Numaramı Nasıl Taşırım? Numara Taşıma Sorgulama

Numaramı Nasıl Taşırım? Numara Taşıma Sorgulama

Mobil numara taşınabilirliği uygulamasıyla, numarasını başka bir operatöre taşımak isteyen abonenin, kimlik fotokopisi ile bir alıcı şebekeye şahsen başvurması gerekiyor. İşte 6 aşamalı süreç… İlk aşamada abone, kimlik fotokopisi ile bir alıcı şebekeye şahsen başvuruyor ve başvuru esnasında taşıma talep formu, abonelik sözleşmesi doldurularak, müşteri tarafından imzalanıyor.

>> İnternet Üzerinden Yeni Hat Almak ve Numara Taşıma

– İkinci aşamada abone yeni SIM kartını alırken, alıcı şebeke, talebi “Merkezi referans veritabanına” iletiyor.

– Üçüncü aşamada Verici şebekenin abone bilgilerini kontrol ettiği , Merkezi referans veritabanı, talebi diğer operatöre gönderiyor. Diğer operatör gelen bilgilerle, kendi sistemindeki bilgileri kontrol ederek, “onay” veya “ret” veriyor.

– Dördüncü aşamada, aboneye transfer saati ve mesajı ile ilgili bir mesaj gönderiliyor. Onay verilmesi durumunda, alıcı şebeke sistemine bilgi ulaşıyor ve müşterinin mevcut numarasına SMS ile taşıma tarih ve saat bilgileri iletiliyor.

– Beşinci aşamada, yeni SIM kart telefona takılıyor. Geçiş sürecinde iletişimin kısa bir süre kesilebileceği uyarısında bulunuluyor.

– Altıncı aşamada abone, alıcı şebekeden hizmet almaya başlıyor. Taşıma sonrasında müşteriye gelen aşamalarda arayan kişi, farklı bir ton duyuyor ve böylece taşıma yapıldığını anlıyor.

Faydalı bağlantılar:

>> Turkcell Numara Taşıma Nedir?

>> Turkcell Numara Taşıma Ön Başvuru Formu

>> Türk Telekom Numara Taşıma

>> Vodafone Numara Taşıma 

KURUMSAL ABONELER İÇİN SÜREÇ

Numaralarını taşımaya karar veren kurum, operatörün müşteri hizmetlerini, kurumsal kanal bayisini veya kurumsal satış yöneticisini arayarak, şirket numaralarını taşımak istediğini belirtiyor. Söz konusu yönetici, kurum yetkilileri ile randevulaşarak, bu kişiler tarafından doldurulan talep formunu ve abonelik evraklarını teslim alıyor ve şirket numaralarının taşınma talebi, diğer operatöre iletiliyor.

Diğer operatörün, şirket bilgilerini kontrol edip geçiş onayını vermesinin ardından şirkete, numarasını taşıdığı operatörden hizmet almaya başlayacağı zaman bildiriliyor. Şirket elemanları, belirtilen tarih ve saatte yeni SIM kartlarını cep telefonlarına takarak, hizmet almaya başlıyorlar. Ayrıca, aynı anda birden fazla sayıda hat için veya kurumsal hatlar için toplu başvuru yapılabiliyor.

>> Numara Taşıma Durumu Sorgulama