NotePad++ ile Türkçe Karakter Bozmadan Utf-8 Kodlama

NotePad++ ile Türkçe Karakter Bozmadan Utf-8 Kodlama

Notepad++ yazılımını bilmeyen yoktur herhalde? Yada var mıdır? Belki henüz tanışmamış yada web geliştirme işine yeni adım atanlar olabilir. Onlar için Notepad++’a değinmekte yarar var. Yazılım, bildiğiniz not defterinin gelişmiş versiyonu. Kodlarla uğraşırken büyük bir yardımcı.

DİKKAT! Yazı, 9 Kasım 2008 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Örnek verecek olursak; geçenlerde bu sitemde kullandığım 404.php sayfamda düzenleme yapıyordum. Sayfaya kategori linkleri, bir resim ve açıklama ekledim ve dosyayı utf-8 kayıt edip, ftp’den yerine gönderdim. Ardından Firefox ve Opera’da siteye baktığımda sorun yoktu. Herşey normaldi. Ancak internet explorer 6 ile siteme baktığımda site sola dayanmıştı ve yazılar büyümüştü..

Hemen Notepad++ ı kurdum. 404.php dosyamı notepad++ açtım ve yukarıda Düzenle menüsünden Convert UTF-8 Without BOM seçeneğini seçip kaydet butonundan kayıt ettim.

Yeni sürümlerde Kodlama > BOM Olmadan UTF-8 Olarak Kodla

NotePad++ ile Türkçe Karakter Bozmadan Utf-8 Kodlama

Dosyayı konumuna yolladıktan sonra internet explorer sayfamı yeniledim ve manzara tam istediğim gibiydi. Artık internet explorer 6’da da sayfam tam istediğim gibi sorunsuzdu..

Örnek olayda gördüğünüz gibi bazen Bom’suz çalışmak kötü sonuçlar verebiliyor. Bu sebeple kodlarla çalışırken her daim Notepad++ kullanmanızı öneriyorum. Yazılımı aşağıdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

>> NOTEPAD++ İNDİR

İnstaller yazanlar kurulum dosyalarıdır ve aşağıya indikçe en son çıkan versiyonlar görüntülenecek..

>> Web Tasarım ile Uğraşanlar için Faydalı Bağlantılar