Adres Numarası Öğrenme ve Adres Numarası Sorgulama!

Adres Numarası Öğrenme ve Adres Numarası Sorgulama!

Mevcut adres sisteminin yarattığı sorunlar sebebi ile yeni bir sisteme geçiş yapılıyor. Şimdilik mecburi olmayan sistemin birkaç sene sonrasında her hane için mecburi olacağı ve adres paylaşılması gereken durumlarda bu 10 haneli numaraların kullanılacağı söyleniyor. Örneğin bir e-ticaret sitesinden alışveriş mi yapacaksınız? Tek tek adresinizi yazmak yerine bu 10 haneli adres numaranızı giriyorsunuz ve kargonuz bu adres no üstünden yapılan sorguyla çıkan konuma geliyor.

Aslında bu sistem 2013 senesinde Dask kapsamında getirilmiş ve her haneye bir numara verilmiş ama yaygın kullanım alanı olmadığından pek çoğumuz adres numaramızı bilmiyorduk. Fakat yakın gelecekte söylendiği gibi bir yaygın kullanım olursa, herkesin adres numarasını ezberlemesi gerekebilir. Bu yüzden konuyla alakalı bilgilendirici bir yazı yazmam şart oldu.

Peki Adres Numaramızı Nasıl Öğreneceğiz?

Adres numaramızı öğrenmenin ve doğrulama yapmanın birden çok yolu var.

  • Nüfus müdürlüklerinden ve nvi.gov.tr‘den adres numaranızı öğrenebilirsiniz,
  • E-devlet sitesi Turkiye.gov.tr üstünden adres numaranızı öğrenebilirsiniz,
  • Dask web sitesi dask.gov.tr üstünden adres numaranızı öğrenebilirsiniz,
  • Ve yine bu adresler üstünden elinizdeki adres numaralarını doğrulayabilirsiniz.

Adres Kodu (Adres No) Öğrenme! 

Size yada başkasına ait adres numarasını öğrenmek istiyorsunuz, peki bunu nasıl yapıyorsunuz?

Size ait adres numarasını öğrenmek istiyorsanız ve elinizde e-devlet şifreniz varsa, e-devlet şifreniz ile aşağıdaki sayfaya giriş yapıyorsunuz.

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-adres-bilgilerim

Giriş yaptığınız sayfada, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde kayıtlı bilgileriniz çıkıyor. Bu bilgiler içinde en altta bir NVİ Adres No var, karşısında da 10 haneli bir rakam. İşte bu rakam sizin adres numaranız oluyor. Hepsi bu.

Elinizde e-devlet şifreniz yoksa yada başka birisine ait adres numarasını öğrenecekseniz, aşağıdaki bağlantılardan birine gidiyor, karşınıza çıkan sorgulama sayfasından detaylı adres bilgisini girerek o adrese ait 10 haneli adres numarasını öğreniyorsunuz.

https://adres.nvi.gov.tr/VatandasIslemleri/AdresSorgu
https://adreskodu.dask.gov.tr/

Adres kodu, sadece bağımsız bölüme yani evinize ait özel 10 haneli bir numara. Evin sahibi değişse bile adres kodu değişmiyor.

Aynı sayfalardan ayrıca adres numarası doğrulamada yapılıyor.. Elinizde bir adres numarası varsa, Adres kodu yada Adres no yazan kutuya bu 10 haneli rakamı giriyor, güvenlik adımını da tamamlayıp sorgulama yapıyorsunuz. Sonucunda adres no doğru ise, tam adres bilgileri karşınıza geliyor.

Hatta nüfus işleri müdürlüğünün web sitesinde ilgili adrese ait tam harita konumu dahi gösteriliyor.

Örneğin birisine kargo göndereceksiniz, adres numarasını aldınız ve şimdi açık adresi görmeniz gerekiyor?

Gidiyorsunuz nvi.gov.tr, adreskodu.dask.gov.tr veya turkiye.gov.tr‘ye, elinizdeki kod ile sorgulama yapıyorsunuz. Tak diye karşınıza geliyor adres bilgileri.

Hepsi bu.

Konuyla alakalı sormak istedikleriniz olursa yorum formundan yazabilirsiniz.