Adsense Çek Ödemesi, Çek Bozdurma ve Eft

Adsense Çek Ödemesi, Çek Bozdurma ve Eft

Konuyu dağınık bir şekilden derli hale getirerek kafadaki soruların cevaplarını paylaşacağım. Tabi bu arada bilgilerin çoğunu r10 sayesinde edindiğim için r10’dan bağlantılarla da paylaşımı güçlendireceğim. Konuya şöyle başlayalım; adsense yayıncısısınız ve sitenizde reklamlar yayınlıyorsunuz. Henüz eft hesabınız yok ve ödemeyi çek olarak alacaksınız..

DİKKAT! Yazı, 25 Mart 2009 tarihinde yayınlanmış, 20 Şubat 2017 tarihinde kısmi olarak güncellenmiştir. Buna rağmen yazıya erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu durumda yapılacak olan adsense hesabınızda HESABIM bölümünde ödeme ayrıntıları bölümündeki;

Ödeme Türü:     Çek – Standart Dağıtım Para birimi:     ABD Doları

kısmını eft hesabınız olana kadar ellememek.

Eft hesapları Google adsense hesabında yazan isim üzerine olursa, ödemelerde sorun yaşanmaz. Fakat aksi takdirde sorunlar yaşayabilirsiniz.. Bu sebeple sizin üzerinize banka hesabı yoksa çek ile ödemeyi kullanmak yada banka hesabı açana kadar ödemeleri bekletmek zorundasınız.

Diyelim çekiniz geldi..

Dolar olarak gelen çekler bazı bankalarda kolaylıkla bozulmakta ve 30 tl ile 10 tl arasında masraf kesilmekte idi.. Hatta hiç bir ücret almadan paranızı hesabınıza yatıran bankalara da rastlayabilirsiniz..

Google çeklerinde Citibank yazar. Citibank güvenilir bir bankadır. Ancak buna rağmen başta Citibank olmak üzere birçok banka Google çeklerini bozmaya yanaşmazlar. Süründürüp dururlar..

Bazı bankalar “bizde hesap açtırırsanız çekinizi bozarız” der, hesap açtırırsanız ödemeyi tahsil edince hesabınıza yatırırlar. Ama şansınız yaver giderse tabi.. Aksi halde çek tahsil edilemeyedebilir veya çek bankada kaybolabilir.

Tecrübem..

Kendi tecrübem ve takip ettiğim yerlerden bildiğim kadarıyla bazı Akbank şubeleri, İşbank şubeleri, Yapı kredi şubeleri, Finansbank ve Halkbank şubeleri çekleri bozdurabiliyorlar.. Çekiniz bozdurulabildiğinde paranız 10 gün ile 1 ay arasında hesabınıza dolar olarak yatacaktır..

Banka Hesabı Açma..

Banka hesabı açtırma konusuna gelelim. Bankalar 5 ile 10 tl arasında bir işlem ücreti alırlar ve sizin adınıza hesap açarlar. Sizden başka bir para talep etmez, kimlik fotokopiniz ve ikametgah belgeniz ile işlemi tamamlarlar..

Çekinizi bozduracak bankaları merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıda açılan R10 konusundan bazı arkadaşlarımızın çeklerini nerelere bozdurduğuna bakabilirsiniz..

http://www.r10.net/illere-gore-cek-bozdurma/

EFT Bilgileri..

Çeki bozdururken zaten banka hesabı açtırdınız. Google Adsense hesap sahibi adı ile banka hesap numarası sahibi adı kesinlikle aynı olmalı. Aksi takdirde Google ödeme yapmayabilir.

Google Adsense hesabınızda sol menüden Hesap > Hesap Bilgileri sayfasından hesap bilgilerinize ulaşırsınız.

Yine sol menüde Ödemeler başlığına tıklarsanız açılan sayfada Ödeme Yöntemlerini Yönetin seçeneğini görürsünüz. Bu seçenekten de ödeme yöntemlerini düzenleyebilirsiniz.

Banka bilgilerini girdikten sonra sizden test ödemesi alınır.

Test ödemesini hesabınızda gördükten sonra Google Adsense hesabınıza girip para miktarını oraya yazmanız yeterlidir. Bundan sonra hesabınız doğrulanmış olur.

Hesabınıza yatan test ödemesi genelde 0.10 tl ile 0.90 tl arasında olabiliyor..

>> Adsense Test Ödemesi Hesap Doğrulama

(Yazı güncelliğini yitirmiş olabilir)

Google tarafından gelen EFTler TL olarak hesabınıza yatırıldığından paranızı Dolar olarak alamayacaksınız. Bu nedenle TL hesap numarası vermelisiniz.

Yeni uygulama ile gelen BİC kodlarını buradaki yazıdan bakabilirsiniz..

>> Web Tasarım ile Uğraşanlar için Faydalı Bağlantılar