Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

29 Ekim’de duyurulan Android 4.2 ile gelen yenilikleri pek çok sitede okumuştuk ama bu özelliğin olduğunu hiç söylememişlerdi. Apple İos 5’te ek uygulama ile İos 6’da yerel hale gelmesi ile kullanılabilen Emoji desteği, artık Android cihazlarda da yer alıyor..

DİKKAT! Yazı, 16 Kasım 2012 tarihinde Android 4.2 sürümü baz alınarak hazırlanmıştır. Yeni Android sürümlerinin çoğunda dahili emoji klavyeleri bulunmaktadır. Eğer böyle bir anlatıma ihtiyaç duyduysanız, yani klavyenizde emojiler yoksa daha güncel olan diğer yazıma bakabilirsiniz.

>> Android Cihazlar için Emoji Uygulaması “İWnn İme”

Şimdilik sadece Android 4.1 kullanıcıları tarafından görüntülenebilen, 4.2 kullanıcıları tarafından ise aktif olarak kullanılabilen emojilerden, daha önceki sürümlere sahip olanlar henüz faydalanamıyor ve emojilerin yerine boş kutular görüyorlar..

Not: Android 4.0 ve öncesi sürümlerde emojiler kullanılamıyor, görüntülenemiyor ancak root’lu telefonunuza bir mod kurarak ve 2 dosya kopyalayarak Emoji desteği sağlama imkanımız var. Konuyla ilgilenenler bu yazıma göz atabilirler..

Android 4.2’de Emojileri Nasıl Kullanıyoruz?

1. Öncelikle ilk yapacağımız şey ayarlar’dan emojileri aktif etmek.. Emojileri aktif etmek için Ayarlar > Dil ve giriş ayarlarına gidiyoruz ve İWnn İME yazan seçeneği tikliyoruz.. Böylelikle Emoji klavyesini aktif etmiş oluyoruz.

Not: İWnn İME seçeneğini göremiyorsanız dahili emoji desteği yok demektir.

Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

2. Mesajlarımızda ifadeleri kullanabilmek için her daim giriş yöntemi değiştirmemiz gerekiyor.. Giriş yöntemi değiştirmek için ise kullandığımız sanal klavyede Space (boşluk) tuşunu basılı tutmamız, karşımıza çıkan giriş yöntemlerinden Emoji input‘u seçmemiz gerekiyor..

Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

3. Emoji input seçtiğimizde klavyede ifadeler görünüyor ve buradan istediğimiz ifadeyi Sms’de, Mail’de Twitter’da, İnstagram’da ve Google Play’de kullanabiliyoruz.

Diyelim ki mesajımızı yazdık, gönderdik peki eski klavyeye nasıl dönüyoruz? Bunun içinde Emoji klavyesinde sol altta yer alan Cancel yazılı butona dokunmamız gerekiyor…

Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

Emoji Klavyesine Dair Bikaç Detay:

– Emoji klavyesinde en az 700 ifade yer alıyor, ifadelerin hepsini görebilmeniz için parmağınızla ifadeleri yukarı sürüklemeniz gerekiyor. Ok işaretlerini kullanırsanız sadece başlık bazında belli birkaç ifadeyi görebilirsiniz.

Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

– Emoji klavyesi aslında tam takım bir klavye, yani bu klavyede normal klavye karakterleri, japonca karakterler ve ek olarak ifade seti yer alıyor. Eğer klavyenin normal karakterlerini de kullanmak isterseniz yapmanız gereken şey Emojiler aktif iken ses kısma tuşuna basmak. Böylece Emojiler yerine normal klavye karakterleri görünecek ve sol alttan ikinci sanal tuş yardımıyla da tekrar Emojilere geçiş yapabileceksiniz.. Ama unutmayın bu klavyede Türkçe harfler yer almıyor..

Eski Android Sürümlerinde (Smiley) Emoji Kullanımı

– Emojiler mail içeriklerinde de kullanılabiliyor ve bu emojiler Android 2.3.6, 4.0.x yüklü cihazlarda da görüntülenebiliyor. (Denemeyi Outlook üzerinde yaptım ve Android 2.3.6 ile 4.0.4 yüklü cihazlardan maile baktığımda emojileri sorunsuz görüntüleyebildim. Ayrıca bu emojiler normal bilgisayarlarımızdan da görüntülenebiliyor.)

– Son olarak, İWnn İME ayarlarına girerek klavyenin rengini ve diğer detaylarını düzenleyebiliyorsunuz ama klavyede Türkçe desteği olmadığından standart klavyeniz olarak belirleseniz de Android tekrar orijinal Türkçe klavyeye geri dönüyor..